ČLÁNOK




Rast HDP Slovenska bude podľa MF v tomto roku 5 %
15. novembra 2004

Slovenská ekonomika by mala v tomto roku rásť piatimi percentami. Uviedol to v piatok minister financií Ivan Mikloš pri prezentácii aktuálneho odhadu vývoja ekonomiky SR. Pôvodne Ministerstvo financií SR (MF) počítalo s rastom hrubého domáceho produktu (HDP) na úrovni 4,1 %. Impulzom pre úpravu bolo najmä výrazné zvýšenie dynamiky rastu v prvom polroku na 5,4 %. „Analýza ukazuje pozitívny ekonomický vývoj v takmer všetkých oblastiach, ktorý sa prejavuje už aj v raste reálnych miezd,“ skonštatoval Mikloš. Pôvodný odhad ešte počítal s poklesom priemernej reálnej mesačnej mzdy o 0,6 %, aktuálny odhad je nárast o 1,6 %. V ďalších rokoch by mala reálna mzda vzrásť o 3 až 3,5 %. Ekonomický a fiškálny vývoj naznačuje, že deficit verejných financií na úrovni 3,9 % HDP Slovensko dodrží.

MF pritom zohľadnilo predpoklad, že pôsobenie rastových faktorov, najmä čistého zahraničného dopytu, sa v ostatných mesiacoch roka zmierni. Doterajší vývoj potvrdzuje očakávania MF týkajúce sa oživenia domáceho dopytu počas tohto roka. Naďalej sa očakáva, že domáci dopyt sa väčšou mierou zaslúži o rast ekonomiky ako čistý zahraničný dopyt. Z hľadiska štruktúry HDP najväčšia korekcia je pri odhade rastu konečnej spotreby domácností a tvorby hrubého fixného kapitálu. Rast súkromnej spotreby je rýchlejší najmä vďaka vyšším reálnym mzdám a tiež úverom, avšak oživenie investícii je pomalšie. Pokles investícií v minulom roku, ich veľmi mierny nárast v prvom štvrťroku tohto roka si podľa MF vyžiadal redukciu pôvodného odhadu na tento rok z úrovne 6 % na 3,3 %.

Priemernú ročnú mieru inflácie upravil rezort financií tiež smerom nadol o tri desatiny percenta na 7,8 %. MF potvrdilo nižšiu úroveň deficitu zahraničného obchodu (ZO), a to 2,7 % HDP oproti východiskovej 4,3 % HDP. Aktualizovaný odhad vývoja v ZO taktiež reaguje na špecifický vývoj v predchádzajúcom období. Deficit bežného účtu platobnej bilancie by mal byť nižší, mal by dosiahnuť 2,2 % HDP oproti pôvodnej úrovni 3,5 % HDP. Výrazne by mal poklesnúť aj očakávaný deficit obchodnej bilancie zo 4,3 % HDP na 2,7 % HDP.

Jediná negatívna revízia sa podľa Mikloša týka odhadu zamestnanosti podľa štatistického výkazníctva. Aktuálny vývoj v oblasti zamestnanosti podľa MF signalizuje, že zamestnanosť bude pravdepodobne stagnovať na úrovni minulého roka na rozdiel od pôvodného odhadu, ktorý počítal s rastom 1 %. Vplyvom zavádzania reforiem a zvyšovania miery konkurencie sa rýchlejšie znižuje podľa ministra financií prezamestnanosť. Najväčším zdrojom prezamestnanosti je podľa neho oblasť zdravotníctva a školstva, kde však už klesá. „Podnikateľský sektor to ešte nestihol kompenzovať, ale počet pracovníkov v tomto prípade rastie. Z hľadiska štruktúry je tak vývoj pozitívny,“ zdôraznil Mikloš. V budúcom roku očakáva Mikloš nárast zamestnanosti o 0,7 %.

Disponibilný evidovaný počet nezamestnaných bude klesať podľa MF rýchlejšie, ako sa pôvodne predpokladalo. V súlade s pozitívnymi signálmi sa predikcia miery nezamestnanosti na rok 2004 upravila smerom nadol, zo 14,9 % na 14,4 %.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS