ČLÁNOK




Rast inflácie môže ohroziť prijatie eura v roku 2009
18. novembra 2007

Rast inflácie môže ohroziť prijatie eura v roku 2009



Medziročná miera októbrovej inflácie prekonala väčšinu európskych krajín a vyskočila na 2,4 %, čo je podstatne viac, ako hodnota 1,9 %, ktorú prognózovali analytici


 


Nárast inflácie na Slovensku zvyšuje riziko, že sa krajine nepodarí prijať spoločnú európsku menu v roku 2009, uvádza sa v analýze zverejnenej agentúrou Reuters. Ak by Slovensko termín skutočne nedodržalo, mohlo by tým podkopať ekonomickú disciplínu, ktorá krajine pomohla prilákať mnohých zahraničných investorov, konštatuje ďalej analýza. Inflácia sa pritom v poslednom čase nerozmáhala iba na Slovensku, ale v celej Európe. V tomto trende svoju úlohu zohrali letné suchá a následné zdražovanie potravín a energií. Napriek tomu však medziročná miera októbrovej inflácie prekonala väčšinu európskych krajín. Vyskočila totiž na 2,4 %, čo je podstatne viac, ako 1,9 %, ktorú prognózovali analytici. Podľa nich by sa mala spomínaná hodnota v budúcom roku znížiť, avšak stále sa vyskytujú pochybnosti o tom, či Slovensko udrží infláciu pod kontrolou. „Toto prekvapenie (októbrová miera inflácie) jasne oživilo obavy o dlhodobú udržateľnosť kurzu slovenskej ekonomiky a jej pripravenosť na euro,“ uviedla Stanislava Pravdová, analytička Danske Bank.


Minulý týždeň eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti Joaquín Almunia vyhlásil, že udržateľnosť inflácie „je potrebné vziať do úvahy“ pri jarnom hodnotení pripravenosti vstupu SR do eurozóny. „Zrýchlenie inflácie tým pádom potvrdzuje názor, že rozhodovanie o vstupe Slovenska do eurozóny bude dramatickejšie, ako sa očakávalo,“ vyhlásila Pravdová „Okrem toho si myslíme, že slovenská vláda a národná banka sú menej optimistické v tom, či krajina prijme euro v plánovanom termíne,“ dodala.


Slovensko je spomedzi krajín strednej Európy jediné, ktoré sa snaží prijať spoločnú európsku menu už v roku 2009. Kým Česká republika, Poľsko a Maďarsko veria, že euro prijmú v blízkom čase, Slovensko sa už teraz postaralo o stlačenie miery inflácie, deficitu rozpočtu, štátneho dlhu a úrokových sadzieb na úroveň, ktorá mu dovoľuje vstúpiť do eurozóny. Predseda vlády Róbert Fico sa podľa jeho vlastných slov drží tohto cieľa a potvrdzuje, že vláda krajiny by mala hospodáriť zodpovedne. Priznáva však, že maastrichtské kritériá sú mimoriadne náročné pre vládu so sociálno-demokratickou orientáciou. „Myslím si, že by to bola obrovská strata kľúčovej príležitosti (v prípade, že by krajina nesplnila kritériá),“ uviedol Jake Slegers, generálny riaditeľ Americkej obchodnej komory v SR. „Medzi slovenským firmami vládnu určité očakávania a rovnako je tomu aj v samotnej krajine. Nevylučujem však, že je to čisto psychologická záležitosť,“ uzavrel. Slovenské firmy sa na euro pripravujú už niekoľko mesiacov. Dúfajú pritom, že spoločná mena zmierni medzištátne transakčné poplatky, úplne odstráni riziká z vplyvu výmenných kurzov a podporí obchod. Podľa Slegersa majú podobné očakávania aj zahraniční investori, ktorí sa chystajú vstúpiť na slovenský trh.


 


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 1. 2025

USD 1,044 0,009
CZK 25,139 0,039
GBP 0,845 0,001
HUF 411,080 0,400
CAD 1,497 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS