Podmienky doplňujúce návrhy privatizačných zmlúv v českej energetike a chémii môžu odradiť záujemcov a následne znížiť cenu predávaných štátnych podielov v spoločnostiach ČEZ, Transgas a Unipetrol. Agentúre Reuters to v piatok povedal zdroj blízky privatizácii. Doplňujúcich podmienok je približne desať. „Podmienky sa upravovali až tento týždeň. S podmienkou, podľa ktorej by mal byť zakonzervovaný predaj ČEZ spolu s distribučnými firmami na 10 rokov, nesúhlasím. To môže najviac odradiť investorov,“ uviedol zdroj.
Investori, ktorí vstúpia do energetiky a chémie, budú musieť držať podiely najmenej desať rokov, k predaju kľúčových výrobných aktív budú potrebovať súhlas vlády. Záujemcovia o privatizáciu, ktorí sa združili do konzorcií, si ale budú môcť predávať jednotlivé časti získaných firiem navzájom medzi sebou. Reštrikčné podmienky sú tým trochu spochybnené.
Zdroj uviedol, že zloženie konzorcií nie je definitívne a návrhy privatizačných zmlúv neobsahujú okrem povinnosti držať aktíva a odberu uhlia firmou ČEZ žiadne časové limity. „Konzorcium sa môže do definitívneho podpísania zmlúv ešte zmeniť,“ dodal zdroj.
Záujemcovia o ČEZ budú musieť podľa zdroja súhlasiť so záväzkom odoberať každoročne po dobu 15 rokov uhlie v tohtoročných objemoch. ČEZ odoberie v tomto roku od domácich uholných spoločností 30 mil. ton hnedého uhlia. „Rokujeme s domácimi uhoľnými firmami o výške odberu pre budúci rok. K rokovaniam ideme s požiadavkou odberu 22 mil. ton s tým, že by sa odber mohol zvýšiť až na 25 mil. ton ročne,“ povedal v piatok hovorca ČEZ Ladislav Kříž.
Štát predáva 67,6-percentný podiel v elektrárenskej spoločnosti ČEZ spolu so šiestimi regionálnymi distributérmi elektriny. Privatizovať sa bude aj 97 % akcií dovozcu zemného plynu Transgas spoločne s ôsmimi regionálnymi distributérmi. Štát chce ďalej predať 63 % v Unipetrole spolu s jeho podielmi vo firmách Aliachem, Paramo a Spolana.