ČLÁNOK


,

Priame investovanie ako alternatíva kolektívneho
11. októbra 2002

Kolektívne investovanie nie je jediný spôsob, ako zhodnotiť svoje prostriedky, za jeho alternatívu môžeme považovať priame investície. Aké sú základné rozdiely medzi nimi?

Pri kolektívnom investovaní správcovská spoločnosť otvára fondy s rôznym zameraním tak, že na trhu akumuluje prostriedky množstva podielnikov. Spoločným riadením prostriedkov sa podieľajú na efektívnej správe peňazí.

Pri priamom investovaní klient príde k obchodníkovi s cennými papiermi a uzavrie s ním zmluvu. Nakupovať a predávať môže aj prostredníctvom banky, ktorá má licenciu obchodníka. Transakcia sa uskutoční cez Burzu cenných papierov v Bratislave, Slovenskú burzu cenných papierov alebo cez iné burzy. Obchodník je väčšinou ich členom, na zahraničných trhoch predáva a kupuje prostredníctvom partnera alebo banky. Ak predáva zahraničné cenné papiere, musí mať devízové povolenie. Klient by mal mať 18 rokov, zadať pokyn a uhradiť kúpnu cenu.

Výhodou kolektívneho investovania je profesionálna správa prostriedkov. Malý investor často nevie analyzovať trh, má základné informácie, ktoré ho môžu priviesť k stratovým rozhodnutiam.

Riskujete alebo stavíte na istotu?

Rozloženie rizika (diverzifikácia) je ďalšou prioritou kolektívneho investovania. V portfóliu sa vždy nachádzajú cenné papiere, ktorých výnosnosť sa nevyvíja rovnakým smerom.

Aby malý investor rozložil riziko, musí nakúpiť niekoľko cenných papierov (aspoň desať). Poplatky, ktoré zaplatí za každú transakciu, sú efektívne až od určitého objemu. Priame investovanie sa tak stáva vhodnejšie pre majetnejších klientov.

Dôsledkom diverzifikácie je nižšia rizikovosť podielových fondov, ale aj nižšia výnosnosť. Veľkým množstvom cenných papierov v portfóliu sa stráca nadpriemerný výnos, čo by mohlo byť označené ako nevýhoda kolektívneho investovania. Na druhej strane, vďaka tomu, že trhy sú efektívne, je investičných príležitostí čoraz menej. Je ťažké vyhľadávať ich a efekt nadpriemerného výnosu sa postupne vytráca. Ak chce byť klient úspešný, potrebuje dobrý algoritmus, ktorý je štatisticky a historicky otestovaný. Ani historická úspešnosť však nemusí byť zárukou budúceho úspechu. Veľkú úlohu zohráva trpezlivosť. Najmä pri investovaní do akcií by mal byť investičný horizont dlhší (aspoň tri roky).

Rizikom priamej investície je aj nákup málo likvidných akcií. Akcie sa dajú predať, ale za nižšiu cenu, ako by bola na trhu adekvátna. Pri kolektívnom investovaní sa spoločnosť do takého rizika nedostáva. Cenných papierov je veľa, je tu vyššia transparentnosť, každodenne je oceňovaný každý podiel.

Pri kolektívnom investovaní je investor lepšie chránený, podielový list správcovská spoločnosť kedykoľvek odkúpi späť.

Dlhopisy sú najzaujímavejšie

Záujem o investovanie vyplýva z profilu klienta. Konzervatívne zameraní sa sústreďujú najmä na ponuku dlhopisov. Akčné typy vyhľadávajú príležitosti s vyšším výnosom, ale aj rizikom. Charakter investície určujú menové preferencie aj čas medzi zostavením portfólia a predajom aktív. Dôležitá je aj referenčná mena, v ktorej klient očakáva budúcu spotrebu. Ak žije investor na Slovensku, je to zvyčajne koruna, môže to však byť aj euro. Pre Slovákov je charakteristická konzervatívnosť. Aj preto sa najviac predávajú, respektíve nakupujú slovenské a eurové dlhopisy, štátne dlhopisy, hypotekárne záložné listy, zahraničné korporátne dlhopisy v slovenských korunách. Obľúbené sú eurobondy SR denominované v eurách alebo dolároch, výnosy z nich vo forme kupónov sú oslobodené od dane. Pre klientov sú zaujímavé aj štruktúrované, garantované produkty. Zahŕňajú v sebe určitý pevný, no aj pohyblivý výnos.

Výhody kolektívneho investovania* Výhody priameho investovania

– profesionálna správa* – dosiahnutie nadpriemerného výnosu

– analýzy trhu* – otestovanie vlastných schopností

– rozloženie rizika* – garantovaný výnos pri dlhopisoch

– menší objem prostriedkov

– nižšie poplatky

– vyššia transparentnosť

– lepšia ochrana investora

Čo si treba všímať pri tvorbe portfólia:

– investičný horizont – doba existencie portfólia, čas medzi zostavením a predajom všetkých aktív tvoriacich portfólio,

– mieru rizika – súvisí so skúsenosťami, typom osobnosti,

– očakávanú výnosnosť – vyššie riziko znamená spravidla vyššiu výnosnosť,

– menové preferencie – v akých menách budú klientove investície realizované,

– referenčnú menu – v nej je kalkulovaná hodnota portfólia a jeho výnosnosť,

– likviditu – schopnosť rýchlo a s nízkymi nákladmi speňažiť investíciu,

– daňový status – určuje ho krajina, v ktorej je klient rezidentom a právna forma klienta.

Zdroj: Ľudová banka, Slavia Capital


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 1. 2025

USD 1,047 0,007
CZK 25,097 0,043
GBP 0,844 0,001
HUF 408,850 0,850
CAD 1,502 0,003

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS