Pri dofinancovaní zdravotných poisťovní bude Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR pozerať aj na to, ako poisťovne financujú inovatívnu liečbu pre onkologických pacientov. Na piatkovom brífingu po skončení konferencie Onkológia na Slovensku: realita vs. očakávania to uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí. Oblasť onkológie je totiž podľa neho jedna z priorít, ktorej sa plánuje rezort venovať. „Chceme spraviť všetko pre to, aby sa Slovensko zaradilo medzi krajiny, kde nebude zomierať každý druhý pacient s onkologickým ochorením. Radi by sme sa dostali k tým vyspelým krajinám, kde pacienti s onkologickým ochorením majú 70 % prežívanie,“ povedal minister.
Ministerstvo chce podľa jeho šéfa posunúť dopredu tri body. Orientovať sa budú na prevenciu, dostupnosť inovatívnej liečby na Slovensku a pracovať budú aj na oblasti paliatívnej starostlivosti. „V oblasti prevencie sa budeme zasadzovať o to, aby pokračovali ďalej skríningové programy a aby bol nastavený kalendár preventívnych prehliadok s následnou bonifikáciou zo zdravotnej poisťovne,“ povedal minister. Krajčí verí, že tým dosiahnu to, aby bol každý občan motivovaný a z vlastnej iniciatívy sa staral o svoje zdravie.
Rezort chce zlepšiť aj podmienky vstupu preukázateľne účinných inovatívnych liekov na náš trh. „Chceme tiež zadefinovať jasné časové a medicínske pravidlá na schválenie liečby na výnimku,“ povedal Krajčí. Ministerstvo bude pri inovatívnych liekoch podporovať vyhodnocovanie dát v Národnom onkologickom inštitúte. „Register inovatívnych liekov v daných oblastiach bude slúžiť na zber dát a porovnanie, či sa na Slovensku dosahujú porovnateľné výsledky s výsledkami v registračných klinických štúdiách,“ doplnila generálna riaditeľka Sekcie zdravia MZ SR Andrea Škripeková.
Jana Pifflová Španková z OZ Nie rakovine upozornila na to, že situácia v onkológii na Slovensku je katastrofálna. Epidemiológia onkológie na Slovensku je jedna z najhorších v Európe a úmrtnosť je o štvrtinu až pätinu horšia ako v iných krajinách. „Pacienti v 60 kilometrov vzdialenom Rakúsku majú lepšiu úmrtnosť a majú viac liekov až v 130 onkologických indikáciách ako tu na Slovensku,“ uzavrela.