Prezident SR Rudolf Schuster dnes podľa očakávaní vrátil parlamentu schválený zákon o sociálnom poistení, ktorý od januára vnáša podstatné zmeny do sociálnej sféry a rozbieha dôchodkovú reformu. Zároveň navrhol, aby Národná rada (NR) SR, ktorá normu v septembri schválila 76 hlasmi, tentoraz zákon neprijala ako celok.
Parlament by sa mal zákonom zaoberať už na prebiehajúcej októbrovej schôdzi, koalícia však s jeho opätovným prijatím môže mať reálne problémy. Aj s exministrom obrany Ivanom Šimkom, ktorý naďalej pôsobí v klube SDKÚ, je v jej poslaneckých kluboch totiž už iba 75 poslancov, pričom na znovuschválenie vráteného zákona je potrebných minimálne 76 hlasov.
Ministerstvo práce je však presvedčené, že zákon nájde dostatočnú podporu a nepríde tak k situácii, ktorá by nabúrala návrh budúcoročného štátneho rozpočtu aj celú dôchodkovú reformu. „Máme také signály z parlamentu, že zákon by mal byť znovu schválený,“ vyjadril sa hovorca rezortu Martin Danko.
Prezident vyjadril k zákonu, ktorý má byť účinný už od januára budúceho roka, celkom dve desiatky pripomienok tak vecného, ako aj ústavnoprávneho charakteru. Okrem inému mu vyčíta, že odvodové zaťaženie zamestnancov na dôchodkové poistenie zvyšuje zo súčasných 6,4 % až na 7 % hrubej mzdy, pričom na druhej strane obsahuje polpercentné odvodové úľavy za každé dieťa. „Takýto spôsob zvýhodnenia rodín s nezaopatrenými deťmi nepatrí do systému sociálneho poistenia a malo by byť uplatnené v iných sociálnych systémoch,“ domnieva sa hlava štátu. Závažné výhrady má R. Schuster aj k novému spôsobu výpočtu dôchodkov, ktorý podľa neho ľuďom s priemernými a nižšími príjmami výrazne zredukuje výšku penzie, čím sa ešte prehĺbi chudoba značnej časti dôchodcov. Trojročné prechodné obdobie, v ktorom budú nízke dôchodky kompenzované, je podľa neho nedostatočné. „U nižších príjmových skupín sa dôchodok aj po odpracovaní 44 rokov dostane pod úroveň životného minima,“ varuje prezident.
Zvyšovanie dôchodkového veku tempom 9 mesiacov za rok je podľa Schustera neúnosne rýchle a pri súčasnej situácii na trhu práce posúva ľudí tesne pred dôchodkom do radov nezamestnaných. Nárok na predčasný dôchodok, ako konštatuje vo svojom odôvodnení nepodpísania zákona, získa občan za daných podmienok len po 19 rokoch prispievania do systému z maximálneho vymeriavacieho základu, a to maximálne jeden rok pred dovŕšením dôchodkového veku.
Ďalšie námietky prezidenta smerujú k tomu, že Sociálna poisťovňa (SP) stráca svoj verejnoprávny charakter a oba zákony dôchodkovej reformy, teda aj návrh zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorý je momentálne ešte len v prvom čítaní, neboli predložené súčasne. Lehota, v ktorej sa má SP pripraviť na realizáciu novej legislatívy, vrátane kompetencií zrušených úradov práce, je navyše podľa Schustera priveľmi krátka a reálne tak hrozí, že začiatkom roka ľudia nedostanú načas svoje dávky.
Spolu so zákonom o sociálnom poistení prezident vrátil aj zákon o náhrade príjmu počas dočasnej pracovnej neschopnosti (PN), ktorý naň priamo nadväzuje a upravuje príjem zamestnancov počas choroby. Hlave štátu sa okrem iného nepáči, že náhrada počas prvých troch dní PN má byť iba 25 % príjmu, čo sa mu zdá neopodstatnene nízke. Až do 10. dňa by pritom mali PN hradiť zamestnávatelia a až od 11. dňa bude nemocenské vyplácať SP.
V prípade, že by zákon o sociálnom poistení, ktorý okrem dôchodkového, invalidného, nemocenského a úrazového poistenia nanovo upravuje aj poistenie v nezamestnanosti a garančné poistenie, znovu parlamentom neprešiel, nabúralo by to návrh budúcoročného štátneho rozpočtu. Rovnako by bolo treba nanovo vstúpiť aj do viacerých zákonov v sociálnej oblasti a v oblasti decentralizácie štátnej správy, ktoré naň nadväzujú. Narušili by sa tiež väzby so zákonom o kapitalizačnom pilieri dôchodkového systému, ktorý je momentálne v parlamente v prvom čítaní a predstavuje druhý krok dôchodkovej reformy.
SP navyše upozorňuje, že parlament doteraz nezrušil predchádzajúci zákon o sociálnom poistení ešte z dielne bývalej vládnej garnitúry, ktorého účinnosť je len posunutá na január 2004 a ak nenadobudne účinnosť nová právna úprava, vstúpi do platnosti práve tento zákon. Ten však počíta s úplne inými parametrami systému, vrátane dôchodkového veku, ako aj výpočtu penzií a SP nie je na jeho vykonávanie pripravená, keďže všetku informatickú podporu aj tlačivá chystá na nový zákon. Ako sa vyjadril riaditeľ SP František Halmeš, v prípade, že by nový zákon nebol prijatý, by bolo najlepšie ponechať v platnosti súčasný právny stav, ktorý sa riadi starým zákonom o sociálnom zabezpečení.
Návrh štátneho rozpočtu na rok 2004 obsahuje v porovnaní s predchádzajúcimi rozpočtami viaceré zásadné zmeny vychádzajúce z postupného napĺňania Programového vyhlásenia vlády. „Návrh štátneho rozpočtu podporuje všetky prebiehajúce reformy a ráta s ich prijatím.“ konštatuje minister financií SR, Ivan Mikloš. Je to aj v prípade oblasti sociálneho systému.“ V prípade, ak nebude opätovne v NR SR schválený zákon o sociálnom poistení, ktorý od januára vnáša podstatné zmeny do sociálnej sféry deficit verejných financií bude vyšší ako je v návrhu štátneho rozpočtu, resp. 3,9% HDP. MF SR je presvedčené, že zákon nájde v parlamente dostatočnú podporu a nepríde tak k situácii, ktorá by nabúrala návrh budúcoročného štátneho rozpočtu.