Severná aliancia – kľúčové opozičné zoskupenie v Afganistane, vo včerajšom oficiálnom vyhlásení potvrdila, že získala kontrolu nad rozhodujúcimi teritóriami na severe krajiny.
Za jej hlavné víťazstvá sa považuje dobytie Taloqanu, ktorý bol do septembra 2000 jej strategickou základňou a zároveň „hlavným mestom“, ktoré však obsadil Taliban. Jeho opätovné získanie teda predstavuje aj určitú symboliku v terajšom afgánskom mocenskom kontexte.
Minister zahraničných vecí Abdullah Abdullah pre BBC uviedol, že v severných oblastiach je v obkľúčení 15 000 príslušníkov Talibanu. Tento fakt však doteraz nepotvrdila nijaká iná nezávislá zahraničná tlačová agentúra a Taliban iba podotkol, že „severné teritóriá čelia ťažkým útokom amerických leteckých síl…“
Severná aliancia vo včerajších vyhláseniach ďalej informovala, že obsadila strategické mestá Pul-e-Kchumri, severne Kábulu a Quala-e-Nau v západnej provincii Badghis. Toto opozičné zoskupenie malo údajne postúpiť ďalších 140 kilometrov smerom k frontovým líniám obklopujúcich Kábul.
Pod kontrolou má aj ďalšie strategické mesto Mazar-e-Šarif, no americký minister obrany na včerajšej tlačovej konferencii pripustil, že aj táto oblasť je stále „zónou odporu talibanských síl…“
Zahraniční korešpondenti dodávajú, že politická budúcnosť Severnej aliancie, ale aj úspech americkej vojenskej kampane „stojí a padá“ na správaní sa afganskej opozície na obsadených územiach…“
Severná aliancia tvrdí, že talibanské vojská i veliteľský zbor opúšťajú svoje posádky i niektoré základne.
Stojíme pred severnými bránami, ktoré vedú do Kábulu, konštatuje Severná aliancia, vojská Talibanu však stále ovládajú pahorky na severe od hlavného mesta, odkiaľ môžu ostreľovať veľmi dôležitú leteckú základňu Bagram. Americké bombardéry zasiahli počas soboty a nedele aj tieto teritóriá.
Na tlačovej konferencii v New Yorku americký prezident George Bush varoval afganskú opozíciu pred jej ambíciami obsadiť Kábul, hoci uviedol, že americká armáda podporuje ťaženie Severnej aliancie „smerom na juh…“
Obsadenie Kábulu výlučne opozičnými vojskami by mohlo ohroziť etablovanie sa budúcej širokospektrálnej vlády v Afganistane. Opozícia tvrdí, že by mohla kontrolovať Kábul, ak by hrozilo riziko, že sa tam vytvorí „politické vákuum“, no aj Severná aliancia si údajne želá, aby došlo k politickej dohode viacerých mocenských skupín ešte pred jej rozhodujúcim útokom na hlavné mesto.
Z ďalších podstatných udalostí vyberáme:
Britská vláda oficiálne a vôbec po prvý raz potvrdila, že jej pozemné vojská už operujú na afganskom území
Prezident Bush ponúkol pomoc Pakistanu v objeme jednej miliardy USD
V kanceláriách troch amerických senátorov sa našli stopy antraxu
Organizácia spojených národov uviedla, že na území Pakistanu sa vytvoril nový tábor pre afganských utečencov
Britský Sunday Telegraph napísal, že Usama bín Ladín na videokazete, ktorá je určená jeho stúpencom, pripustil svoju účasť na septembrových teroristických útokoch proti americkým mestám.