Vo svojej ročnej správe o Slovensku medzinárodná ratingová agentúra Moody’s Investors Service konštatuje, že ratingové hodnotenia krajiny odrážajú ekonomické oživenie, ktoré nasledovalo po nedávnych štrukturálnych reformách stanovených vládnou koalíciou. Moody’s v novembri zvýšila hodnotenie dlhodobých záväzkov denominovaných v zahraničnej mene na Baa3 z úrovne Ba1 a rating devízových bankových vkladov na Ba1 z úrovne Ba2, pričom všetky ratingy majú stabilný výhľad.
„Súčasná vláda, ktorá je vo funkcii od roku 1998, určila štrukturálne reformy, aby rozmotala inštitucionálne dedičstvo nacionalistického a štatisticky vedúceho Hnutia za demokratické Slovensko, ktoré tvorilo predchádzajúcu vládu. Následkom toho slovenské hospodárstvo začalo rásť,“ uviedol viceprezident Moody’s Jonathan Schiffer, ktorý je autorom správy.
Reformy, ako napríklad privatizácia, štrukturálne reformy a prijatie smerníc Európskej únie, by mali obmedziť každú potenciálne negatívnu politickú alternatívu, ktorá môže byť vyvíjaná po víťazstve opozície vo voľbách na jeseň 2002. „Víťazstvo opozície vo voľbách by mohlo viesť k prechodnému fiškálnemu uvoľneniu, avšak nie k návratu orientácie politiky v rokoch 1996 až 1998,“ uviedol Schiffer.
Podľa Moody’s v roku 2001 by mal deficit rozpočtu SR dosiahnuť 4 % hrubého domáceho produktu (HDP) v dôsledku odpisov bankových úverov, príspevkov do sociálnych fondov a infraštrukturálnych záväzkov. „V roku 2002 poklesne rozpočtový deficit na 3,5 % HDP, keď rýchlejší rast a vyššie príjmy z privatizácie budú vzájomne pôsobiť s redukciou podnikových daní a jednorazovými nákladmi týkajúcimi sa reštrukturalizácie štátneho sektora, splácania dlhopisov z privatizácie a reformy sociálneho zabezpečenia,“ predpokladá Schiffer.