ČLÁNOK




Prezident vrátil parlamentu zákon o dani z pridanej hodnoty, minister financií hovorí, že bude problém
30. marca 2004

Prezident SR Rudolf Schuster vrátil parlamentu zákon o dani z pridanej hodnoty (DPH) na opätovné prerokovanie. Ako dôvod uviedol nevyhnutnosť zaviesť aj zníženú sadzbu DPH pri určených tovaroch a službách. Do nižšej sadzby by podľa hlavy štátu mali byť zaradené najmä základné potraviny, lieky a zdravotnícke pomôcky, detské ošatenie, školské potreby, energie, knihy, noviny, časopisy a niektoré stavebné práce.

„Zjednotenie sadzieb DPH zásadným spôsobom zhoršilo životné podmienky takmer dvoch tretín občanov, predovšetkým dôchodcov, mladých rodín s deťmi, nízko zárobkových skupín obyvateľstva a patrí medzi najslabšie stránky daňovej reformy,“ uviedol prezident vo svojom stanovisku. Jeho obavy, že vláda SR nebude mať opätovne pripravené kompenzačné opatrenia na zmiernenie dopadov na sociálne slabé skupiny obyvateľstva, sa podľa prezidenta potvrdili.

„Zavedenie jednej sadzby dane z pridanej hodnoty treba stále považovať za unáhlené. Mali by sme sa vrátiť k dvom sadzbám DPH,“ zdôraznil R. Schuster. Zjednotením DPH sa podľa neho vláda zriekla dôležitého nástroja pre formovanie hospodárskej politiky po začlenení SR do Európskej únie. Jedna sadzba DPH pritom zvýhodňuje exportérov a znevýhodňuje subjekty zamerané na uspokojovanie domáceho dopytu.

Nový zákon o DPH, ktorý prijala NR SR na svojej marcovej schôdzi, priniesol zosúladenie so základnou smernicou upravujúcou uplatňovanie DPH v Európskej únii. V súčasnosti platnú legislatívu doplnil v oblastiach, ktoré sa stanú aktuálne až vstupom Slovenska do únie. Ide najmä o celý komplex zdanenia tovarov a služieb medzi členskými štátmi v rámci vnútorného trhu, obstarávanie a dodávky nových dopravných prostriedkov, zásielkový predaj tovaru, novú registráciu subjektov pre daň, osobitnú úpravu zdaňovania zberateľských predmetov a starožitností, investičného zlata.

Nepodpísanie zákona o dani z pridanej hodnoty (DPH) prezidentom SR ohrozuje podľa ministra financií Ivana Mikloša vstup Slovenska do Európskej únie (EÚ) a tiež realizáciu zahraničného obchodu po 1. máji tohto roka. „Ak nebudeme mať schválený a implementovaný zákon o DPH do vstupu Slovenska do EÚ, tak nebude možné uskutočňovať zahraničný obchod s krajinami EÚ,“ uviedol v pondelok Mikloš. Podiel exportu do krajín EÚ pritom tvorí až 90 % slovenského exportu.

„Zrejme bude nevyhnutné zvolať mimoriadnu schôdzu Národnej rady SR, aby túto situáciu riešila,“ uviedol Mikloš, ktorý zdôraznil, že prezidentom vetovaný zákon nezavádzal nové sadzby. Zjednotenie sadzby dane riešila iná novela zákona o DPH, ktorá bola v parlamente schválená vlani. „Pán prezident má právo nesúhlasiť so zjednotením DPH, ale jednotná sadzba tejto dane je zapísaná v programovom vyhlásení vlády a je súčasťou daňovej reformy,“ uviedol Mikloš, podľa ktorého zavedením 19 -percentnej sadzby DPH sa výrazne nezvýšila cenová hladina.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

3. 1. 2025

USD 1,030 0,002
CZK 25,166 0,011
GBP 0,830 0,001
HUF 414,930 2,030
CAD 1,484 0,004

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS