ČLÁNOK




Privatizácia prirodzených monopolov by mala zamedziť korupcii
29. mája 2001

Privatizácia prirodzených monopolov, alebo sieťových odvetví podľa generálneho riaditeľa sekcie podpory podnikania a legislatívy Ministerstva hospodárstva Jána Oravca bude viesť k sprehľadneniu finančných a obchodných vzťahov so spotrebiteľom. Vďaka nej sa odbúrajú krížové dotácie. Uviedol to na diskusnom stretnutí Slovenské ekonomické fórum.

Oravec poznamenal, že skúsenosti s „fungovaním štátnych podnikov poukazujú, že štátne vlastníctvo predstavuje vysoký stupeň rizika korupčného správania“. Čím je podiel štátu na majetku podnikateľských subjektov menší, tým je priestor na korupciu obmedzenejší. Privatizácia podielov štátu v podnikoch tak predstavuje prostriedok na zníženie korupcie.

Poslanec Sergej Kozlík tvrdí, že korupcia sa nevytratí z ekonomických vzťahov a zmení sa len jej adresát. „Miera korupcie sa nezmení, zmenia sa len jej nositelia a formy,“ poznamenal Kozlík. Podľa neho sa korupcia môže objaviť napríklad pri predaji tovarov štátnemu sektoru. Tvrdí, že subjekty ktoré sa budú snažiť získať podiel na trhu, použijú na motiváciu odberateľov finančné prostriedky.

Oravec poznamenal, že vďaka deregulácii a liberalizácii sa monopolná štruktúra odvetvia mení na konkurenčný.

Podľa Kozlíka sa snaha predať monopoly zakrýva potrebou vyplatiť dlhopisy Fondu národného majetku SR. Kozlík tvrdí, že zrušenie druhej vlny kupónovej privatizácie „znamenalo zrušenie najväčšieho ekonomického nezmyslu“ v strednej a východnej Európe. Podľa neho peniaze za predaj Slovenskej sporiteľne a Slovenských telekomunikácií by stačili na vyplatenie dlhopisov Fondu národného majetku.

Diskutujúci sa dotkli aj regulácie prirodzených monopolov v zákonoch označovaných ako sieťové odvetvia. Oravec v súvislosti s vytvorením Úradu pre reguláciu sieťových odvetví povedal, že Slovensko je tak malá krajina, že nepotrebuje také množstvo regulačných úradov a stačil by len jeden. Okrem iného poznamenal, že aj pre finančný sektor by stačil jeden regulátor, ktorý by zahŕňal bankový sektor, poisťovníctvo, subjekty kapitálového trhu a dôchodkové fondy zriadené podľa zákona o doplnkovom dôchodkovom poistení.

Kozlík spomenul, že pri privatizácii bánk bolo nesprávne poradie. Najprv sa mala privatizovať Všeobecná úverová banka a Investičná a rozvojová banka. Napriek nízkym cenám vláda nezrušila privatizáciu. Získané peniaze sa podľa Kozlíka nepoužila na správny cieľ, teda na reštrukturalizáciu úverových portfólií bánk. Obaja diskutujúci sa zhodli na tom, že privatizácia monopolných podnikov povedie k zlepšeniu ich riadenia.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 1. 2025

USD 1,036 0,004
CZK 25,178 0,031
GBP 0,846 0,000
HUF 411,480 1,670
CAD 1,496 0,004

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS