ČLÁNOK




Rast HDP v krajinách strednej a východnej Európy neznamená nižšiu nezamestnanosť
16. februára 2004

Hrubý domáci produkt krajín vstupujúcich v máji do Európskej únie (EÚ) síce rastie v priemere ročne o štyri percentá, avšak podľa Petra Havlika z Viedenského inštitútu pre medzinárodné hospodárske štúdie (WIIW) ide o raste bez prírastku pracovných miest. Ako ďalej informoval rakúsky denník Die Presse, miera nezamestnanosti tak zostáva v priemere dvakrát tak vysoká ako v členských krajinách EÚ.

Reformy, ktoré v súčasnosti prebiehajú na Slovensku, sú podľa Petra Landesmanna z WIIW nedostatočné na to, aby nezamestnanosť v krajine klesla. „Manipulovanie hospodársko-politických parametrov toho veľa nezmení,“ uviedol podľa Die Presse Landesmann a dodal, že reformné štáty sa musia cielene sústrediť na rozvoj infraštruktúry a vzdelávacích programov.

Ako však uviedol Havlik, vysoká nezamestnanosť v pristupujúcich krajinách neznamená, že pracovné sily začnú po 1. máji migrovať do krajín západnej Európy. „Už len prilákať niekoho z východného do západného Maďarska je dosť ťažké,“ dodal. Okrem toho sa podľa WIIW budú musieť tieto krajiny v dôsledku nízkej pôrodnosti čoskoro vyrovnať s rovnakými problémami súčasné členské štáty EÚ. Od roku 2010 budú možno taktiež potrebovať pracovné sily zo zahraničia.

Podľa Die Presse trpia reformné krajiny strednej a východnej Európy (SVE) predovšetkým pod štrukturálnou nezamestnanosťou. Ešte stále sú regióny a obory, kde je prebytok pracovných síl a zároveň je produktivita práce relatívne nízka , aj keď stúpajúca. Aj z týchto krajín sa však môžu pracovné miesta presunúť napríklad na Ukrajinu, kde sú mzdové náklady výrazne nižšie.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

9. 1. 2025

USD 1,031 0,002
CZK 25,116 0,034
GBP 0,838 0,004
HUF 413,980 2,270
CAD 1,483 0,003

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS