Slovenské občianske organizácie považujú spoločenský efekt návrhu zákona o podpore zriadenia priemyselných parkov, ktorý už schválila vláda a predložila ho slovenskému parlamentu, za otázny. To isté podľa nich platí aj o pripravovanom návrhu legislatívnej normy o investičných stimuloch. Ten vláda zatiaľ stiahla z rokovania. „Nie sme proti návrhu zákona o priemyselných parkoch ako celku. Chýbajú nám v ňom však ochranné opatrenia umožňujúce vyhodnocovanie použitia štátnych prostriedkov,“ povedal na tlačovej besede vo štvrtok Jaroslav Pavlovič z občianskeho združenia EQ KLUB.
Snahou občianskych organizácií je otvoriť diskusiu o štátnej podpore rozvoja mikropôžičkových a mikrograntových programov na zvyšovanie zamestnanosti a rozvoj regiónov. Tie by mali podľa nich predstavovať alternatívu ku konvenčným subvenčným opatreniam zahrnutým v predloženom návrhu legislatívnej normy.
Systém udeľovania mikropôžičiek je podľa Juraja Zamkovského zastupujúceho Priateľov Zeme už overený v zahraničí. Typické sú pre neho nízke úrokové sadzby blízke komerčným podmienkam a krátke lehoty splatnosti. Na Slovensku už takéto programy realizuje Vidiecka organizácia pre komunitné aktivity (VOKA), Nadácia Integra a niektoré ďalšie mimovládne organizácie.
Napríklad cieľom programu VOKA je podpora zamestnanosti vidieckeho obyvateľstva, zvýšenie podnikateľských aktivít na vidieku, zlepšenie zručností malých podnikateľov, či zvýšenie príjmu rodín v geograficky znevýhodnených podmienkach. „Návratnosť vložených prostriedkov dosahuje pri VOKA až 98 %. Prideľovanie pôžičky do 100 tis. Sk je dokonca štvorkolové, pričom novú možno čerpať až po splatení predchádzajúcej. Úverové podmienky stanovujú záväzok reinvestovať celý zisk do rovnakého programu,“ povedal J. Zamkovský.
Štátnu podporu zriadenia priemyselných parkov a uplatňovanie investičných stimulov považujú občianske organizácie za presun dotácii ušetrených vo verejnom sektore k súkromným subjektom. Ich celospoločenský dopad, predovšetkým na zvyšovanie zamestnanosti, je podľa nich nadsadený.