Regulácia ratingu a globálne štandardy
Podľa nových štandardov všetky obligácie, s ktorými sa obchoduje v Európskej únii dostávali rating v jednej z 27 členských krajín Európskej únie, nezávisle od toho aká je krajina emitenta obligácie
Plány Bruselu v oblasti regulácie činnosti organizácie ratingových agentúr vyvolávajú silnejúce obavy účastníkov odvetvia, ktorí počítajú s tým, že podobné plány vytvoria prvky finančného protekcionizmu na úverových trhoch. Napísal o tom denník Financial Times. Európska komisia prišla s návrhmi, ktoré sa týkajú sprísnenia štandardov regulácie ratingových agentúr. Podľa nových štandardov všetky obligácie, s ktorými sa obchoduje v Európskej únii dostávali rating v jednej z 27 členských krajín Európskej únie, nezávisle od toho aká je krajina emitenta obligácie.
Podľa účastníkov trhu sa Brusel snaží zabrániť odchodu ratingových agentúr z Európskej únie. Tie sa svojim odchodom chcú brániť pred novým režimom, ktorý zavádza Európska komisia. V dôsledku toho európskym regulátorom bude ťažšie robiť dohľad nad agentúrami.
Na druhej strane Európska komisia hovorí o tom, že chce napomáhať zavedeniu globálnych štandardov v tejto sfére. Jej postoje sú motivované tým, akú úlohu zohrali ratingové agentúry v súčasnej globálnej finančnej kríze. Týka sa to najmä ratingov, ktoré udelili zložitým finančným nástrojom a produktom naviazaným na hypotéky.