Vstup Slovenska do Európskej menovej únie bude mať významný dopad na slovenské hospodárstva. Určite existujú pozitíva vstupu – zníženie nákladov na konverziu do a z eura a nákladov na riadenie menového rizika a podnietenie obchodnej výmeny – a v dlhodobom horizonte je pravdepodobne v záujme Slovenska vstúpiť do EMÚ. Avšak, príliš skorý vstup do EMÚ by mohol slovenské hospodárstvo a životnú úroveň obyvateľstva poškodiť. Okrem iných možných rizík, môže totiž dôjsť k znehodnoteniu úspor a k obmedzeniu možnosti financovať reformy a projekty s vysokou mierou spoločenskej návratnosti.
Úspory
Vzhľadom na očakávané posilňovanie slovenskej koruny, skorý vstup do EMÚ bude znamenať konverziu úspor i všetkých aktív krajiny v kurze, ktorý bude menej výhodný ako ten, ktorý bude panovať neskôr. Navyše, cenová hladina Slovenska je len na úrovni 40% v porovnaní s cenovou hladinou v EMÚ a v najbližšom období možno očakávať zrýchlenie dobiehania cenovej hladiny krajín eurozóny. Po vstupe do EMÚ, už nebude možné aby dobiehanie bolo formou zhodnocovania výmenného kurzu koruny, ale len formou zvýšenej inflácie. Pri očakávaných nízkych úrokových sadzbách v eurozóne a relatívne vysokej inflácií bude dochádať k znehodnocovaniu úspor.
Verejné projekty
Aby Slovensko životnou úrovňou dobehlo krajiny EÚ bude potrebovať zaviesť štrukturálne reformy a nasmerovať zdroje do verejných projektov (napr. do cestnej siete a ostatných infraštruktúrnych projektov, vyššieho školstva atď). V prípade príliš skorého vstupu do EMÚ, dodržiavanie Paktu stability a rastu – ktorý okrem iného vyžaduje vyrovnaný rozpočet v strednodobom horizonte – by mohlo značne obmedziť priestor pre štrukturálne reformy, ktoré si často vyžadujú v krátkodobom horizonte náklady, a pre investície do projektov, ktoré sú potrebné pre rast ekonomického potenciálu krajiny.
Záver:
Vzhľadom na tieto potenciálne riziká je dobré počkať so vstupom do EMÚ až do obdobia, keď naň bude slovenské hospodárstvo pripravené. Je priskoro špecifikovať konkrétny termín vstupu, avšak nemal by byť skôr než sa významným spôsobom nezníží medzera v cenovej a mzdovej úrovni medzi Slovensom a eurozónou a kým Slovensko neuvedie do života dôležité štrukturálne reformy.
Vladimír Zlacký je hlavný ekonóm VÚB