ČLÁNOK




Pyšný prezident, zhrození všetci
26. novembra 2003

Poslanci budú mať znovu na stole schválený zákon o dani z príjmov, ktorý zavádza rovnú 19-% daň a je základom daňovej reformy realizovanej ministerstvom financií.

Prezident SR Rudolf Schuster ho totiž nepodpísal a vrátil do parlamentu na opätovné prerokovanie. Na znovuschválenie zákona bude potrebných minimálne 76 hlasov poslancov. R. Schuster ho však poslancom odporučil neprijať ako celok.

Ministerstvo financií (MF) SR zatiaľ podľa hovorcu Petra Papanka nepozná prezidentove dôvody. „Ak však zostane platný súčasný zákon, poškodí to daňovníkov a nie je to v prospech reforiem,“ uviedol P. Papanek. Rezort financií verí, že zákon, ktorý má platiť od januára budúceho roka, v parlamente prejde ešte pred schvaľovaním budúcoročného štátneho rozpočtu.

Hlava štátu podľa informácií jej hovorcu Jána Füleho zákonu vyčíta, že spolu s jednou 19-% sadzbou dane z pridanej hodnoty neguje princíp daňovej spravodlivosti a neznižuje celkové daňové zaťaženie. Prezident sa obáva, že dôsledkom zákona by bol pokles domáceho dopytu, zhoršenie podmienok na podnikanie, prípadne aj možný rast nezamestnanosti.

Prezident síce pripúšťa, že rovná daň utvára vhodnejšie prostredie na podnikanie. Na druhej strane však plošné zvýšenie nepriamych daní zníži domáci dopyt, zníži životnú úroveň nízkopríjmových skupín zamestnancov a zhorší podmienky pre stredný zamestnanecký a podnikateľský stav i pre občanov, ktorí nemajú príjmy zo zamestnania. Týka sa to najmä dôchodcov a občanov v hmotnej núdzi, ktorých spotreba bude zaťažená zvýšenou sadzbou DPH, najmä na potraviny a energie, a spotrebnými daňami.

„Zavedenie rovnej 19-% sadzby dane je výhodné pre daňovníkov s mesačným príjmom nad 25 000 Sk, čo je približne 11 % daňovníkov, ktorým ponecháva viac zdrojov,“ upozorňuje vo svojom odôvodnení vrátenia zákona R. Schuster. Na zvýšení nezdaniteľnej časti základu dane získa zasa podľa neho asi 13 % nízkopríjmových skupín zamestnancov. „Stredná príjmová vrstva, a to sú tri štvrtiny zamestnancov z celkového počtu zamestnaných s mesačným prímom od 9 000 Sk do 25 000 Sk, však nebude mať z fiškálne neutrálnej daňovej reformy výhodu,“ vysvetľuje prezident. Výhody zo zavedenia rovnej dane z príjmov nebude mať takisto veľká skupina dôchodcov a občanov v hmotnej núdzi.

Zákon okrem zavedenie 19-% rovnej dane tiež zvyšuje nezdaniteľný základ dane na daňovníka na 19,2-násobok životného minima, čo bude na budúci rok 80 832 Sk. Daňový bonus na dieťa, na ktorý budú mať nárok zamestnaní rodičia, by mal byť 4 800 Sk ročne. Zákon schválili poslanci v závere októbra, pričom účinný by mal byť od januára 2004.

Rozhodnutie prezidenta SR Rudolfa Schustera vrátiť zákon o dani z príjmov na opätovné prerokovanie parlamentu považujú analytici za nešťastné.

Ako upozornil analytik ČSOB Marek Gábriš, tento zákon je kľúčový pre prijatie štátneho rozpočtu, ktorý je zas kľúčový pre čerpanie eurofondov. Prípadné neprijatie zákona podľa analytikov zvýši daňové zaťaženie obyvateľov, keďže zákon o dani z pridanej hodnoty (DPH), ktorý od januára 2004 zavedie jednotnú 19-% sadzbu, je už schválený. „Zákon o dani z príjmu mal toto zvýšené zaťaženie kompenzovať, aj keď nie rovnako pre všetky príjmové skupiny,“ uviedol analytik Slávie Capital Pavol Ondriska.

Podľa analytika VÚB Vladimíra Zlackého by neschválenie zákona mohlo tiež negatívne vplývať na vnímanie Slovenska zahraničnými investormi. „Daňový systém by prijatím tohto zákona bol jedným z najlepších v Európe,“ domnieva sa V. Zlacký. Podľa M. Gábriša mal tiež predstavovať konkurenčnú výhodu Slovenska a podporiť prílev investícií.

Zo stredno- a dlhodobého hľadiska by neprijatie zákona podľa analytika UniBanky Viliama Pätoprstého mohlo predstavovať riziko pre verejné financie. „V budúcom roku by nezníženie dane z príjmov síce prispelo k zníženiu deficitu štátneho rozpočtu, v ďalších rokoch by však vysoké daňové zaťaženie mohlo znamenať vyššie daňové úniky,“ upozornil V. Pätoprstý.

Podľa M. Gábriša však existuje vysoká pravdepodobnosť, že poslanci zákon opätovne prijmú, keďže pri prvom schvaľovaní získal vyše 80 hlasov.

Prezident SR podľa informácií jeho hovorcu Jána Füleho zákonu vyčíta, že spolu s jednou 19-% sadzbou dane z pridanej hodnoty neguje princíp daňovej spravodlivosti a neznižuje celkové daňové zaťaženie. Hlava štátu sa obáva, že dôsledkom zákona by bol pokles domáceho dopytu, zhoršenie podmienok na podnikanie, prípadne aj možný rast nezamestnanosti.

„Zavedenie rovnej 19-% sadzby dane je výhodné pre daňovníkov s mesačným príjmom nad 25 000 Sk, čo je približne 11 % daňovníkov, ktorým ponecháva viac zdrojov,“ upozornil vo svojom odôvodnení vrátenia zákona R. Schuster. Na zvýšení nezdaniteľnej časti základu dane získa zasa podľa neho asi 13 % nízkopríjmových skupín zamestnancov. „Stredná príjmová vrstva, a to sú tri štvrtiny zamestnancov z celkového počtu zamestnaných s mesačným prímom od 9 000 Sk do 25 000 Sk, však nebude mať z fiškálne neutrálnej daňovej reformy výhodu,“ domnieva sa prezident.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 1. 2025

USD 1,036 0,004
CZK 25,178 0,031
GBP 0,846 0,000
HUF 411,480 1,670
CAD 1,496 0,004

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS