Analytici tvrdia, že tlak inflácie je zrejme na ústupe Európska centrálna banka bude publikovať správu o stave peňažných zásob, rast ktorých bol v apríli nižší v porovnaní s marcom, čo naznačuje, že inflačné tlaky sa s najväčšou pravdepodobnosťou podarilo „zažehnať“.
Rast peňažnej zásoby – menového agregátu M3, ktorý je súhrnom hotovostného obeživa v dispozícii nebankových subjektov, bežných vkladov domácich nebankových subjektov v domácich bankách v domácej mene, termínovaných vkladov domácich nebankových subjektov v domácich bankách v domácej mene, ostatných záväzkov domácich bánk k domácim nebankovým subjektom v domácej mene a vkladov domácich nebankových subjektov v domácich bankách v zahraničných menách, poklesol v apríli na 4,8%, pričom v marci dosiahol hodnotu piatich percent.
Rast agregátu M3 využíva ECB ako meradlo budúcej inflácie. Ak je zrejmý jeho pokles, potom možno očakávať aj zmiernenie inflačných tlakov.
Rast peňažnej zásoby sa spomaľuje, čo je evidentné najmä v Nemecku, a to je dobrý signál pre pokles inflácie – konštatuje sa v štúdii UBS Warburg.
Celková expanzia agregátu M3 má byť počas roka 2001 ešte o jedno percento nižšia v porovnaní s udávanými dátami ECB, v ktorých sa s najväčšou pravdepodobnosťou objavili chyby, čo môže znamenať, že tento ukazovateľ by v apríli mohol byť dokonca pod hranicou 4,5%, teda pod limitom stanoveným Európskou centrálnou bankou.
ECB často deklaruje, že jej hlavným cieľom je udržať cenovú stabilitu. Ak sa jej to vo svetle uvedených údajov darí, potom bude musieť nájsť inštrumenty na riešenie problematiky ekonomického rastu.
Najväčšie ekonomiky v eurozóne – francúzska a nemecká totiž jednoznačne vykazujú nižší rast v porovnaní s prognózami. Rast HDP vo Francúzsku má v súčasnosti najnižšie tempo za ostatné dva roky. Nemecké firmy deklarujú pesimizmus, ktorý má najvyššie hodnoty zaznamenané za uplynulých 24 mesiacov, čo sa v kontexte s ostatnými ukazovateľmi komentuje tak, že z Nemecka by sa mohla stať nie „lokomotíva, ale brzda“ ekonomického rastu.
V štúdii Goldman Sachs sa dokonca konštatuje, že rapídnejšie spomalenie ekonomického rastu v Nemecku by mohlo Európu zasiahnuť ešte viac ako nižší rast amerického hospodárstva.
Aktuálne inflačné dáta sú najmä v Nemecku, ale aj v Taliansku, napriek pozitívnemu výhľadu v eurozóne ako celku, stále vysoké. Ukazovatele objemu investícií v priemysle a podnikateľská dôvera nie sú ani vo Francúzsku povzbudzujúce.
ECB skrátka stále stojí pred viacerými zásadnými výzvami.
Aj preto možno očakávať, že prezident ECB Wim Duisenberg a člen Výkonnej rady Ernst Welteke budú dnes na pôde Európskeho parlamentu čeliť početným a vari aj nepríjemným otázkam.