ČLÁNOK




Pripravuje sa nový zákon o zbraniach
13. septembra 2002

Podľa Trestného zákona je zbraňou čokoľvek, čím možno urobiť útok proti telu dôraznejším (môže ňou byť strelná zbraň, tyč, kameň alebo hocijaký iný predmet). Zákon NR SR č. 246/1993 Z. z. o zbraniach a strelive v znení neskorších predpisov definuje pojem zbraň užšie. Súčasný zákon rozdeľuje zbraň na strelnú a nedovolenú. Tieto zbrane podliehajú povoľovaciemu konaniu a evidencii. Pred vstupom Slovenskej republiky do Európskej únie sa musí zosúladiť aj tento zákon s európskym právom. Právna úprava Európskej únie v oblasti zbraní a streliva je oproti súčasnej právnej úprave Slovenskej republiky viac regulujúca, pokiaľ ide o nadobudnutie vlastníctva a držania zbrane alebo streliva. Rozdeľuje zbrane z hľadiska možnosti ich nadobúdania do vlastníctva a držania podľa ich nebezpečnosti a účinnosti do štyroch kategórií.

Odstránené nedostatky

Aj preto návrh nového zákona o zbraniach, ktorý je v legislatívnom procese a mala by ho prerokovať ešte táto vláda, by mal nadobudnúť účinnosť 1. januára 2003. Zákon počíta s rozdelením zbraní na tieto štyri kategórie:

A – zakázaná zbraň, zakázané strelivo alebo zakázané doplnky zbrane (§ 4),

B – zbraň podliehajúca povoľovaciemu konaniu a evidenčnej povinnosti (§ 5),

C – zbraň podliehajúca ohlasovacej a evidenčnej povinnosti (§ 6),

D – ostatné zbrane – na tieto nebude potrebný zbrojný preukaz (§ 7 – patrí sem napríklad plynová zbraň, pri ktorej kinetická energia strely na ústi hlavne dosahuje najviac 15 J).

Oproti platnému zákonu navrhovaná zmena počíta so spresnením definície zbrane (§ 2 – taxatívne vymenúva všetko, čo považuje za zbraň a strelivo).

Ďalším dôvodom na zmenu je aj odstránenie niektorých nedostatkov doterajšej právnej úpravy, ktoré sa prejavili v praxi. Príkladom môžu byť historické zbrane s perkusným zámkom od dátumu výroby 1890, ktoré súčasný zákon nerieši. Tieto zbrane sú nebezpečné, pretože môžu do vzdialenosti sto až stopäťdesiat metrov usmrtiť. Repliky a pôvodné historické zbrane vyrobené po tomto roku sú bežne dostupné v obchodoch so zbraňami. Podľa navrhovaného zákona majú byť zaradené do kategórie C ako opakovacie palné zbrane skonštruované na princípe perkusného zámkového systému. Po zakúpení alebo inom získaní budú podliehať oznamovacej povinnosti a držať ich bude môcť len vlastník zbrojného preukazu.

Legálnu zbraň možno ľahšie vystopovať

Na Slovensku je registrovaných spolu 198 004 zbraní. To je len zanedbateľná časť všetkých zbraní nachádzajúcich sa na území nášho štátu. Strelná zbraň sa dá načierno kúpiť už od tisíc korún vyššie. Ak nie je nedovolené ozbrojovanie spojené s iným závažným trestným činom, sú tresty dosť „smiešne“. Páchatelia môžu rátať s podmienečným trestom a prepadnutím zbraní v prospech štátu.

Sú ľudia, ktorí by dali zbrojný preukaz každému. Keďže legálne držaná zbraň sa dá ľahšie vystopovať, táto možnosť čiastočne bráni človeku použiť ju. Mohlo by sa tým podľa niektorých docieliť zníženie kriminality páchanej so zbraňou.

A práve súčasný zákon ustanovuje podmienky, podľa ktorých môže fyzická alebo právnická osoba nadobúdať vlastníctvo k zbrani a strelivu, ustanovuje skupiny zbraní a streliva, ktoré podliehajú povoľovaciemu konaniu a evidenčnej povinnosti a zbrane a strelivo, ktoré sú nedovolené (v návrhu sa počíta aj so zbraňami podliehajúcimi oznamovacej povinnosti a na ktoré nie je potrebné povolenie). Ďalej vymedzuje podmienky na držanie, nosenie a používanie strelných zbraní, ako aj podmienky ich neobchodných dovozov, vývozov a prevozov územím Slovenskej republiky, podmienky zriaďovania a prevádzkovania strelníc, vystavovania zbraní a streliva, upravuje prevádzkovanie informačných systémov na úseku zbraní a streliva a ustanovuje sankcie za porušenie povinností.

Návrh umožňuje nadobudnúť vlastníctvo, držať alebo nosiť zbraň alebo strelivo do týchto zbraní osobe staršej ako 21 rokov, ktorá je spôsobilá na právne úkony. Tento vek korešponduje so súčasnou právnou úpravou. Od januára 1996 sa upustilo od obligatórneho preukazovania špeciálnej psychickej spôsobilosti držať alebo nosiť zbraň a strelivo osobitným psychologickým posudkom. Zdravotníci však nechcú podľa Jozefa Ingra upustiť od myšlienky zaviesť túto povinnosť opätovne.

