Reforma trhového režimu s cukrom by sa nemala začať skôr ako po 30. júni 2006. „Trváme na tom, aby sa dodržali časové termíny platnosti trhového poriadku EÚ pre cukor a cukrovú repu,“ uviedol predseda Zväzu pestovateľov cukrovej repy Slovenska (ZPCRS) Ondrej Laco pri stretnutí s prezidentom Medzinárodného združenia európskych pestovateľov cukrovej repy (CIBE) Ottom von Arnoldom. O. Laco dodal, že poľnohospodári z nových členských krajín začínajú iba teraz uplatňovať nové pravidlá a z ich pohľadu by nebolo korektné, keby sa mali pravidlá na trhu s cukrom meniť už v budúcom roku tak, ako to nedávno navrhla Európska komisia (EK).
„Nesúhlasíme s viacerými časťami bruselského návrhu, napríklad aj s tým, aby sa systém národných kvót zmenil na kvóty pre producentov na spoločnom trhu,“ skonštatoval O. Laco. ZPCRS plánuje zorganizovať na Slovensku medzinárodné rokovania s partnermi z nových členských krajín Európskej únie (EÚ). „Ak by sme k návrhu reformy cukorného režimu dokázali prijať spoločné stanovisko, jeho vážnosť by určite stúpla. Pokiaľ ide o CIBE, spoločné stanovisko asi nevydá, pretože združuje rovnako odporcov i zástancov návrhu EK,“ uviedla riaditeľka ZPCRS Eva Tomkuljaková.
Podľa návrhu EK by sa výrobná kvóta cukru mala v EÚ počas štyroch rokov znížiť o 2,8 mil. ton na výsledných 14,6 mil. ton. Podľa informácií Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK), by možný transfer kvót medzi prevádzkovateľmi z rôznych členských štátov vyradil z hry krajiny s najnižšou výrobnou efektívnosťou. Medzi ohrozenými by sa ocitli najmä Taliansko, Španielsko, Portugalsko a teritórium severnej Európy. EK odporúča znížiť inštitucionálnu cenu cukru v dvoch fázach počas troch rokov zo 632 na 421 eur za tonu a minimálnu cenu cukrovej repy zo 43,6 na 27,4 eur za tonu. Slovensko má pridelenú ročnú produkčnú kvótu 207 432 ton cukru, z čoho 189 760 ton tvorí tzv. kvótu A, určenú pre domácu spotrebu. Cukrová repa sa v SR pestuje približne na ploche 30 tis. hektárov poľnohospodárskej pôdy.
Prezident CIBE Otto von Arnold sa počas svojho pobytu sa stretol aj s ministrom pôdohospodárstva SR Zsoltom Simonom a zástupcami Slovenského cukrovarníckeho spolku. Združenie CIBE zastrešuje asi 400 tis. pestovateľov cukrovej repy z 21 európskych štátov, ktorí na ploche 2,3 mil. hektárov ročne produkujú 18 až 21 mil. ton bieleho cukru. Zastúpenie v CIBE majú aj Rumunsko a Švajčiarsko, ktoré nepatria medzi členov EÚ.