Prezident USA George W. Bush vystúpil pred americkými podnikateľmi s prejavom, v ktorom poukázal na nevyhnutnosť prijatia opatrení, ktorými sa bude bojovať proti defraudáciám v podnikoch, ktoré podkopávajú ekonomiku a dôveru vo finančné trhy. Prezident vyhlásil, že USA musia „vstúpiť do novej éry čestnosti“, pre ktorú bude najdôležitejšie prísne dodržiavanie zákonov a vysoké etické štandardy. G. W. Bush dodal, že niet kapitalizmu bez svedomia a niet bohatstva bez charakteru.
Prezident navrhol sprísniť tresty za zničenie finančnej dokumentácie a zväčšiť najväčší trest na 10 rokov odňatia slobody za trestný čin podľa paragrafu podvod prostredníctvom telekomunikácií, do ktorého väčšinou spadajú podvody s cennými papiermi. Prezident vyhlásil, že využije zákon na to, aby zničil korupciu s jej koreňmi. Sľúbil, že administratíva urobí všetko pre to, aby skončila s falšovaním účtovných dokladov, zatajovaním pravdy a porušovaním zákonov.
Analytici poznamenali, že Bush a predseda americkej Komisie pre cenné papiere a burzy (SEC) Harvey Pitt a iní predstavitelia štátu sa v poslednom období čoraz prísnejšie vyjadrovali o to, že by mali prinútiť firmy dodržiavať zákon. Zmena ich postojov sa dá takmer každodennými informáciami o prípadoch falšovania účtovných výkazov, ktoré sa podobajú na prípad WorldCom a Enron. Jedným z cieľov prezidenta bola snaha zabrániť kritike Demokratickej strany. Jej predstavitelia upozorňovali na prezidentove finančné transakcie v minulosti.
Vystúpenie, ktoré úradníci propagovali už niekoľko týždňov prezident predniesol deň po mimoriadnej tlačovej konferencii, na ktorej vysvetľoval to ako predával akcie spoločnosti
Harken Energy Corp. pred dvanástimi rokmi. V roku 1990 bol členom predstavenstva tejto firmy a výhodne predal jej akcie tesne predtým ako vyhlásenie o jej veľkých stratách viedlo k prudkému poklesu kurzu jej akcií. G. W. Bush vyhlásil, že predaj skúmala SEC, ktorá konštatovala, že nedošlo k zneužívaniu informácií.
Demokratická strana kritizuje prezidenta za to, že nepodporil projekt ich člena, senátora štátu Maryland Paula Sarbanesa. Jeho zákon predpokladal vznik inštitúcie, ktorá by regulovala sféru účtovných výkazov a zakazovala by spoločnostiam využívať konzultačné služby firiem, ktoré pre ne súčasne overujú účtovné výkazy. Demokrati tvrdia, že opatrenia prezidenta nie sú také radikálne. Senátor John Corzine zo štátu New Jersey tvrdí, že prezident nevyužil šance.
Mnohí komentátori tvrdia, že vystúpenie G. W. Busha obsahuje veľa nových návrhov a inciatív, medzi ktoré patrí vytvorenie špeciálnej skupiny pre vyšetrovanie podnikových podvodov na pôde Ministerstva spravodlivosti USA. Najdôležitejšie je určite to, že prezident navrhol v tomto roku zvýšiť rozpočet SEC o 20 mil. USD v roku 2003 o 100 mil. USD. Cieľom zvýšenia rozpočtu je to, aby SEC mohla najať viac expertov a zdokonaliť technológie kontroly účtovníctva podnikov.
Prezident vyhlásil, že podniková Amerika skrýva ešte nie málo trestných činov, o ktorých by sa mala dozvedieť verejnosť, kvôli tomu aby sa obnovila dôvera verejnosti a kvôli pozitívnemu stimulu pre trhy.
Podľa príkazov SEC vedenie 1000 spoločností bude musieť vyhlásiť, že ich finančné výkazy sú pravdivé. Prezident v tejto súvislosti vyjadril presvedčenie, že väčšina amerických spoločností sa správa čestne a vyzval manažérov firiem a predstaviteľov podnikateľských škôl, aby zadávali tón. Poznamenal, že zodpovední manažéri neopúšťajú loď v ťažkých časoch a nedostávajú bonusy v tom čase keď hodnota firmy prudko klesá. Prezident USA požiadal firmy, aby sa neobmedzovali na poskytovanie minimálnych informácií v rámci finančných výkazov, ktoré by mali byť zostavené v zrozumiteľnej forme.
G. W. Bush požiadal analytikov kapitálových trhov, aby čestne plnili funkcie poradcov a nezaoberali sa obchodnými operáciami. Prezident povedal, že „rady, ktoré dávajú analytici a termíny, ktoré používajú majú pre investorov reálny význam. „Buy“ nesmie byť jediným slovom v slovníku analytikov, nesmú radiť „Hold“ (držať) ak v skutočnosti myslia na „Sell“ (predať).
Generálny prokurátor štátu New York, demokrat Eliot Spitzer známy bojom proti analytikom kapitálových trhov nebol s vystúpení prezidenta spokojný. Hoci existujú rôzne názory na pravdepodobnosť vzniku nezávislého orgánu na kontrolu účtovníctva, pravdepodobnosť prijatia zákona, na základe ktorého vznikne je viac ako istá.