Pomer znížení ratingov k zvýšeniam v minulom roku bol dva ku jednej. Uvádza sa to v tlačovej správe ratingovej agentúry Moody’s. Pritom ešte v roku 2000 bola situácia úplne opačná, keď dominovali zvýšenia nad zníženiami v pomere vyššom ako dva ku jednej. Zníženia ratingu sa dotkli hlavne západnej Európy, Japonska, Kanady a Argentíny, zvýšenia ratingov podnikov a vlád dominovali vo východnej Európe, Ázii, Mexiku a Rusku.
Moody’s pripisuje najväčší podiel na znižovaní ratingov intenzívnemu tlaku na ceny obchodných komodít, znižujúcim sa výrobným kapacitám a prudkému spomaleniu svetového obchodu. Príčinou mnohých znížení ratingov bol aj negatívny vplyv udalostí z 11. septembra 2001 na odvetvie cestovného ruchu a fiškálna kríza v Argentíne.
Moody’s tiež predpokladá, že nízke investície, iba pomaly sa zotavujúci svetový obchod a slabý rast ekonomík ešte zväčšia tlak na ďalšie znižovanie bonity dlžníkov mimo USA. Objem dlhov 510 hodnotených subjektov mimo územia USA, ktorých sa zníženie ratingu v minulom roku týkalo, predstavuje 3,8 biliónov USD. Na druhej strane objem dlhov 222 subjektov, ktorým agentúra v roku 2001 rating zvýšila, predstavuje iba 738 mld. USD. Najväčší objem dlhov, pri ktorých agentúra pristúpila k zníženiu ich ratingu, až 2,3 biliónov USD, pripadá na Japonsko. Objem dlhov západnej Európy predstavuje 1 bilión USD.