Ak by došlo k obmedzeniu prílevu zahraničného kapitálu, hodnota dolára by klesla o 25 až 50 %. Tieto a ďalšie údaje uvádza v nemeckom denníku Die Welt profesor ekonómie Kalifornskej univerzity v Berkeley (USA) J. Bradford DeLong.
„Je jasné, že americký deficit obchodnej bilancie nie je natrvalo financovateľný,“ uviedol DeLong. Je presvedčený, že aj keď dôjde vo svete k hospodárskemu oživeniu, americký export napriek tomu nevzrastie. Deficit americkej obchodnej bilancie v tomto roku dosiahne 4,7 % hrubého domáceho produktu a na budúci rok bude ešte o 0,4 % vyšší. Vyhliadky na jeho zníženie však nejestvujú ani v nasledujúcom období.
Keď nie je schodná prvá cesta – hospodársky rast vo svete a zvýšený záujem o vývoz amerických tovarov – problém by sa dal vyriešiť tak, že by sa obmedzil prílev kapitálu do USA. To by viedlo k spomínanej strate výmennej hodnoty americkej meny. Rozsah poklesu hodnoty dolára bude závisieť od toho, ako rýchlo sa americkí spotrebitelia preorientujú na domáce výrobky. Na druhej strane nikto nevie, ako by sa zachovali investori, ktorí vložili prostriedky do amerických cenných papierov.
Profesor DeLong je presvedčený, že pád dolára by síce znížil životnú úroveň Američanov, ale v USA by neviedol ku kríze likvidity alebo platobnej schopnosti.
Podľa neho by sa prílev zahraničných investícií do USA mal podľa pravidiel trhovo orientovanej ekonomiky zastaviť už dávnejšie, lebo to, čo sa deje v americkej ekonomike, je s nimi v príkrom rozpore. Investori pokračujú vo vkladoch do ekonomiky USA preto, lebo nevedia odhadnúť rozsah škôd, ktoré by si spôsobili, keby zapríčinili pokles výmennej hodnoty americkej meny. Nikto nevie, dokedy budú ochotní pokračovať v doterajšom trende. To nedokáže predpovedať ani jeden ekonóm na svete.