George Bush vo vyhlásení po video-linkách pre vedúcich predstaviteľov 17 krajín strednej a východnej Európy, ktorí sa zišli vo Varšave zdôraznil, že Usama bín Ladín a Al-Kajdá sa snažia získať jadrové, chemické a biologické zbrane.
Usama a jeho sieť by chceli exportovať teror do celého sveta, povedal Bush. Európski predstavitelia značne emotívne reagovali na Bushovo poďakovanie za podporu operácií Spojených štátov proti Al-Kajdá a Talibanu, ktorý stále odmieta vydať Usama bín Ladína.
Stojíme pevne po boku amerického národa v jeho boji za slobodu, uvádza sa v dokumente, ktorý schválili účastníci varšavského summitu.
Zároveň prijali plán boja proti terorizmu, ktorý zahŕňa prísnejšie kontroly na hraničných priechodoch, zvýšenú koordináciu činnosti tajných služieb a väčšiu súčinnosť finančných inštitúcií pri zamedzení prania špinavých peňazí.
Al-Kajdá operuje v 60 krajinách, vrátane strednej a východnej Európy. Tieto teroristické skupiny chcú destabilizovať krajiny a celé regióny. Ak sa im podarí získať chemické, biologické a jadrové zbrane, stanú sa hrozbou nielen pre každý národ, ale aj pre celú civilizáciu, zdôraznil americký prezident Bush.
Po jeho video-vyhlásení sa stretol s francúzskym prezidentom Jacquesom Chiracom a uviedol, že si nie je istý, či bín Ladín a Al-Kajdá už majú tieto typy vojenského arzenálu.
Pripomenul však, že vie o zámeroch Al-Kajdá a treba ich brať veľmi vážne.
Aj z tohto dôvodu Bush zvýraznil tlak na spojencov. Doslova povedal, že čas na konkrétne akcie už dozrel a koaliční partneri musia urobiť podstatne viac, a nie iba deklarovať sympatie. Koaličný partner musí konať…
Všetky národy, ktoré chcú bojovať proti terorizmu, musia urobiť niečo konkrétne. Buď ste s nami, alebo ste proti nám, dodal Bush veľmi razantne.
Neuviedol však nijakú krajinu, ktorá by ochabla v podpore amerického protiteroristického úsilia.
Francúzsky prezident Chirac prisľúbil, že aj naďalej bude jeho krajina pomáhať USA, a to aj napriek poklesu preferencií verejnej mienky v prospech amerických vojenských operácií v Afganistane.
To isté odznelo aj na pozadí varšavského summitu, kde bola k dispozícii informácia, že prípadné nasadenie poľských vojsk v Afganistane podporuje už len 30% obyvateľov, hoci po 11. septembri bolo toto skóre na hladine 60%.
V súvislosti so strednou a východnou Európou sa konštatovalo aj to, že sa môže stať „Achilovou pätou“ celého európskeho kontinentu a značne zraniteľnou zónou pri prieniku teroristických skupín.
Z ďalších podstatných udalostí vyberáme:
Prvky antraxu sa našli na americkom konzuláte v ruskom meste Jekaterinburg
Severná aliancia obsadila tri dediny neďaleko Mazar-e-Šarif, ktoré doteraz ovládal Taliban
Podľa OSN Taliban blokuje dodávky v rámci humanitárnej pomoci pre afganských obyvateľov
V tlačovom servise ministerstva dopravy USA bola včera k dispozícii správa, že na chicagskom letisku O´Hare došlo k zlyhaniu bezpečnostných opatrení s „dramatickými rozmermi“…