Držanie a nosenie nie je to isté

Mnohí ľudia si zamieňajú pojmy držanie a nosenie zbrane a streliva. Myslia si, že získaním zbrojného preukazu budú môcť nosiť zbraň za pásom alebo v kabelke. Zákon však upravuje tieto pojmy ako samostatné právne inštitúty.

Držaním zbrane a streliva sa rozumie oprávnenie prechovávať a môcť mať u seba zbraň a strelivo v objektoch alebo na miestach určených v zbrojnom preukaze fyzickej osoby alebo v hromadnom zbrojnom preukaze právnickej osoby. Ako miesto držania zbrane môže byť v zbrojnom preukaze uvedený napríklad rodinný dom, byt, chata, poľovný revír, prevádzkareň alebo iný objekt určený na podnikanie. Mimo týchto miest môže oprávnený prepravovať zbraň len na účely taxatívne ustanovené v zákone (§ 14 ods. 3 súčasného zákona). Počas prepravy musia byť zbrane v stave vylučujúcom ich okamžité použitie.

Nosením zbrane a streliva sa rozumie oprávnenie prechovávať a mať pri sebe zbraň a strelivo bez určenia objektu alebo miesta. Zbraň možno nosiť v stave umožňujúcom jej okamžité použitie. Na vydanie povolenia na nosenie zbrane a streliva je potrebné uviesť skutočne závažné dôvody.

Pripravovaný zákon počíta so zvýšením pokuty za správne delikty podľa tohto zákona. V súčasnosti je najvyššia pokuta 200-tis. Sk, táto sa má však zvýšiť na 1mil. Sk.

Za priestupok sa považuje, ak niekto:

a) bez povolenia vyrobí alebo zadováži sebe alebo inému zbraň alebo strelivo podliehajúce povoľovaciemu konaniu, ohláseniu a evidenčnej povinnosti, alebo ich prechováva či vykonáva činnosť, na ktorú je potrebné povolenie podľa tohto zákona,

b) urobí čestné vyhlásenie, ktoré sa nezakladá na pravde – s týmto počíta až návrh nového zákona,

c) poruší inú povinnosť ustanovenú týmto zákonom.

Pri priestupkoch uvažujú zákonodarcovia o zvýšení pokuty na sumu medzi 20-tis. až 50-tis. Sk.

Požiadavky na štátny rozpočet

Vyhotovenie 100-tisíc zbrojných preukazov a následne v ďalších dvoch rokoch po 50-tisíc kusov zbrojných preukazov bude pred vstupom do Európskej únie predstavovať sumu približne 2 mil. Sk a v ďalších dvoch rokoch po milióne korún, čo tvorí dovedna sumu 4 mil. Sk.

Rok pred vstupom do Európskej únie bude potrebné vytlačiť okolo 50-tisíc kusov európskych zbrojných pasov, v ďalšom období každoročne po 50-tisíc kusov, celkove 150-tisíc kusov, čo bude v roku pred vstupom Slovenskej republiky do Európskej únie predstavovať približne 1,5 mil. Sk, a následne v ďalších dvoch rokoch po približne 1,5 mil. Sk, teda spolu okolo 4,5 mil. Sk.

Rovnako pred vstupom do Európskej únie bude potrebné vytlačiť zbrojné preukazy, zbrojné oprávnenia, karty zbraní a európske zbrojné pasy v približnej celkovej hodnote 6,1 mil. Sk a ďalšie dva roky po 5,8 mil. Sk.

Zbrojný preukaz je verejná listina, ktorá fyzickú osobu oprávňuje držať alebo nosiť zbraň a strelivo do tejto zbrane v rozsahu ustanovenom v jednotlivých skupinách zbrojného preukazu.

Zbrojný preukaz bude nový zákon rozdeľovať podľa účelu používania zbrane alebo streliva a podľa rozsahu oprávnenia nosiť alebo držať zbraň do skupín:

A – nosenie zbrane a streliva na ochranu osoby a majetku,

B – držanie zbrane a streliva na ochranu osoby a majetku,

C – držanie zbrane a streliva na výkon povolania, zamestnania alebo oprávnenia podľa osobitného predpisu,

D – držanie zbrane a streliva na poľovné účely,

E – držanie zbrane a streliva na športové účely,

F – držanie zbrane a streliva na zberateľské účely.

Oproti súčasnému zneniu (päť rokov) navrhovaný zákon počíta s desiatimi rokmi platnosti zbrojného preukazu.

Návrh zákona počíta aj s európskym zbrojným pasom, ktorého platnosť by mala byť päť rokov. Je to verejná listina, ktorá jeho držiteľa oprávňuje pri cestách do iných členských štátov Európskej únie mať so sebou strelnú zbraň, držiteľom zbrojného preukazu skupiny D a E, ktorá je v ňom zapísaná a strelivo do tejto zbrane v množstve zodpovedajúcom účelu použitia, ak členský štát Európskej únie, do ktorého alebo cez ktorý cestuje, udelil súhlas na dovoz alebo prevoz tejto zbrane. Dňom vstupu do Európskej únie bude Slovenská republika vydávať európsky zbrojný pas na prekračovanie štátnych hraníc so zbraňami a strelivom.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

3. 2. 2025

USD 1,027 0,012
CZK 25,254 0,088
GBP 0,831 0,005
HUF 408,430 0,480
CAD 1,505 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS