ČLÁNOK


,

Reprivatizácia bok po boku
15. novembra 2002

Po druhý raz je spoločnosť Závod SNP (ZSNP), a. s., Žiar nad Hronom sprivatizovaná. Prezídium Fondu národného majetku (FNM) SR schválilo 7. októbra tohto roku predaj 73,86-percentného podielu v prospech manažérsko-zamestnaneckej spoločnosti Žiarska hutnícka spoločnosť (ŽHS). Majoritný podiel v ZSNP získala ŽHS za 430 miliónov Sk, pričom do rozvoja spoločnosti do roku 2006 musí investovať 941 mil. Sk a do revitalizácie životného prostredia do konca roku 2012 päťsto miliónov korún. Nový majoritný vlastník sa zaviazal reštrukturalizovať polmiliardové úverové portfólio a prevziať 80-miliónový záväzok ZSNP, ktorého ručiteľom je FNM SR.

Toľko podmienky novej privatizačnej zmluvy. Ak by sa porušila ktorákoľvek z daných podmienok, je to dôvod na odstúpenie od nej. Práve táto klauzula má pre hlinikáreň ZSNP

trochu trpkú príchuť. Prvú privatizáciu zrušila predchádzajúca vláda Mikuláša Dzurindu práve pre nesplnenie zmluvných podmienok. O privatizácii rozhodol ešte Vladimír Mečiar v roku 1998, takmer tesne pred parlamentnými voľbami. Predajná cena bola vtedy stanovená na 1,065 mld. Sk, vrátane investícií. Keďže investície až do jednej miliardy mohli byť odpustené, získala vtedy manažérsko-zamestnanecká spoločnosť Žiarske hutnícke konzorcium (ŽHK), podľa V. Mečiara vlajkovú loď slovenskej ekonomiky, za 65 miliónov korún.

A v polovici augusta 1999 o ňu aj prišla. Oficiálnym dôvodom jednostranného odstúpenia FNM SR od zmluvy bolo, že predstavitelia ŽHK nepredložili súhlas tuzemských bánk s prevodom akcií. Dôvody odstúpenia nespochybnil ani manažment podniku, aj keď vtedajší i terajší generálny riaditeľ ZSNP to označil za „nekorektný krok zo strany FNM SR“. Podľa dohody mala odstúpenie predchádzať príprava nového privatizačného rozhodnutia.

Dohoda konkurentov

Na to si museli manažéri, a koniec koncov aj zamestnanci, počkať viac ako tri roky. A takmer o podnik prišli. Silným konkurentom im bola spoločnosť Penta Group, a. s., Bratislava prostredníctvom spoločnosti Drôtovňa-Kordy Hlohovec, v ktorej má podiel. Podľa podmienok privatizačného tendra musel záujemca pôsobiť v hutníctve. Asi mesiac pred privatizáciou hlohovecká Drôtovňa svoju ponuku stiahla. Ako spoločnosť očakávajúca strategického investora, sa obávala najmä ekologických investícií v ZSNP.

Napokon sa dovtedajší konkurenti v privatizácii dohodli. Investičné podmienky privatizačnej zmluvy považuje Penta za prijateľné. Jej predstavitelia by mali poskytnúť prostredníctvom Žiarskej finančnej spoločnosti, a. s., Bratislava (ŽFS), ktorá je dcérou ŽHS, prostriedky na privatizáciu. Prostredníctvom tejto pôžičky by sa Penta mohla stať akcionárom ŽHS.

Na Pentu nielen ako na finančného investora sa spoliehajú manažéri podniku pri transformácii na corebiznis. Záujem o reštrukturalizáciu úverov, ktorých je okolo dvoch miliárd, prejavil aj EBOR. Tento však neskôr nebol potvrdený. O pozíciu finančného investora sa uchádzali aj domáce banky. Na tie sa v ZSNP spoliehajú aj naďalej.

Ešte ako konkurent ŽHS sa člen Predstavenstva spoločnosti Penta Group Jozef Špirko vyjadril, že budúcnosť ZSNP vidí v odčlenení jednotlivých prevádzok do samostatných ekonomických jednotiek tak, aby sa oddelila stratová výroba a rozšírili kapacity na perspektívne prevádzky. Podľa neho o tri-štyri roky by o tieto samostatné podniky mohli prejaviť záujem aj zahraniční partneri.

Skupina ZSNP

Základné imanie ZSNP je 5,789 mld. Sk. Okrem ZSNP ako producenta hliníka a sekundárnych výrobkov je aj skupinou v množstve dcérskych spoločností, ktoré zabezpečujú okrem recyklovania surovín aj dopravu, stavebné práce, investovanie v areáli pôvodnej firmy. Súčasný manažment prezentovaný generálnym riaditeľom Jozefom Pittnerom sa netají záujmom profitovať na poskytovaní energií a služieb pre všetky firmy v tomto priestore. Logicky to vyplýva aj z dlhodobej zmluvy o osobitnej cene pre ZSNP, ktorá by mala platiť až do roku 2013.

Už koncom roku 2000 sa aj napriek nevyjasnenej privatizácii podaril spoločnosti obrat k lepšiemu. Za prvý polrok tohto roka dosiahla spoločnosť zisk 135 mil. Sk pri celkovom obrate 2,796 mld. Sk. Na doterajšie skúsenosti a úspešné riadenie spoločnosti sa spolieha aj finančný spojenec v privatizácii – Penta.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS