ČLÁNOK




Risk nie je vždy zisk
6. decembra 2002

Túžba hrať a vyhrať je taká stará ako samotná civilizácia. Avšak až minulé storočie prinieslo rozmach stávkových hier a s ním spojený vznik inštitúcií, ktoré dennodenne prinášajú ľuďom zábavu, napätie, radosť z výhry, ale často aj nekontrolovateľnú vášeň, desaťtisícové prehry a z nich plynúci pocit zatrpknutosti či zúfalstva.

V minulom roku Slováci minuli na kurzové stávky viac než 4,4 mld. Sk. Neodradila ich ani nižšia životná úroveň, na objeme prijatých stávok sa neodrazila ani vysoká nezamestnanosť. „Sociálna situácia sa nás vôbec nedotkla. Ľudia tipujú ďalej,“ hovorí utajený zdroj stávkovej kancelárie Terno.

Stávková spoločnosť Tipos už niekoľko rokov eviduje rast vkladov. V roku 1999 dostala od stávkujúcich 2,412 mld. Sk, v roku 2000 to bolo 2,620 mld. Sk a v minulom roku už viac ako 2,7 mld. Sk. Pri týchto vkladoch vypláca spoločnosť Tipos výhry približne v objeme 1,3 mld. Sk ročne.

Zisky vykazujú aj spoločnosti ponúkajúce kurzové stávky na športové výsledky. Stávková kancelária Niké dáva na výhry až 90 % prostriedkov z prijatých stávok. Prevádzkové náklady stávkových kancelárií pritom z roka na rok vzrastajú. Do kurzov na jednotlivé stretnutia ich však premietať nemôžu. Stávkujúci by okamžite odišli ku konkurencii.

Podobná situácia je v Českej republike. Aj tam pripadá v kurzových stávkach na výhry viac než 90 %. „Obľuba tohto druhu legálneho hazardu stúpa. Naše tržby by sa mali v tomto roku zvýšiť o 72 %,“ prezradil hovorca akciovej spoločnosti Tipsport Lubomír Ježek. Spolu so stávkovou kanceláriou Fortuna súperí Tipsport so 40 % o najväčší vplyv na českom trhu kurzového stávkovania. V roku 2000 prestávkovali Česi na kurzových stávkach viac ako sedem miliárd českých korún. „Tržby nám výrazne stúpli, nie však zisk, čo pramení zo silného konkurenčného prostredia,“ ťažká si predseda Predstavenstva Fortuny Michal Horáček.

Trochu histórie

V priamej konfrontácii s kurzovým stávkovaním v roku 1990 ako prvá zhasla Sazka. Bodaj by nie. Namiesto širokej palety vlastného výberu musel tipujúci hrať predpísaných trinásť futbalových či hokejových stretnutí. Mohol pritom použiť najviac osem dvojtipov alebo štyri trojtipy. Pravdepodobnosť výhry sa síce zvyšovala, cena podaného tiketu však rástla. Negatívny bol najmä psychologický moment. Pri hre Sazka nepoznal tipujúci vopred výšku svojej eventuálnej výhry. Sazka totiž nehrala na kurzy jednotlivých stretnutí, ktoré sa medzi sebou násobia, ale výšku výhry prvého, druhého a tretieho poradia limitovala finančná kvóta, ktorá sa delila počtom výhercov. Tipujúcim sa často prihodila nemilá vec: tretie a často aj druhé výherné poradie vedenie spoločnosti buď zrušilo, a stávkujúci napriek výhre prerobil, alebo nastal iný paradox – hodnota vkladu výhercu bola aj v prípade prvého poradia často vyššia než jeho výhra.

Ani vtedajšia, ani súčasná Športka neposkytuje dostatočné možnosti zbohatnúť hazardom. Veď pravdepodobnosť výhry piateho poradia v Športke na jeden podaný stĺpec je nelákavých 1 : 56,6. Predpoklad výhry štvrtého poradia je až 1 : 1 032. Tretia cena je tom ešte horšie: jej potenciálna možnosť obsahuje 54 201 variantov. Doslovnou raritou je výhra prvého poradia. Na jeden podaný stĺpec v jednom ťahu stojí proti tipujúcemu 13 983 816 kombinácií. Malý príklad: do obrovského vreca vložte uvedený počet ceduliek s číslami a určite tipujúcemu, aby z neho na prvý pokus vybral číslo 5 231 968. Komu sa to na prvý raz podarí, mal rovnaké šťastie, aké treba v Športke na výhru prvého poradia na jeden podaný stĺpec v jednom ťahu.

Súkromné stávkové kancelárie, ktoré sa zaoberajú stávkami na kurzy športových podujatí, ponúkajú zákazníkom omnoho zaujímavejší produkt: neobmedzenú slobodu voľby z veľkého množstva tipov, možnosť uzatvárať stávky každý deň a najmä vysokú možnosť prilepšiť si. Veď pravdepodobnosť výhry na jeden podaný tip pri tenise alebo na dvojtip pri futbale či hokeji je 1 : 2. Okrem toho tipujúci vopred pozná výšku svojej výhry (násobia sa kurzy jednotlivých stretnutí s výškou vkladu), ktorú si môže vyzdvihnúť hneď nasledujúci deň po tipovaní. A to už ľudí priťahuje.

Tipovanie aj vzdeláva

Kurzové stávkové kancelárie zaviedli hrací systém, v ktorom zákazník môže uzatvárať stávky a inkasovať výhry nepretržite. Umožňuje to široká škála stávkového menu: od tradičného futbalu a hokeja cez basketbal, volejbal, hádzanú, tenisové stretnutia, lyžovanie, ľahkú atletiku, preteky formuly 1 atď. Stávkové kancelárie pochopili, že hybnou silou vývoja je zmena. Ponuku uzatvárania stávok preto neustále rozširujú. Tipovať možno nielen výsledok zápasu, ale aj počet strelených gólov, výsledok po prvom polčase alebo či favorit vyhrá o viac ako dva góly. Mimoriadne obľúbené sú dvojtipy, aj keď s nižším kurzom.

Na rozdiel od číselných hier, kde všetko závisí od šťastia a náhody, kurzové stávky tipujúcich vzdelávajú. Mnohí doslova študujú tabuľky hokejových či futbalových súťaží, vedú si dlhoročné štatistiky zápasov, zbierajú informácie o počasí, o rozhodcoch, o zranených alebo potrestaných kľúčových hráčoch . Tipujú len po dôkladnej príprave. Nečudo, že stávkari sú fundovaní v zemepise a vďaka futbalu bez námahy vymenujú aj 20 miest v akejkoľvek európskej krajine. Mnohí dokonca vedia aj to, že z 13 účastníkov uruguajskej prvej ligy až deväť pochádza z hlavného mesta Montevidea.

Všetko závisí od kurzu

Kto je solventný, obyčajne hrá s vysokým vkladom na jeden, resp. dva zápasy. Každým ďalším tipovaným športovým podujatím síce výška možnej výhry vzrastá, pravdepodobnosť jej dosiahnutia sa však prudko znižuje. Z hľadiska možnosti výhry sú znevýhodnení tí, ktorí majú hlbšie do vrecka. Jednoducho preto, že musia tipovať väčší počet stretnutí s nižším vkladom. O to viac ich však poteší výhra a o to menej mrzí prípadná prehra.

V oblasti kurzových stávok sa na Slovensku vyskytujú experti, schopní mesačne získať viac než 200-tisíc korún. Jednoducho, vedia sa pripraviť, hrajú s vysokými vkladmi, neboja sa prehier a nemajú strach riskovať. Väčšina stávkarov však prehráva.

Každý má svoj systém. Recepty na zaručenú výhru neexistujú. Jedni hrajú na „istotu“. Uzatvárajú stávky na favoritov s malými kurzami a vysokými vkladmi. Iní sa zameriavajú na prekvapenia. Zámerne riskujú, výhra často prevyšuje desať až stonásobok vkladu. Mnohí stávkujúci sa špecializujú na tipovanie futbalových a hokejových remíz. Uhádnutie troch futbalových remíz s kurzom 2,8 pri vklade tisíc korún prinesie tipujúcemu výhru za viac 21-tisíc korún. V prípade hokejových remíz je to ešte viac.

Známi sú aj hráči tipujúci zložitým systémom rozpisov. Ich výhodou je, že na dosiahnutie výhry netreba bezpodmienečne uhádnuť všetky tipované výsledku rozpisu. Tento efekt zaručuje vnútorné usporiadanie rozpisu. To je však už zložitejšia matematika pre pokročilých tipujúcich.

Tipovanie na kurzové stávky prežíva na Slovensku rozmach. Svedčia o tom prosperujúce stávkové spoločnosti i zhluky tipuchtivých stávkarov. Podobne ako v Anglicku sa aj na Slovensku stalo uzatváranie stávok národným športom. Vrcholový športový výkon vyžaduje všestrannú prípravu, dlhodobú stratégiu a tvrdý tréning. Napriek tomu sa dostavia aj prehry. Podobne je to i so stávkovaním na kurzové stávky. Preto treba brať tipovanie nie ako vášeň a ale ako zábavu. Len tak sa finančné straty z veľmi pravdepodobných prehier nestanú osobnou tragédiou.

Stávková spoločnosť Niké

Limitovaná výhra jedného stávkujúceho na jeden tiket je 100-tis. Sk. Najvyššie vyplatená výhra (rozpis) na jednu osobu bola takmer 1 mil. Sk

Stávková spoločnosť Terno

Najvyššia možná výhra na jeden tiket je 250-tis. Sk. Pred tromi rokmi vyhral jeden Košičan 1, 980 mil. Sk.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 1. 2025

USD 1,032 0,002
CZK 25,209 0,056
GBP 0,846 0,001
HUF 413,150 0,500
CAD 1,492 0,006

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS