ČLÁNOK




Prezident nominoval členov do regulačnej rady
28. septembra 2001

Prezident SR Rudolf Schuster nominoval šiestich kandidátov regulačnej rady Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Najskôr na budúci týždeň vymenuje za členov rady Petra Čarakčieva (nominant SOP), Františka Šveca (HZDS), Dušana Holoubka (SOP), terajšieho konateľa s.r.o. Bien, Bratislava Stanislava Reguliho, poradcu ministra hospodárstva v súčasnosti povereného riadením ÚRSO Jána Matuského a riaditeľa odboru ekonomiky a správy Kancelárie prezidenta SR Jána Klepáča. Prezident zatiaľ neurčil, koho vymenuje na dva, štyri resp. šesť rokov.

Schuster vyberal z deviatich kandidátov parlamentu a šiestich vlády. Neúspešný bol nominant vlády Peter Nižňanský, ktorý sa vo štvrtok za kurióznych okolností vzdal funkcie predsedu Protimonopolného úradu (PMÚ). Vláda 30. augusta odvolala Nižňanského z funkcie predsedu PMÚ, hoci v tom čase už tri mesiace platil zákon, podľa ktorého kompetencia menovať a odvolávať predsedu PMÚ prináleží prezidentovi. Schuster podľa vlastných slov do funkcie novej predsedníčky PMÚ vymenoval vo štvrtok Danicu Paroulkovú len vďaka ústretovosti Nižňanského, ktorý bol ochotný sa dopoludnia funkcie vzdať.

Prezidentovi radila špeciálna komisia zostavená z Františka Bruckmeyera za Asociáciu zamestnávateľských zväzov a združení, Petra Gajdoša za Konfederáciu odborových zväzov, hlavného prezidentovho poradcu Jána Bíleka, generálnej riaditeľky sekcie legislatívy kancelárie hlavy štátu Márie Dreninovej a prezidentovho poradcu pre pôdohospodárstvo Zoltána Černáka. Schuster ich posudzoval podľa „pohľadu na problematiku v energetike, plyne, elektrine a povedzme pri vykurovaní“.

Funkčné obdobie členov regulačnej rady je šesť rokov, okrem časti prvých nominácií. Regulačná rada sa z jednej tretiny bude obnovovať každé dva roky, preto je dôležité kto ich nominoval. Parlament nenavrhol čas trvania mandátu svojich kandidátov. Poslanci sa snažili zabrániť rozporom a neúmernému predlžovaniu rozpravy v pléne.

ÚRSO vznikol na základe zákona o regulácii v sieťových odvetviach 1. augusta a je rozpočtovou organizáciou. Prezident SR mal od vlády a parlamentu dostať návrhy kandidátov do konca augusta. Do vymenovania regulačnej rady však ÚRSO nemôže vydávať rozhodnutia v správnom konaní a vydávať všeobecne záväzné právne predpisy. Úrad už spolupracoval s poradcami pre privatizáciu Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) a rozvodných energetických podnikov na príprave informačných memoránd. Regulačná rada má schváliť formulu postupného zvyšovania cien plynu, podľa ktorej záujemcovia o SPP predložia investičné ponuky.

Od januára budúceho roka 2002 preberie úrad kompetencie rezortu hospodárstva v oblasti vecnej regulácie. Zahŕňajú hlavne vydávanie licencií, rozhodovanie o prístupe nových subjektov do odvetvia, dohľad nad držiteľmi licencií a vedenie ich zoznamu. Cenová regulácia, ktorá zatiaľ patrí pod rezort financií, prejde do kompetencií úradu až od januára 2003. Úrad bude posudzovať opodstatnenosť nákladov, ktoré predajcovia plynu, elektriny a tepla zohľadňujú pri tvorbe konečných cien.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 1. 2025

USD 1,047 0,007
CZK 25,097 0,043
GBP 0,844 0,001
HUF 408,850 0,850
CAD 1,502 0,003

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS