Prezident Rudolf Schuster v telefonickom rozhovore s premiérom Mikulášom Dzurindom vyjadril presvedčenie, že by bolo dobré zverejniť minimálnu cenu, za akú by sa mali predať akcie Slovenského plynárenského priemyslu (SPP). Podľa prezidenta by minimálnu cenu nemali stanoviť členovia vlády, ale skôr odborníci. „Hrozí totiž nebezpečie, že vedia, že potrebujeme peniaze a bol by som nerád, keby sme to sprivatizovali aj tak, že prerobíme,“ povedal Schuster.
Prezident podľa svojich slov podporuje privatizáciu celého 49-percentného balíka akcií SPP, nie však za každú cenu. Zverejnenie minimálnej ceny by podľa neho pomohlo celý proces sprehľadniť, a to ako voči opozícii, tak voči občanom. Možný odchod Strany demokratickej ľavice (SDĽ) z koalície prezident komentoval slovami „nepodporujem žiadne rozbitie koalície, chcem, aby dovládali a myslím si, že sa tak aj stane.“
Ako v reakcii na prezidentove vyhlásenie pre agentúru SITA povedal Michal Šušák, šéf pražskej pobočky Credit Suisse First Boston (CSFB), ktorá slovenskej vláde radí pri privatizácii SPP, zverejnenie minimálnej ceny by bolo veľkým rizikom. „Investori by potom vychádzali zo zverejnenej minimálnej ceny a ponúkli by len minimálnu prémiu prevyšujúcu zverejnenú sumu,“ povedal Šušák. Slovensko by tak mohlo z tejto privatizácie získať menej prostriedkov. Preto CSFB ako privatizačný poradca takýto postup odmieta.
S návrhom na zverejnenie minimálnej ceny už prišiel minulý týždeň predseda Strany občianskeho porozumenia (SOP) Pavol Hamžík. „Je potrebné stransparentniť predaj strategického podniku, čo zabezpečí schválenie zmluvy vládou, a nielen výberovou komisiou,“ povedal. Hladinu okolo predaja akcií SPP rozvíril návrh SDĽ, ktorá navrhuje, aby sa zahraničným investorom ponúkol len 24-percentný balík akcií a zvyšok sa previedol na Sociálnu poisťovňu.
Zmenu privatizácie považuje za mimoriadne rizikovú väčšina analytikov. Podľa nich by takýto krok výrazne znížil dôveru investorov k Slovensku. Tender je totiž v záverečnej fáze a do mesiaca sa očakávajú ponuky od záujemcov o kúpu akcií SPP. Zatiaľ je v tendri 9 spoločností, pričom niektoré z nich práve vykonávajú v SPP hĺbkový audit. Medzi ne patrí konzorcium Ruhrgas/Gaz de France/Snam, ďalej ruský Gazprom, nemecký koncern RWE a americký ropno-plynárenský koncern Wiliams. Analytici odhadujú hodnotu 49-percentného podielu v SPP na 3 mld. USD a viac.
Poslancov NR SR vyzýva prezident Rudolf Schuster ustanoviť „parlamentnú komisiu zloženú z nezávislých odborníkov, ktorá by určila minimálnu cenu pre predaj Slovenského plynárenského priemyslu (SPP)“, uvádza sa v stanovisku prezidenta k pripravovanej privatizácii SPP. Diskusia o privatizácii SPP sa v uplynulých dňoch podľa prezidenta preniesla z odbornej roviny do roviny politickej a to spôsobom, ohrozujúcim vnútropolitickú stabilitu.
Prezidentom navrhovaná komisia by pracovala pod kontrolou parlamentných strán a o výsledkoch jej práce by bola informovaná verejnosť prostredníctvom médií. O tejto možnosti prezident hovoril na pôde NR SR už v máji 2001 a aj vo svojom novoročnom vystúpení. Rudolfa Schustera vedie k takémuto stanovisku „zodpovednosť za osud krajiny, ktorá si nezaslúži lacný výpredaj svojho bohatstva sprevádzaný nedôstojným vzájomným obviňovaním sa politikov z korupcie.“