ČLÁNOK




Rast svetovej ekonomiky spomalí v roku 2001 na 3,4 %
8. januára 2001

Svetová ekonomika by mala v roku 2001 síce naďalej rásť, avšak pomalším tempom ako v roku 2000. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Economist Intelligence Unit (EIU), uskutočneného vo viac ako 180 krajinách sveta. Rast svetovej ekonomiky v roku 2000 na úrovni 4,2 % bol najrýchlejším rastom od roku 1984, avšak v druhom polroku sa tempo zmiernilo. The Economist Intelligence Unit (EIU), je súčasťou spoločnosti The Economist Group, ktorá je vydavateľom ekonomického periodika The Economist. Na rok 2001 predpovedá EIU rast svetovej ekonomiky 3,4 %. Hlavnou príčinou tohto spomalenia je utlmovanie najdlhšieho ekonomického boomu v severnej Amerike. Rast ekonomiky USA v druhom polroku 2000 spomalil, pričom západná Európa nasledovala. Tieto dva regióny tvoria viac ako 50 % svetového produktu, a spomalenie ich ekonomík je hlavnou príčinou spomalenia rastu globálnej ekonomiky. Rozvíjajúce sa ekonomiky zaznamenajú v roku 2001 rýchlejší rast ako rozvinuté.

Najrýchlejšie rastúcim regiónom by mali byť v roku 2001 Stredný východ a severná Afrika, pričom za nimi by mali nasledovať Ázia, Australázia, Latinská Amerika a východná Európa. Subsaharská Afrika bude naďalej najpomalšie rastúcim regiónom v rámci rozvíjajúceho sa sveta, avšak zaznamená rýchlejší rast ako severná Amerika a západná Európa v roku 2001. V 55 krajinách sveta sa v roku 2001 očakáva ekonomický rast o 5 % a viac, pričom iba v štyroch krajinách sa predpovedá pokles ich HDP (hrubého domáceho produktu). Týmito štyrmi krajinami sú Gabun, Paraguaj a Zimbabwe a Komory.

Hlavnou hrozbou pre rast svetovej ekonomiky je recesia v USA. EIU odhaduje, že pravdepodobnosť vypuknutia recesie v USA je 20-percentná. Najväčším problémom ekonomiky Spojených štátov je deficit na bežnom účte a extrémne vysoké pôžičky súkromného sektora. Uvedené faktory boli v minulosti príčinami nestability. Najrýchlejšie expandujúcou ekonomikou sveta bude v roku 2001 Rovníková Guinea, a to vďaka expanzii jej ropného sektora. Opačná situácia sa očakáva v Zimbabwe.

V krajinách Stredného východu sa očakáva akcelerácia ekonomického rastu na 4,7 %, a to následkom silných cien ropy. Japonsko stlačí priemerný ekonomický rast v Ázii na nižšie úrovne. V roku 2001 sa v regióne Ázie a Australázie predpovedá rast o 3,9 %. Príčinou zmiernenia rastu vo viacerých ázijských krajinách bude na jednej strane oslabenie exportu kvôli spomaleniu ekonomiky v USA, a na druhej strane pretrvávajúca reštrukturalizácia finančného a podnikového sektora v mnohých krajinách regiónu. V Japonsku sa očakáva rast iba o 1,9 %. V krajinách Latinskej Ameriky by mal rast posilniť na 4,4 % z minuloročnej úrovne 3,7 %. Brazília si bude počínať relatívne dobre, avšak Mexiko zaznamená spomalenie kvôli ekonomickej situácii v USA. Krátkodobé perspektívy sú pozitívne pre Chile, avšak menej pre Argentínu, Kolumbiu, Venezuelu, Peru a Ekvádor. V subsaharskej Afrike by mal rast zrýchliť na 3,3 %, avšak bude to najpomalšie tempo v rámci rozvíjajúceho sa sveta.

Rast HDP v rozvíjajúcich sa krajinách východnej Európy by mal v roku 2001 spomaliť na 3,8 % z minuloročných 4,9 %. Spomalenie zaznamenajú kľúčové krajiny ako Maďarsko, Poľsko, Rusko a Ukrajina, a to následkom krátkodobých vplyvov reštrukturalizácie a makroekonomickej reštrikcie. V západnej Európe sa rast spomalí pod vplyvom poklesu dopytu v USA po európskom exporte a kvôli sprísneniu monetárnej politiky. Napriek tomu však bude západoeurópska ekonomika naďalej rásť slušnou mierou 3 %.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

6. 11. 2024

USD 1,070 0,020
CZK 25,339 0,004
GBP 0,832 0,007
HUF 410,080 0,830
CAD 1,489 0,023

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS