Slovenské hospodárstvo v druhom štvrťroku pridalo na dynamike. Podľa rýchleho odhadu Štatistického úradu SR totiž hrubý domáci produkt v stálych cenách medziročne vzrástol o 3,7 %, kým v prvom kvartáli dosiahol rast 3,4 %. Po očistení o sezónne vplyvy hospodársky rast v sledovanom období dosiahol rovnako 3,7 %. Na medzikvartálnej báze ekonomika Slovenska stúpla oproti prvému štvrťroku o 0,9 %, kým v prvom kvartáli oproti posledným trom mesiacom vlaňajška rástla o 0,8 %.
V období od začiatku apríla do konca júna sa tak na Slovensku podľa štatistikov vyprodukoval hrubý domáci produkt v objeme 20,055 mld. eur, čo v bežných cenách predstavuje medziročný nárast o 3,2 %. Detailnú štruktúru, ako aj spresnené údaje o vývoji hrubého domáceho produktu v druhom štvrťroku tohto roka, Štatistický úrad SR zverejní 6. septembra 2016.
Rýchly odhad rastu HDP podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka príjemne prekvapil. „Naše aj priemerne trhové očakávania očakávali, naopak, mierne spomalenie ekonomického rastu na 3,3 %,“ uviedol. Silnejší ako očakávaný rast v druhom štvrťroku by podľa neho mohol byť kombináciou efektu Veľkej noci, ktorý sa tento rok vo väčšej miere presunul na prvý štvrťrok, zrýchľujúcej sa spotreby domácností a lepšieho vývoja externého prostredia, ktorý pomohol najmä exportu slovenských automobiliek.
Podobne rast HDP v druhom kvartáli vidí aj analytička Slovenskej sporiteľne Katarína Muchová. „Očakávame, že aj naďalej zostal hlavným motorom rastu domáci dopyt, hlavne spotreba domácností, ktorej napomáha priaznivý vývoj na trhu práce. Avšak pozitívne správy zo zahraničného obchodu naznačujú aj pozitívny príspevok čistých exportov k rastu HDP,“ povedala.
Makroekonóm VÚB Andrej Arady upozornil na to, že rast HDP bol zrejme opäť o čosi vyváženejší medzi domácim a zahraničným dopytom. „Pozitívne prekvapenie priniesla exportne orientovaná časť priemyslu, obzvlášť výroba automobilov,“ skonštatoval. Zvýšenú dynamiku sme však podľa analytika Tatrabanky Borisa Fojtíka zaregistrovali aj v oblasti domáceho dopytu. „Maloobchodné tržby po veľmi slabom začiatku roka zrýchlili dynamiku rastu na 3,4 %. Na druhej strane vyčerpané zdroje z eurofondov chýbajú stavebníctvu a preto sme v druhom kvartáli videli prepad jeho produkcie o 7,2 %,“ upozornil.