ČLÁNOK




Reforma reforiem
20. októbra 2002

Výsledkom rýchlych a bezkonfliktných povolebných rokovaní štyroch strán – SDKÚ, SMK, KDH, ANO – bolo podpísanie koaličnej dohody a programových téz novej vlády. Očakáva sa, že aj schválenie jej programového vyhlásenia v parlamente, na základe ktorého vláda získa legitimitu, bude rovnako bezkonfliktné. K dispozícii má totiž potrebný počet reprezentantov ľudu na jeho schválenie – 78 poslancov. O dvoch viac, ako je potrebné.

Zostavovanie a zostavenie novej vlády hralo viacerými zaujímavými farbami a bolo sprevádzané rozpormi medzi slovami a skutkami.

Štvorkoalícia napríklad s veľkou pompou ohlasovala „zoštíhlenie vlády“ o troch vicepremiérov a jedného ministra, aby sa už po podpísaní koaličnej dohody ukázalo, že zoštíhlenie bude len o ministra. Premiér Dzurinda pred podpisom koaličnej dohody argumentoval, že jeden vicepremiér úplne stačí a bude mať pod dohľadom „oblasti európskej integrácie, ľudských práv a práv národnostných menšín, rómsku problematiku, boj proti drogám a oblasť štátu a cirkví“. Ani to však nie je celkom správne. V Koaličnej dohode – na rozdiel spred štyroch rokov – je totiž pri mene Pál Csáky zapísané iba „podpredseda vlády bez ministerstva“. Nič viac a nič menej. Napokon, aj ďalšie „maličkosti, ktoré pomaly vychádzajú z koaličných rokovaní na verejnosť, rozpor medzi zámermi a realitou potvrdzujú. Platí pritom skúsenosť, že to, čo bolo doteraz zverejnené, už neplatí, a platí to, čo doteraz zverejnené nebolo. Aktuálnym príkladom je prevod kompetencie a koncepcie riešenia tzv. rómskej problematiky od predsedu vlády na ministerstvo kultúry. Podpredseda vlády P. Csáky sa tejto kompetencie zbavil krátko pred voľbami a vláda ju posunula na stôl premiérovi. A nová koalícia na stôl ministra kultúry. Zrejme však niet očividnejšieho príkladu potreby nadrezortnej spolupráce, ako je uvedená problematika. A takou zostane dovtedy, kým budú ústavní činitelia problémy Rómov posudzovať z hľadiska etnického, sociálneho, ekonomického či kultúrneho, ale nie z hľadiska ľudského.

Programové tézy vlády možno nazvať ambicióznymi. Obsahujú spolu 206 bodov. Ich kvalita je rôzna, od nečakaného návrhu, aby aj členovia vlády a štátni tajomníci zostali poslancami a vykonávali obidve funkcie súčasne – teraz za nich nastupujú náhradníci – až po očakávané návrhy na realizáciu viacerých reforiem. Zreformovať však treba aj tie, ktoré boli uskutočnené aj v predchádzajúcich rokoch. A keďže vo vláde po prvý raz od vzniku republiky nie je žiadna žena, v súvislosti s reformami by si vláda mohla osvojiť ich ústredné heslo predvolebnej kampane: Urobme to! Ale naplniť ho omnoho lepšie.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 1. 2025

USD 1,047 0,007
CZK 25,097 0,043
GBP 0,844 0,001
HUF 408,850 0,850
CAD 1,502 0,003

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS