Reforma štátnych systémov dôchodkového zabezpečenia v Európe s najväčšou pravdepodobnosťou prinesie obrovskú finančnú injekciu európskym kapitálovým trhom. Finančné prostriedky, ktoré sa presunú do súkromného sektora, dosiahnu až 11 bil. EUR, čo pravdepodobne povedie k výraznému rastu cien akcií a dlhopisov v Európskej únii, predpokladajú analytici.
Reforma penzijných systémov v Európskej únii je nevyhnutná. V súčasnosti je pomer medzi ekonomicky aktívnou populáciou a dôchodcami 4:1, do roku 2050 by mal však klesnúť na 2:1, čím sa štátne systémy rozdeľovania dôchodkov stanú neefektívne. Deloitte a Goldman odhadujú rast dlhodobých úspor v Európe na 26 bil. EUR v roku 2010 z 12 bil. EUR v roku 1999. Aktíva pochádzajúce z úspor vo Veľkej Británii dosahujú 91 % hrubého domáceho produktu (HDP), v tejto krajine je však presun k súkromnému dôchodkovému zabezpečeniu v oveľa pokročilejšom štádiu ako v ostatných krajinách Európy. Napríklad vo Francúzsku táto hodnota dosahuje len 5 % a v Nemecku len 13 % HDP.
Rast úspor bude mať v konečnom dôsledku výrazný vplyv na kapitálové trhy eurozóny. Celý proces však bude dlhodobý, pretože dôchodkové reformy sú stále v začiatkoch. Krajiny ako Nemecko, Francúzsko alebo Taliansko sa na úroveň Veľkej Británie alebo USA dostanú najskôr o 10 rokov, predpokladajú analytici.