ČLÁNOK




Pri vymáhaní pohľadávok fond uplatní individuálny prístup
9. júla 2001

Pri vymáhaní pohľadávok bude Fond národného majetku SR (FNM) uplatňovať individuálny prístup k jednotlivým dlžníkom. Pri každej pohľadávke posúdia orgány fondu samostatne výber najvhodnejšej možnosti jej vymáhania. V súvislosti s pripravovanými legislatívnymi zmenami, ktoré by mali FNM umožniť postúpenie ťažko vymáhateľných pohľadávok voči privatizérom to pre agentúru SITA povedal prezident FNM Jozef Kojda.

Ako spôsob vymáhania pritom prichádza do úvahy, okrem predaja pohľadávky tretej osobe prostredníctvom verejnej dražby alebo verejnej súťaže, aj predaj podniku, súdne vymáhanie pohľadávky, konkurz alebo exekúcia. „FNM totiž musí brať na zreteľ aj budúcnosť podniku, voči ktorému má fond pohľadávky so splatnosťou v budúcich rokoch,“ povedal J. Kojda. Pri určovaní kritérií na predaj pohľadávok fond podľa neho stanoví jasné pravidlá a kritériá na výber a postup pri odpredaji pohľadávok.

Medzi kritériami na výber predávaných pohľadávok by však nemal figurovať vek pohľadávky, tak ako v prípade Sociálnej poisťovne. V prvom kole bude totiž poisťovňa ponúkať pohľadávky, na ktoré boli vydané platobné výmery pred 30. júnom 1998. Podľa šéfa FNM ale v prípade fondu zvyšujúci sa vek pohľadávky spôsobuje jej ťažšiu vymáhateľnosť a znižuje jej bonitu.

Pri predaji svojich pohľadávok očakáva FNM na základe zahraničných poznatkov a skúseností Slovenskej konsolidačnej výnosnosť do 10 %. Podľa J. Kojdu by transparentnosť pri predaji malo zabezpečiť výlučné používanie metód verejnej dražby alebo verejnej súťaže. Fond by mal zároveň skúmať aj vlastnícke pozadie nadobúdateľa pohľadávky, aby sa nedostala do rúk samotnému dlžníkovi.

Novelu zákona o veľkej privatizácii, ktorá by mala fondu okrem iného umožniť predaj pohľadávok tretím osobám, už schválila vláda a mala by o nej rokovať Národná rada SR.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 1. 2025

USD 1,044 0,009
CZK 25,139 0,039
GBP 0,845 0,001
HUF 411,080 0,400
CAD 1,497 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS