Menej kvalitný vlastný manažment vnímajú malé a stredné podniky v SR a ČR ako jednu zo svojich najčastejších horších vlastností v porovnaní s konkurenciou a ako jedno z najvážnejších obmedzení rastu firmy. Vyplýva to z výskumov univerzitných ekonómov v slovenských a českých podnikoch. Tieto poznatky boli prezentované na medzinárodnej konferencii Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici (UMB).
Elena Šuleková z UMB na vzorke 36 firiem z odvetvia informačných technológií v banskobystrickom regióne zistila, že 83 % podnikov pokladá za svoju najčastejšiu zlú vlastnosť vzťahy so zákazníkmi. Trom firmám zo štyroch chýbajú kvalitné produkty, polovica je nespokojná s imidžom a dve pätiny spoločností má problémy s nedostatkom tvorivých pracovníkov a kvalitou vlastného manažmentu. Naopak, za svoje silné stránky považuje každý druhý podnik metódy predaja a každý štvrtý ich vidí v kvalitnom manažmente a tvorivých pracovníkoch. Štyri firmy z desiatich založili svoju konkurenčnú stratégiu na nižších nákladoch, tretina spoločností na odlíšnostiach od ostatných a každá šiesta uplatňuje ich kombináciu.
Miroslav Pavlák zo Západočeskej univerzity v Plzni výskumom medzi 250 respondentmi zistil, že limitom rozvoja je pre 83 % malých a stredných firiem nedostatočný dopyt po ich tovare, pre 62 % nedostatok kvalitných manažérov, 54 % legislatíva a pre 48 % chýbajúci kvalifikovaní robotníci. Upozornil, že riadenie ľudských zdrojov je pre malé a stredné firmy kritickou sférou. Pripomenul štatistiku Európskej únie, podľa ktorej 13 % malých a stredných podnikov do jedného roka ukončí svoju činnosť, 32 % sa nedožije troch rokov a len 55 % pretrvá päť rokov. Jedným z hlavných dôvodov je zlyhanie vedenia firmy.
Ľubica Lesáková z UMB k problematike ľudských zdrojov konštatovala, že na Slovensku je z hľadiska daňového zaťaženia jasne zvýhodnený kapitál pred pracovnou silou, pretože zisk sa zdaňuje 29 %, kým odvody za zamestnancov dosahujú 50,8 % hrubej a 58,3 % čistej mzdy. Uviedla, že v SR dnes slúži malým a stredným podnikom veľa podporných programov, nejestvujú však kritériá na porovnanie a hodnotenie ich efektívnosti.