Najhoršia recesia americkej ekonomiky od čias Veľkej hospodárskej krízy sa podľa analytikov už skončila, no nízke výdavky domácností oslabené neschopnosťou pracovného trhu vytvoriť nové miesta, budú oživovanie ekonomiky spomaľovať. Ako vyplýva z najnovšieho prieskumu americkej Národnej asociácie pre podnikanie a ekonomiku, ktorá oslovila vo svojej štúdii 44 analytikov, až 80 % z respondentov verí, že po štyroch kvartáloch oslabovania je ekonomika opäť vo fáze rastu. „Veľká recesia je za nami. Drvivá väčšina analytikov verí, že recesia skončila, no zotavovanie ekonomiky bude pravdepodobne miernejšie, než aké sme typicky evidovali po prudkých poklesoch,“ uviedol prezident asociácie Lynn Reaser.
Súčasný prepad americkej ekonomiky, ktorý začal v decembri 2007 je najdlhší od začiatku 30. tych rokov minulého storočia. Pod vznik poslednej krízy sa podpísal kolaps realitného trhu a následná svetová hypotekárna kríza. Podľa odhadov asociácie by mala americká ekonomika poklesnúť v tomto roku o 2,5 %, zatiaľ čo na budúci rok by už mala vzrásť o 2,6 %. Očakávané zotavenie hospodárstva by mali podporiť najmä podniky počas obnovy svojich zásob, ktoré predtým v dôsledku oslabeného dopytu prudko znižovali. Ako ďalej z prieskumu vyplýva, miera nezamestnanosti v krajine dosiahne v prvom kvartáli 2010 úroveň 10 %, koncom nasledujúceho roka by však mala poklesnúť na 9,5 %. V septembri vyskočila nezamestnanosť v USA na 26-ročné maximum na úrovni 9,8 %.
Aj napriek známkam oživenia na finančných trhoch väčšina oslovených analytikov verí, že navrátenie do normálneho stavu ešte určitý čas potrvá. Len 29 % z respondentov verí, že to nastane v druhej polovici súčasného roka. Prieskum Národnej asociácie pre podnikanie a ekonomiku ďalej poukázal, že americký dolár by mal ďalej oslabovať až do roku 2010, no obchodný deficit najväčšej svetovej ekonomiky ba to znížiť nemalo, pretože pri opätovnom hospodárskom oživení vzrastie aj dopyt po importoch.