ČLÁNOK




Riziká vkladov do podielových fondov
18. januára 2005

Skôr ako sa rozhodnete investovať do podielových fondov, uvažujte.

Nie je pre vás nevyhnutné orientovať sa len na pravdepodobný, vopred vybraný fond podľa predchádzajúcich, publikovaných výsledkov. Treba uvažovať aj o možných rizikách, ktoré sú vždy spojené s finančnými investíciami a neustále ich sprevádzajú.

Dôveru občanov naštrbili subjekty, ktoré v minulosti sľubovali neúmerne vysoké úroky, ktoré nedokáže vygenerovať ani len obchod s drogami, alebo nebodaj prostitúcia. Preto sú pre nich informácie o rizikách potrebné ako soľ. Upozornenie na riziká by malo byť v civilizovanej krajine súčasťou každej verejnej ponuky finančných nástrojov, či aktív predávaných širokej investorskej verejnosti.

Kto môže zmeniť doterajšiu prax? Len Ministerstvo financií SR, ktoré je zodpovedné za vytváranie, či prípadne nevytváranie prostredia, v ktorom fungujú vzťahy medzi občanmi a sprostredkovateľmi na trhu finančných služieb. Malo by uvažovať o tom, aby legislatíva nútila upozorňovať na riziká spojené s investovaním, aby sa tieto informácie stávali súčasťou každej reklamy pri predaji investičných nástrojov. Stačila by úplne jednoduchá veta: S investovaním je spojené riziko. Mohli by ho obsahovať reklamy na podielové fondy, akcie, maklérske služby, ale aj poistky naviazané na podielové fondy, podielové listy, cenné papiere. Prospekt na každý finančný produkt by mal automaticky obsahovať zoznam rizík, s ktorými sa občan stretne pri investovaní do toho, ktorého finančného aktíva.

Súčasťou rôznych informácií rozširovaných klasickou formou na papieri, ale aj elektronickými cestami, by malo byť aj konštatovanie o tom, kto dohliada na činnosť tej – ktorej inštitúcie. Vo Veľkej Británii je súčasťou každého inzerátu upozorňujúceho na vydanie určitého finančného nástroja jednoduché konštatovanie. Regulated by FSA (Financial Servises Authority). Preklad tejto vety a jej aplikácia v slovenských podmienkach je jednoduchá. Regulované ÚFT (Úradom pre finančný trh).

Čo najviac ohrozuje zisky?

Vráťme sa však k potenciálnym rizikám, na ktoré môže „naraziť“ akýkoľvek investičný nástroj. Ak potenciálny investor zváži všetky možné riziká, možno ho aj opustí vôľa investovať. Ak ich pozná detailne a presne, umožňuje mu to vybrať si taký investičný nástroj, ktorý zodpovedá jeho ochote riskovať – málo, alebo viac.

Základné pravidlo investovania znie: Čím je vyššie riziko, tým je vyšší výnos (zisk). Preto si každý vyberá pre seba optimálny pomer medzi týmito dvomi vlastnosťami finančných nástrojov.

Najrozšírenejším rizikom, alebo ak chcete najznámejším rizikom je všeobecné riziko, ktoré je spojené s akoukoľvek ekonomikou ako celkom. Preto sa označuje odborným pojmom makroekonomické riziko. Ďalšie riziká sú špecifické, sú spojené s konkrétnym finančným nástrojom. Ako príklad použijeme podielový fond.

Všeobecné ekonomické riziká sú také riziká, ktoré sú spojené s existenciou každého ekonomického agenta vydávajúceho cenné papiere, do ktorého podielový fond vložil peniaze podielnikov. Ak napríklad klesá kurz slovenskej koruny voči voľne zameniteľným menám, ovplyvňuje to ocenenie cenného papiera, za ktorý podielový fond platil v v eurách, amerických dolároch, alebo inej voľne vymeniteľnej mene. Kurzy cenných papierov na svetových burzách môže ovplyvniť napríklad cena ropy, úrokové miery vyhlasované centrálnymi bankami.

Ideálne pre malých investorov

Bez ohľadu na to, že existuje niekoľko rizík pri investovaní, práve podielové fondy sú finančnými nástrojmi, ktoré sa vedia v najväčšej miere vyhýbať rizikám. Odborníci na celom svete vedia, že práve podielové fondy vedia znížiť riziká jednotlivých finančných nástrojov. Mechanizmus fungovania podielových fondov je taký, že sú dnes najefektívnejším mechanizmom znižovania rizika pre malých investorov. Riziku investovania sa predchádza tak, že súkromní investori majú neustále prístup k informáciám o tom jako vo fonde „pracujú“ ich peniaze. Majú teda informáciu o hodnote vlastného podielu vo fonde. Nákup a predaj finančných aktív vo fonde riadia profesionáli.

Bez ohľadu na to, existujú trhové riziká. Jednoducho, kurz (cena) cenných papierov vo fonde stúpa, ale rastie. Preto sú podielnici vystavení riziku zníženia hodnoty podielu. Toto riziko si netreba mýliť s rizikom absolútnej straty, teda tej situácie ak investor dôjde o všetky peniaze vložené do fondu. Ceny cenných papierov nielen stúpajú, ale aj klesajú. Z toho vyplýva, že ak v minulosti stúpala hodnota podielu, nemusí stúpať v budúcnosti. Firma riadiaca fondy nezaručuje výnosy, respektívne negarantuje ich, ale prikladá maximálne úsilie k tomu, aby dosiahla čo najvyššie zhodnotenie, alebo výnosy fondov. Štát v žiadnom prípade nezaručuje výnosy podielových fondov, ale zaručuje dohľad nad ich činnosťou. Netreba však zabúdať na to, že proces investovania je vždy spojený s istou mierou rizika. Práve preto existujú rôzne fondy s rôznou skladbou nakúpených cenných papierov, ktoré sa odborne nazýva portfólio, existujú rôzne investičné štýly, stratégie, a teda aj rôzne miery výnosnosti podielových fondov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 1. 2025

USD 1,036 0,004
CZK 25,178 0,031
GBP 0,846 0,000
HUF 411,480 1,670
CAD 1,496 0,004

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS