ČLÁNOK




Ratingová agentúra S&P zvýšila Slovensku rating na úroveň BBB+
3. marca 2004

Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor’s (S&P) zvýšila úverový rating Slovenska v zahraničnej mene z úrovne BBB/A-3 na úroveň BBB+/A-2.

Stalo tak po vyhlásení slovenského víťazstva v súboji o juhokórejskú automobilku Hyundai. Výhľad ratingu ostáva pozitívny. S&P zároveň potvrdila úverový rating v domácej mene na úrovni A-/A-2. Výhľad pre tento rating je stabilný.

„Zvýšenie ratingu v zahraničnej mene odráža postupné prijímanie ekonomických reforiem a ich následné uplatňovanie spolu so širšou medzinárodnou politickou a ekonomickou integráciou Slovenska,“ vyhlásila úverová analytička S&P Kristel Richardová.

„Tieto faktory podporili priame zahraničné investície, čo posilnilo ekonomickú štruktúru Slovenska a perspektívy ďalšieho ekonomického rastu. Zlepšená úverová schopnosť Slovenska takisto odráža snahu vládnych autorít o upevnenie rovnováhy v snahe naplniť maastrichtské kritéria a vstúpiť do eurozóny v rokoch 2007 až 2008,“ dodala Richardsová.

Ďalšia politická a ekonomická integrácia pomôže Slovensku prilákať nové mimoprivatizačné zahraničné investície. Výsledkom toho sú očakávania krajiny o dosiahnutí najvyššieho ekonomického rastu spomedzi všetkých krajín strednej a východnej Európy aj napriek súčasnej stagnujúcej medzinárodnej ekonomickej situácii.

Vďaka prílevu zahraničných investícií obzvlášť v automobilovom priemysle sa v strednodobom období očakáva pokračovanie ekonomického rastu na ročnej úrovni 4 % až 5 %. Ekonomická aktivita je podporovaná silným exportným rastom, ktorý v značnej miere napomohol k zníženiu rozpočtového deficitu Slovenska z úrovne 8,6 % z hrubého domáceho produktu (HDP) v roku 2001 na očakávaných 3,5 % z HDP v roku 2004. Pokračujúca fiškálna konsolidácia by mala znížiť vládny deficit na 4 % z HDP v roku 2004, čo by zároveň napomohlo k redukovaniu vládneho dlhu na približne 33% z HDP. Dôležité reformy v oblasti rozpočtovej politiky zahŕňajú dôležité zmeny na strane príjmov aj výdavkov vrátane ambicióznej reformy systému sociálnej pomoci. Efektívna implementácia reforiem však zatiaľ nie je zaručená a v prípade, že dôjde k ich slabému uplatneniu alebo nedosiahnutiu očakávaných výsledkov, môže to znamenať vážne ohrozenie redukcie fiškálneho deficitu.

Okrem toho súčasný stav ekonomickej štruktúry Slovenska stále obmedzuje ďalšie ratingové aktivity. HDP na jedného obyvateľa by mal v roku 2004 dosiahnuť iba miernu úroveň 7 500 USD. Reforma verejného sektora spolu so znižovaním fiškálneho deficitu sú kľúčovými faktormi na dosiahnutie udržateľného ekonomického rastu privátneho sektora, ktorý je nevyhnutný na dobehnutie bohatších štátov. Reformy v inštitucionálnom zabezpečení, hlavne v súdnictve, sú takisto potrebné na zlepšenie podnikovej sféry.

„Pozitívny výhľad úverového ratingu Slovenska v zahraničnej mene odráža očakávania Standard & Poor’s o tom, že súčasná vláda bude pokračovať v ekonomických reformách a reformách verejného sektora, hoci tie sú veľkou politickou výzvou,“ uviedla Richardsová.

„Redukcia všeobecného vládneho deficitu v kombinácii s ďalšími reformami hlavných sektorov ekonomiky, najmä železníc, by mala podporiť zlepšenie úverovej schopnosti Slovenska v nasledujúcich dvoch rokoch,“ dodala Richardsová.

Stabilný výhľad pre úverový rating Slovenska v domácej mene odráža očakávania Standard & Poor’s o vstupe Slovenska do Európskej menovej únie v roku 2009.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS