Medzinárodná ratingová agentúra Fitch tvrdí, že región strednej a východnej Európy (SVE) čelí v dôsledku globálnej finančnej krízy výrazným rizikám externého financovania. Krajiny v regióne najviac ohrozujú vysoké deficity bežného účtu, zahraničné úvery s blížiacou sa splatnosťou a vysoká miera zadlženia súkromného sektora v cudzej mene, tvrdí agentúra v správe, ktorú zverejnila vo štvrtok. Najväčšiemu riziku čelia pobaltské krajiny, balkánske štáty a Maďarsko, kým Česká republika a Poľsko sú najmenej ohrozené, uviedol riaditeľ oddelenia agentúry Fitch pre rozvíjajúce sa európske krajiny Edward Parker.
Správa agentúry Fitch sumarizuje údaje o vonkajších nerovnováhach, štruktúre a splácaní externých dlhov a vplyve výmenných kurzov v Českej republike, Maďarsku, Poľsku, Estónsku, Lotyšsku, Litve, Bulharsku, Rumunku, Chorvátsku, Macedónsku a Srbsku. Na základe prognóz vývoja deficitov bežného účtu a vonkajšieho dlhu agentúra analyzuje riziká externého financovania v týchto krajinách.
Riziko externého financovania v krajinách SVE vyplýva z potreby krytia deficitov bežného účtu ale aj z existujúcich strednodobých a dlhodobých zahraničných úverov s blížiacou sa splatnosťou. Podľa odhadov agentúry Fitch vonkajší dlh Estónska a Lotyšska prevyšuje viac ako trojnásobne devízové rezervy týchto krajín. V prípade Litvy je úroveň vonkajšieho zadlženia vrezerv iba Česká republika.
Agentúra Fitch zdôrazňuje, že stredná a východná Európa nepredstavuje homogénny región a medzi jednotlivými krajinami treba rozlišovať. Od začiatku úverovej krízy v auguste 2007 agentúra znížila dlhodobý emisný rating v zahraničnej mene Bulharsku, Estónsku, Maďarsku, Lotyšsku, Litve a Rumunku a zvýšila ho iba Českej republike. V prípade siedmich krajín (Bulharsko, Estónsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Rumunsko a Srbsko) v súčasnosti prebieha revízia ratingov s možnosťou ich zníženia. O zvýšení ratingu ktorejkoľvek krajiny v regióne agentúra v súčasnosti neuvažuje.