Od začiatku tohto roka sa zaviedli opatrenia na zjednodušenie a zrýchlenie príchodu pracovníkov z tretích krajín na Slovensko. Tieto opatrenia majú zefektívniť, urýchliť a spružniť systém upravujúci vstup a pobyt štátnych príslušníkov tretích krajín na území Slovenska za účelom zamestnania, a to najmä v profesiách s identifikovaným nedostatkom pracovnej sily. Vyplýva to z novely zákona o službách zamestnanosti, ktorá nadobudla účinnosť od 1. januára tohto roka. Novela zákona zaviedla zmeny v oblasti služieb zamestnanosti, ako aj v oblasti pobytu cudzincov na Slovensku.
V zákone o službách zamestnanosti sa pre zamestnávateľov zaviedla povinnosť nahlasovať voľné pracovné miesta na úrady práce s tým, že zákon stanovuje maximálnu výšku pokuty za nesplnenie tejto povinnosti.
Ďalšou zmenou je zvýšenie periodicity aktualizácie zoznamu zamestnaní s nedostatkom pracovnej sily z ročnej na štvrťročnú. Novela zákona tiež upravuje podporné doklady predkladané k žiadosti, a to najmä doklady o dosiahnutom vzdelaní a doklady týkajúce sa dočasného pridelenia.
Skrátili sa lehoty pre posudzovanie žiadosti o udelenie povolenia na sezónne zamestnanie a rozšírili sa možnosti vstupu štátnych príslušníkov tretích krajín na trh práce cez agentúry dočasného zamestnávania v prípade zamestnaní s nedostatkom pracovnej sily. Rezort práce tiež zjednotil dĺžku preverovaného obdobia neporušenia zákazu nelegálneho zamestnávania na účely zamestnávania štátnych príslušníkov tretích krajín.
V zákone o pobyte cudzincov sa od začiatku tohto roka skrátili lehoty pre posudzovanie žiadosti o udelenie prechodného pobytu na zamestnanie z 90 na 30 dní v prípade zamestnaní s nedostatkom pracovnej sily, alebo ak ide o zamestnancov technologických centier. Prehodnotil sa aj počet podporných dokladov k žiadosti o udelenie prechodného pobytu. Zaviedli sa nové povinnosti niektorým inštitúciám s cieľom uľahčiť priebeh konania o pobyte a zmenila sa miestna príslušnosť na prijatie žiadosti o prechodný pobyt a konanie vo veci.
Účel lekárskej posudkovej činnosti sa rozšíril aj o posudzovanie schopnosti uchádzača o zamestnanie plniť si povinnosti vyplývajúce zo zákona o službách zamestnanosti. Týmto opatrením sa má predchádzať zneužívaniu práceneschopnosti s cieľom zotrvania v evidencii uchádzačov o zamestnanie bez plnenia si povinností vyplývajúcich zo zákona.
Do Zákonníka práce sa zaviedol zákaz pre zamestnávateľa akýmkoľvek spôsobom obmedzovať zamestnanca v možnosti informovať o svojej mzde. „Ide o opatrenie, ktoré má prispieť k zabráneniu zneužívania príchodu občanov tzv. tretích krajín na slovenský pracovný trh na sociálny dumping najmä v mzdovej oblasti,“ uviedol rezort práce.