ČLÁNOK




Príjmy z privatizácie sú rozhodujúce pre dôchodkovú reformu
16. augusta 2001

Slovenská vláda bude musieť vyčleniť v budúcom roku z privatizačných príjmov 1 mld. USD na uskutočnenie dlhodobo odďaľovanej reformy vo finančne oslabenom dôchodkovom systéme. V rozhovore pre agentúru Reuters to povedal riaditeľ Sociálnej poisťovne Miroslav Knitl.

Knitl dodal, že štát utrpí v nasledujúcich rokoch vážne finančné problémy, ak nezreformuje dôchodkovú štruktúru. Demografické štúdie totiž upozorňujú na starnutie populácie, počet ľudí v dôchodkovom veku narastá a počet pracujúcich obyvateľov sa znižuje. „Súčasný systém nie je z dlhodobého hľadiska udržateľný vzhľadom na demografický vývoj a na finančné zdroje, ktoré máme. Ak nezmeníme systém, o päť až šesť rokov bude mať štát veľmi vážne problémy,“ uviedol Knitl, pričom nekvantifikoval možný dopad na štátny rozpočet, ktorý musí podľa zákona vykryť prípadné schodky v rámci sociálneho zabezpečenia.

Podľa odhadov analytikov by mohol deficit Sociálnej poisťovne dosiahnuť v roku 2006 viac ako 50 mld. Sk, ak vláda nezreformuje systém dôchodkového zabezpečenia. Po rokoch odďaľovania vláda v súčasnosti dokončuje prípravy zákona o sociálnom poistení, ktorý obsahuje aj zmeny v dôchodkovom systéme. „Zákon by mal byť účinný od začiatku roku 2003,“ povedal Knitl. Podľa nového zákona budú môcť napríklad firmy prispievať k dôchodkovým úsporám svojich zamestnancov. Ďalšou možnosťou bude individuálne dobrovoľné dôchodkové poistenie.

Knitl ďalej informoval, že na odštartovanie procesu dôchodkovej reformy bude potrebných 40 až 55 mld. Sk, ktoré sa budú musieť čerpať z príjmov z predaja štátnych aktív, predovšetkým z čiastočnej privatizácie plynárenského monopolu SPP. Predaj 49 % SPP, ktorý sa očakáva na konci roku 2001, resp. na začiatku budúceho roku, bude najväčším privatizačným projektom v histórii SR, pričom podľa analytikov by mal štátu priniesť minimálne 3 mld. USD.

„Príjmy z privatizácie sú podmienkou pre odštartovanie reformy dôchodkového systému. Neviem si predstaviť, kde inde by mohol štát nájsť 50 mld. Sk,“ povedal Knitl. Vláda SR prisľúbila, že časť privatizačných príjmov použije na začatie dôchodkovej reformy, takýto krok však nie je zakotvený v legislatíve. Knitl vyjadril optimizmus, že vláda reformu uskutoční. „Rokovania o reforme prebiehajú už dlhý čas a podporuje ju koalícia aj opozícia,“ dodal.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

7. 1. 2025

USD 1,039 0,003
CZK 25,137 0,017
GBP 0,829 0,002
HUF 415,730 1,050
CAD 1,488 0,004

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS