ČLÁNOK




Prezident G. Bush dostáva zo všetkých strán varovania na rozpočtové riziká
13. januára 2004

Kritika finančnej politiky administratívy vlády prezidenta George W. Busha, ktorú v minulých dňoch vyjadril vo svojej správe Medzinárodný menový fond, nachádza podporu aj vo vplyvných amerických finančných a podnikateľských kruhoch. Bývalý americký minister financií Robert Rubin spolu s Petrom Orszaghom Allenom Sinaiom publikoval analýzu Bushovej finančnej politiky o jej dôsledkoch na americkú ekonomiku. Autori najskôr kriticky posúdili verbálne úsilie vlády o jej plánoch na znižovanie deficitu verejných financií. Nákladná reforma amerického zdravotníctva sama o sebe bude viesť k priemernému ročnému deficitu 3,5 % amerického hrubého domáceho produktu. V dôsledku toho sa výška štátneho dlhu USA v nasledujúcich desiatich rokoch môže nominálne zvýšiť o 5,1 bilióna USD (163 biliónov SKK).

Aj keby americká ekonomika v nasledujúcich rokoch rástla priemerným tempom 4 % ročne, štátny dlh by vzrástol najmenej o 2,6 bilióna USD. A to je ten lepší variant scenára. Každé zníženie tohto rastu o jeden percentný bod bude znamenať zvýšenie dlhodobej úrokovej miery o 0,3 až 0,6 percentného bodu.

Americký deficit predstavuje hlavné riziko ďalšieho hospodárskeho vývoja krajiny. Skrýva sa v ňom nebezpečenstvo, že sa americký finančný a hospodársky systém začne destabilizovať zvnútra. Americké štátne dlhopisy sa doteraz pokladajú za bezpečnú formu investovania, lebo investori sa spoliehajú na schopnosť americkej vlády splácať ich. V krajnom prípade bude môcť Biely dom zvýšiť dane a tak získať prostriedky na splácanie svojich finančných záväzkov.

Americký Federálny rezervný systém v jednej zo svojich najnovších správ konštatoval, že ochota zahraničných investorov vyrovnávať rozdiel medzi americkou spotrebou a potrebou finančných prostriedkov začína v poslednom čase klesať. V prvých januárových dňoch poukázal Donald Kohn, jeden z riaditeľov Fedu, ktorého preferuje šéf Fedu Alan Greenspan, že príliv investičných dolárov do USA v posledných mesiacoch citeľne zoslabol. Tento trend je badateľný od jari 2002, keď došlo k poklesu výmennej hodnoty americkej meny na svetových finančných trhoch. Kohn sa pridal k tým hlasom, ktoré žiadajú, aby Spojené štáty väčšou mierou prispeli k ozdraveniu svojich štátnych financií znížením výdavkov vlády a investícií. Uviedol, že zníženie daní z minulých rokov prispelo síce k rastu spotreby, ale teraz je načase, aby sa posúdili dlhodobé dôsledky tejto finančnej politiky.

Informoval nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS