ČLÁNOK




Reforma prvého piliera je pripravená tak, že sa môže spustit od prvého januára, povedal E. Jurzyca
6. mája 2003

S navrhovaným spustením kapitalizacného dôchodkového piliera od januára budúceho roka by mala vláda pockat. Na tlacovej besede to povedal riaditel Stredoeurópskeho inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) Eugen Jurzyca. Ako dôvod uviedol momentálnu krízu na kapitálových trhoch a chýbajúce analýzy dopadu reformy na verejné financie, ktoré sú podla neho potrebné na prijatie zásadných rozhodnutí. „Nemyslím si preto, že je optimálne spustit kapitalizacný pilier od januára,“ skonštatoval Jurzyca.

Pri reformovaní priebežného dôchodkového piliera a navrhovaní systému sporenia na osobných dôchodkových úctoch by sa mal podla Jurzycu vypracovat mechanizmus, ktorý v budúcnosti umožní znižovanie odvodov na dôchodkové poistenie. „Navrhovaná dôchodková reforma môže na dlhý cas zafixovat odvody na vyššej ako optimálnej úrovni,“ uviedol. Optimálna výška odvodov na dôchodok bude pritom podla neho závisiet nielen od budúceho vývoja ekonomickej situácie krajiny, ale aj od vplyvu globalizácie. Ako príklad uviedol možný odchod mladých ludí do Anglicka kvôli výhodnosti ich dôchodkových fondov. „Budeme potom musiet znižovat odvody, aby sme mladých ludí udržali,“ zdôvodnil.

S navrhovanou reformou prvého, priebežného piliera je Jurzyca spokojný. „Ak bude zákon prijatý v navrhovanej podobe, bude velkým prínosom,“ povedal. Ako pozitívny prvok zákona oznacil obnovenie princípu zásluhovosti, ktorý je v súcasnosti podla neho významne potlácaný. „Reforma prvého piliera je pripravená tak, že sa môže spustit od prvého januára,“ dodal Jurzyca.

Podla vládou schválenej Koncepcie reformy dôchodkového zabezpecenia by sa mali legislatívne predpoklady pre spustenie kapitalizacného dôchodkového piliera vytvorit od januára budúceho roka. Všetci obcania, s výnimkou mladých ludí prvýkrát vstupujúcich na pracovný trh, si budú môct zvolit, ci budú prispievat nadalej len do priebežného systému Sociálnej poistovne alebo si cast svojich odvodov budú ukladat na vlastné dôchodkové úcty. Ak sa obcan rozhodne pre úcast v systéme kapitalizácie, zo súcasnej 28 % sadzby na dôchodkové zabezpecenie by malo do dôchodkového fondu SP smerovat 10 % a na jeho osobný úcet rovnako 10 %. Zvyšných 8 % z hrubej mzdy zamestnanca pôjde na financovanie invalidných a pozostalostných dôchodkov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

16. 1. 2025

USD 1,027 0,003
CZK 25,231 0,013
GBP 0,843 0,001
HUF 412,350 1,720
CAD 1,478 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS