ČLÁNOK




Recesia sa stáva reálnym nebezpečenstvom
14. septembra 2001

Pred tragickými udalosťami 11. septembra tohto roku americká ekonomika balansovala na hrane. Teraz sa všetko zmenilo. Znefunkčnenie takých kľúčových sektorov ekonomiky ako je doprava a finančný systém urobili z nebezpečenstva realitu. USA môžu stiahnuť na dno recesie aj svetovú ekonomiku, ktorá od Veľkej depresie nikdy neprežívala také ťažké chvíle. Na tom, že nástup recesie je pravdepodobný sa zhodujú viacerí ekonómovia.

Udalosti, ktoré znižujú dôveru spotrebiteľov vždy vedú k dočasnému pádu výdavkov spotrebiteľov. Ťažko dnes nájsť odveď na otázku ako dlho bude trvať pád ekonomiky, ktorý môžu vyvolať teroristické akty.

Vysoká aktivita amerických spotrebiteľov bola doposiaľ bariérou spomalenia ekonomického rastu. Bolo to napriek tomu, že americký hrubý domáci produkt v prvom štvrťroku stúpol o 1,3% a v druhom štvrťroku o 0,2%.

Americký a svetový finančný systém utrpel vážne ľudské straty. V budovách WTC boli kancelárie veľkých komerčných a investičných bánk. Najväčší nájomca Morgan Stanley Dean Witter si prenajímal 20 poschodí. Finančné inštitúcie prišli nielen o zamestnancov, ale aj o dokumentáciu a informácie o investoroch, či dlžníkoch. Je dosť nepravdepodobné, aby finančný sektor v tomto roku vykázal veľké zisky. Poisťovacie a zaisťovacie spoločnosti majú pred sebou vyplácanie obrovských súm, na ktoré boli poistené budovy a zamestnanci spoločností. Veľké straty budú mať v tomto roku aj mnohé letecké spoločnosti. Podstatne sa môžu znížiť aj príjmy turistického priemyslu. Veľa peňazí v tomto roku minú firmy, ktorým bude záležať na bezpečnosti zamestnancov.

Ekonómovia sa snažia nájsť analógie, ktorými by mohli zhodnotiť stupeň vplyvu tragických udalostí na ekonomiku. Viacerí sa zhodujú na tom, že nie je veľmi možné nájsť čo len najmenšie paralely s udalosťami v minulých desaťročiach. Najviac situácia pripomína vojnu v Perzskom zálive. Tá bola príčinou recesie v rokoch 1990 – 1991. Avšak následky teroristického útoku na USA môžu byť oveľa väčšie. Dnes je v USA ochromená celá letecká doprava. Okrem toho v súčasnosti je ekonomika v zraniteľnejšom stave ako v roku 1990. Znížili sa investície v exportných odvetviach, začala rásť nezamestnanosť, znižovali sa príjmy firiem a padali ceny ich akcií. Poslednou oporou ekonomiky boli americkí spotrebitelia.

Po tom ako sa USA spamätajú zo šoku určite sa zvýšia výdavky na kúpu bezpečnostnej techniky – videokamier, počítačov, odpočúvacích zariadení, röntgenových zariadení. Nielen v USA sa určite zvýšia výdavky na rozviedku a špionáž.

Svetová ekonomika môže mať problémy aj kvôli možnému rastu svetových cien ropy. Predstavitelia OPEC síce tvrdia, že nepripustia ďalší rast cien ropy, ale reči sa vedú a chlieb sa je. Pri raste cien ropy možno zarobia ruské ropné spoločnosti.

Niektorí ekonómovia tvrdia, že situáciu netreba zbytočne dramatizovať. Najdôležitejšie je to, aby sa zachovala likvidita na finančných trhoch, vďaka ktorým žije ekonomika. Preto sa dá predpokladať, že Federálny rezervný systém a centrálne banky iných štátov ešte viac znížia úrokové miery, ktorými vykúpia finančné straty najväčšej katastrofy začiatku tohto tisícročia. Ľudské už nevykúpi nik.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 1. 2025

USD 1,044 0,009
CZK 25,139 0,039
GBP 0,845 0,001
HUF 411,080 0,400
CAD 1,497 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS