ČLÁNOK
Prezidentom Ruska sa stal Dmitrij Medvedev
6. mája 2008
Prezidentom Ruska sa stal Dmitrij Medvedev
Dmitrij v roku 1987 absolvoval Právnickú fakultu Leningradskej štátnej univerzity, v roku 1990 doktorandské štúdium. Je doktorom právnych vied Sankt – Petersburskej štátnej univerzity, kde prednášal rímske právo
Politická záhada posledných rokov s názvom „Kto bude nástupcom Vladimíra Putina?“ je v záverečnom štádiu. Po voľbách do štátnej Dumy 10. decembra 2007, navrhli prvého podpredsedu ruskej vlády Dmitrija Medvedeva na kandidáta vo voľbách na funkciu prezidenta Ruska.
Navrhli ho hneď štyri strany: Jednotné Rusko, ktorá získalo v parlamente ústavnú väčšinu (315 poslancov), Spravodlivé Rusko s najmenším počtom mandátov (38 poslancov) a tiež Agrárne strana a Občianska sila, ktoré sa do nového parlamentu vôbec nedostali.
Okrem Dmitrija Medvdeva sa prezidentom Ruska chcelo stať viac ako 60 ľudí. Vladimír Putin schválil a podporil len kandidatúru Dmitrija Medvedeva.
Iný nápad
Dmitrij Medvedev sa považuje za jedného z ľudí, ktorí majú najbližšie k Vladimírovi Putinovi. Súčasne sa neasociuje s ľuďmi spojenými s takzvanými silovými zložkami štátu. Jeho volebný tím viedol Sergej Sobjanin, vedúci Úradu prezidenta Ruska.
Keď Vladimír Putin v posledný deň roku 1999 začal pôsobiť vo funkcii prezidenta, v ten istý deň menoval Dmitrija Medvedeva do funkcie zástupcu Úradu prezidenta Ruska.
Vo februári – marci 2000 Dmitrij Medvedev viedol volebný tím samotného Vladimíra Putina. V knihe Ot pervogo lica (čo sa dá preložiť ako Od prvej osoby, alebo V prvom páde), ktorú Vladimír Putin napísal práve v čase prvej volebnej kampane, hovorí o Medvedevovi nasledovne: „Čo sa týka Dimu, mal som s iným iný zámer. Chcel som, aby viedol Federálnu komisiu pre cenné papiere. Je to odborník na trh cenných papierov. Vraj sa mu páči pracovať v našom tíme, kde konkrétne uvidíme.“ A teraz si pozrieme my.
Životopis nástupcu
Dmitrij Medvedev je jedináčik. Narodil sa 14. septembra 1965 v Leningrade v rodine profesora. Jeho otec Anatolij Afanasjevič celý život prednášal v Leningradskom technologickom inštitúte. Matka, Júlia Venjaminovna, prenášala filológiu v Pedagogickom inštitúte Gercena.
Dmitrij v roku 1987 absolvoval Právnickú fakultu Leningradskej štátnej univerzity, v roku 1990 doktorandské štúdium. Je doktorom právnych vied Sankt – Petersburskej štátnej univerzity, kde prednášal rímske právo.
Vtedy napísal niekoľko kapitol učebnice „Občianske právo“. V roku 2002 táto učebnica dostala štátnu cenu. Jej náklad po niekoľkých vydaniach sa priblížil 1 miliónu exemplárov.
Dmitrij Medvedev má za sebou súkromnú právnu prax a podnikanie. V roku 1990 sa stal spoluzakladateľom štátneho malého podniku Urán. V roku 1994 spolu s bývalými spolužiakmi Antonom Ivanovom a Iľjou Jelisejevom založili konzultačnú firmu Balfort. Anton Ivanov je dnes šéfom Najvyššieho odvolacieho súdu. Iľja Lejisejev je dnes viceprezidentom banky Gazprombank.
Člen mužstva
V univerzite sa Dmitrij Medvedev zoznámil s Anatolijom Sobčakom, ktorý viedol katedru obchodného práva. V roku 1989 v čase prestavby 24-ročný ašpirant pomáhal svojmu profesorovi pri kandidatúry za ľudového poslanca ZSSR. Tlačil mu letáky a agitoval občanov.
Keď sa v roku 1990 Anatolij Sobčak stal primátorom mesta Sankt Petersburg, Dmitrij Medvedev sa stal jeho poradcom pre právne záležitosti. Druhým poradcom sa stal 38-ročný Vladimír Putin. V tých rokoch sa Dmitrij Medvedev veľmi nehnal do jarma štátnych služieb. Preto sa deväť rokov venoval pedagogickej práci aj štátnej službe. Keď Vladimír Putin začal viest v magistráte Sankt Petersburgu výbor pre zahraničné vzťahy, Dmitrij Medvedev sa stal právnym expertom výboru.
Znamená to, že počas sedemnástich rokov známosti, súčasný prezident bol vždy nadriadeným svojmu súčasnému nástupcovi.
Práca v Bielom Dome
Na jeseň 1999 Dmitrija Medvedeva menovali zástupcom vedúceho Úradu vlády Ruskej federácie. Premiérom sa vtedy stal Vladimír Putin. V novembri 2005 sa Dmitrij Medvedev premiestnil z Kremľa do Bieleho domu. Vtedy sa po prvý raz začalo hovoriť o ňom ako o potenciálnom nástupcovi Vladimíra Putina.
Vo vláde zodpovedal za realizáciu národných programov. Pre zdravotníctvo, školstvo, poľnohospodárstvo a bývanie sa vyčlenilo vo verejných financiách 482 mld. rubľov.
Dmitrij Medvedev sa túlal po celej krajine, stretával sa farmármi, učiteľmi a lekármi pracujúcimi v službe prvej pomoci.
Všetci si zapamätali, ako si mladý prvý podpredseda vlády robil praženicu v skromnom dedinskom dome, aby uveril ako po prvý raz funguje práve zapojený plyn. Okrem práce vo vláde, Dmitrij Medvedev od roku 2000 vedie predstavenstvo akciovej spoločnosti Gazprom. S jeho menom sa spájajú úspechy pri liberalizácii trhu s plynom a prudký rast kapitalizácie firmy.
Dmitrij Medvedev už sľúbil, že odíde z tejto funkcie v prípade ak ho zvolia za prezidenta, aby neporušoval existujúce zákony zakazujúce iné funkcie počas funkčného obdobia prezidenta Ruskej federácie.
Charakter
Hneď ako sa stalo známe o návrhu kandidatúry Dmitrija Medvedeva na funkciu prezidenta, učitelia sank-petersburskej Strednej školy № 305 sa začali predbiehať kto porozpráva o tom aký bol ich žiak. Dima prišiel do 1. B dobre pripravený, vedel rýchlo čítať a dobre písať. Vždy bol tichým, pokojným jednotkárom. Zaujímal sa o hard-rock, fotografovanie, šachy a šport. Nebil sa, nenadával a nesprával sa ako chuligán. Na poradách vlády sa správa mimoriadne korektne. Jeho najhrubšie slová znejú nasledovne: „Stačí naťahovať gumu.“ Keď ho Vladimír Putin navrhoval do funkcie povedal o ňom, že je to mimoriadne čestný a slušný človek.
V Kremli sa Dmitrij Medvedev považuje za liberálneho politika, Raz dokonca kritizoval pojem „suverénna demokracia“, ktorý používa vláda strana. Dokonca aj lídri opozície priznávajú, že Dmitrij Medvedev je najlepší z možných kandidátov.
Prvá dáma
Dmitrij Medvedev je ženatý. Jeho žena Svetlana, za slobodna Linnik, sa narodila v roku 1965 v Leningradskej oblasti v rodine profesionálneho vojaka. Dima s Svetlana sa zoznámili pred 35. rokmi v prvej triede základnej školy.
Svetlana, blondínka s belasými očami, bola v škole najväčšou krásavicou, veselou a príťažlivou trojkárkou. Behali za ňou mnohí chlapci. Svetlana si ale vybrala tichého a skromného jednotkára Dmitrija. V roku 1989 sa zobrali. Ich syn Iľja má 12 rokov.
Svetlana absolvovala Finančno-ekonomický inštitút. V súčasnosti pre vedúcou správnej rady cieľového programu „Duchovno-mravná kultúra vyrastajúcej generácie Ruska“, ktorá vznikla z požehnania najvyššieho funkcionára pravoslávnej cirkvi Patriarchu Alexija II. Má patronát nad Sankt – Petersburským internátom № 1, v ktorom býva 316 zverencov vo veku od 4 do 25 rokov. Svetlana Medvedeva je vyznamenaná vyznamenaním Dôstojník ženského rádu Ruskej pravoslávnej cirkvi „Prekrásnej Evfrosie Moskovskej“, ktorá sa udeľuje najvýznamnejším ženám Ruska.
Štatistika
Analytické centrum Jurija Levadu 7. – 10. decembra 2007 uskutočnil výskum 1600 Rusov v 128 obciach Ruskej federácie 46 regiónov krajiny. Centrum skúmalo rating politikov. Na prvom mieste bol Dmitrij Medvedev. Za neho by hlasovalo 35 % respondentov.
Na otázku: „Potrebuje Rusko demokraciu?“ áno odpovedalo 67 % opýtaných, nie – 17 % a ešte 17 % nevedelo odpovedať. Súčasne 86 % respondentov si myslí, že ľudia majú právo verejne vyjadrovať svoju nespokojnosť s existujúcou mocou. Spomedzi respondentov 7 % sa zrieklo tohto práva a zvyšok nevedel odpovedať.
Bývalý prezident – národný líder
Tesne pred voľbami do ruského parlamentu líder politickej strany Jednotné Rusko, Boris Gryzlov vyriekol názor, že po tom ako Vladimír Putin odíde z postu prezidenta Ruska, mal by sa stať národným lídrom. Od 20. novembra do 23. novembra 2007 Centrum Jurija Levadu urobilo výskum verejnej mienky na túto tému. Respondentov sa opýtalo na nasledovnú otázku: „Aký máte vzťah k plánom vyhlásenia Vladimíra Putina za národného lídra?“
Väčšina (30%) tieto plány neschvaľuje a myslí si, že to zaváňa kultom osobnosti. Úplne schvaľuje tieto plány 17 % opýtaných a 15 % súhlasilo podporiť túto myšlienku, len ak sa uskutoční referendum. Spomedzi opýtaných 12 % sa prikláňa k tejto funkcie, len ak by sa zmenila Ústava Ruskej federácie a v nej by boli presne definované oprávnenia národného lídra. Niektorí respondenti nevedeli o čo ide (14%), prípadne vedeli odpovedať (12%). Dmitrij Medvedev presne o dva dni po tom, ako bol navrhnutý na kandidáta za prezidenta, navrhol Vladimírovi Putinovi, aby sa stal premiérom keď sa on stane prezidentom Ruska.
Elena A. Mostovščikovová
KURZY
24. 12. 2024
USD | 1,040 | 0,000 |
CZK | 25,135 | 0,030 |
GBP | 0,828 | 0,002 |
HUF | 411,730 | 2,970 |
CAD | 1,499 | 0,001 |