Podľa Kancelárie prezidenta SR (KP) slovenská vláda používa pri hodnotení vývoja hospodárstva jednoduchý, ekonomicky neodborný postup. Uvádza sa to v stanovisku KP, ktoré vypracoval generálny riaditeľ Sekcie ekonomiky a správy KP Jozef Troják. Pri hodnotení výsledkov rozpočtového hospodárenia verejnej správy vláda podľa neho vedome a ekonomicky neodborne znižuje deficit, resp. jeho podiel na domácom hrubom produkte (HDP) o úrokové náklady na reštrukturalizáciu bánk. „Sú to také isté úroky, ako každé iné, ktoré musí štátny rozpočet za dlh platiť,“ uvádza sa v stanovisku k námietkam premiéra SR Mikuláša Dzurindu k Správe prezidenta SR.
Kancelária ďalej upozorňuje, že vláda sa v podstate nezaoberá kvalitou rastu HDP, pričom práve v roku 2001 domáci dopyt ovplyvnila výplata dlhopisov občanom. Zhoršujúce saldo zahraničného obchodu je podľa stanoviska prejavom nedosahovania efektívnosti pri predaji slovenskej produkcie a pokračujúcej vysokej dovoznej náročnosti výroby. I keď v roku 2001 zaznamenali reálne mzdy 0,8-percentný prírastok po dvoch rokoch poklesu, podľa kancelárie úroveň reálnej mzdy v minulom roku bola nižšia ako v roku 1998.
Stanovisko Kancelárie prezidenta SR je reakciou na vyhlásenie premiéra, že správa prezidenta SR Rudolfa Schustera o stave republiky pred parlamentom nebola objektívna. „Mnohé správy mnohých inštitúcií, mnohé konkrétne čísla, trendy a tendencie za uplynulé obdobie svedčia o tom, že táto správa bola neobjektívna,“ zdôraznil Dzurinda. Za pozitívum považuje premiér Dzurinda výzvu hlavy štátu občanom, aby boli zodpovední a účasť v blížiacich sa voľbách bola čo najvyššia.