Na to, aby Slovensko mohlo vstúpiť do eurozóny skôr ako v roku 2009, by mala podľa ministra financií Ivana Mikloša Európska komisia (EK) rozhodnúť o započítaní fiškálnych nákladov dôchodkovej reformy do deficitu verejných financií do konca tohto, alebo najneskôr začiatkom budúceho roka. „Ak by rozhodnutie prišlo neskôr, technické lehoty by neumožnili skorší vstup Slovenska do eurozóny ako v roku 2009 aj pri plnení Maastrichtských kritérií,“ skonštatoval minister po stredajšom rokovaní vlády. Podľa rezortu financií totiž stále existuje možnosť skoršieho vstupu SR do eurozóny o jeden rok. Podmienkou je, aby Európska komisia rozhodla, že fiškálne náklady dôchodkovej reformy nebude potrebné zahŕňať do deficitu verejných financií pre účely posudzovania splnenia Maastrichtských kritérií.
Vládny kabinet v stredu schválil Konkretizáciu stratégie prijatia eura v SR, ktorú vypracovalo ministerstvo financií spolu s Národnou bankou Slovenska. Slovensko by podľa nej malo vstúpiť do eurozóny a zaviesť euro najneskôr od začiatku roku 2009. „Do systému ERM II by sme mali vstúpiť najneskôr v polovici roku 2006,“ uviedol v tejto súvislosti Mikloš. Stratégiou Slovenska je pritom zotrvať v tomto systéme čo najkratšie, vzhľadom na to, že najkratšou možnou lehotou na zotrvanie v ERM II sú dva roky, krajina by na systéme participovala približne do polovice roka 2008.
Slovensko by malo zaviesť euro podľa rezortu financií aj centrálnej banky čo najskôr po udržateľnom splnení Maastrichtských kritérií. Z Maastrichtských kritérií bude pre SR podľa Mikloša najťažšie splniť kritérium 3-percentného deficitu verejných financií. „Kritérium inflácie by sme mali splniť v roku 2006, kritérium verejného dlhu a dlhodobých úrokových sadzieb už plníme dnes,“ skonštatoval v stredu Mikloš.