ČLÁNOK


,

Prítoky Dunaja budú čistejšie
14. marca 2005

Tri enviromentálne mimovládne organizácie (MVO) zo Slovenska, Slovinska a Bulharska získali spoločný grant vo výške 45 300 USD z Dunajského regionálneho projektu UNDP/GEF, ktorý je jedným z najväčších environmentálnych projektov na svete. Pokrýva celé povodie Dunaja. Je financovaný z prostriedkov Globálneho fondu pre životné prostredie (GEF) a implementované prostredníctvom Rozvojového programu OSN (UNDP). Jeho hlavným partnerom je Medzinárodná komisia na ochranu Dunaja (CPDR) a úzko spolupracuje s vládami, podnikateľmi, priemyselnými podnikmi, MVO a miestnymi komunitami v 13 krajinách dunajského regiónu. Grant pre MVO je súčasťou rozsiahleho programu určeného na podporu regionálnych iniciatív MVO v povodí Dunaja.

Grant sa využije na implementáciu dvojročného cezhraničného projektu, ktorý je zameraný na znižovanie znečistenia spôsobeného živinami a toxickými látkami v povodiach riek Morava (Slovensko), Mura (Slovinsko) a Ogosta (Bulharsko). „Projekt odráža záväzok Dunajského regionálneho projektu podporovať projekty, cieľom ktorých je zlepšovanie životného prostredia dunajského regiónu v prospech miestnych komunít,“ povedal projektový manažér Ivan Závadský. „Hlavným cieľom nášho spoločného slovensko – slovinsko – bulharského projektu je zvyšovanie povedomia verejnosti o znečistení vôd a jeho dôsledkoch pre prírodu a ľudské zdravie v troch vybraných povodiach a zníženie znečistenia živinami v týchto významných prítokoch Dunaja,“ uviedla Andrea Viceníková z organizácie Daphne a súčasne vedúca celého projektu. „Jednou z hlavných úloh bude tiež podpora riešení problémov znečistenia vôd v celom povodí vybraných riek a bude slúžiť ako modelový príklad zahŕňajúci nielen technické riešenia, ale aj zapojenie miestnych obyvateľov,“ dodala.

Fázy projektu

Partnerské organizácie projektu sú Daphne – Inštitút aplikovanej ekológie v Bratislave, Pomurské ekologické centrum v Murskej Sobote (Slovinsko) a Centrum pre enviromentálne informácie a vzdelávanie v Sofii (Bulharsko). Každá MVO koordinuje aktivity projektu vo svojej krajine a organizácia Daphne je súčasne zodpovedná za koordináciu celého projektu.

Všetky spolupracujúce MVO začali s realizáciou aktivít projektu v septembri 2004. „Za veľmi dôležité považujeme priame zapojenie verejnosti do procesu ochrany vôd organizovaním akcií na čistenie tokov. Týmto spôsobom miestnym obyvateľom ukážeme, čo vlastne robíme, o čo sa snažíme a o akých problémoch hovoríme. K našim ďalším cieľom patrí podpora enviromentálne šetrných spôsobov hospodárenia,“ vysvetľuje spôsob realizácie A. Viceníková. „Environmentálna výchova detí základných škôl je ďalším veľmi dôležitým krokom pri pochopení významu týchto riek pre krajinu a zdravie človeka v budúcnosti.“

Ďalšie aktivity projektu zahŕňajú stretnutia so všetkými kľúčovými organizáciami vo vybraných lokalitách s cieľom vypracovať plán na redukciu znečistenia vôd. Plán sa bude prezentovať zástupcom miestnych samospráv v celom povodí. Takýto prístup by mal zabezpečiť väčšiu transparentnosť a demokraciu v spravovaní verejných zdrojov.

V prvej fáze projektu sa aktivity sústreďujú na zhromažďovanie dostupných odborných údajov o zdrojoch znečisťovania a na výber tých, ktoré budú sprostredkované verejnosti. „Pripravíme a redistribuujeme informačné materiály o problematike znečisťovania vôd a jeho dôsledkoch v povodí,“ informovala A. Viceníková. Cieľom je, aby obyvatelia povodia Dunaja mali k dispozícii informácie, ktoré im budú zrozumiteľné a nápomocné. Projekt nezostáva iba pri informovaní verejnosti, ale kladie dôraz na osobné stretnutia so zapojením ďalších organizácií a jednotlivcov, ako sú miestne samosprávy, správca tokov, štátna ochrana prírody, miestni poľnohospodári, podniky a MVO v regióne.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS