Prezident Európskej centrálnej banky varuje pred prudkými zmenami výmenných kurzov
ECB predpokladá, že výrazná intervencia na finančných trhoch si bude vyžadovať súčinnosť centrálnych bánk európskych krajín
Jean-Claude Trichet použil veľmi silné slová, keď zdôraznil, že rapídny pokles dolára môže vyvolať „brutálne“ pohyby vo výmenných kurzoch. Krátko po tom, čo USD dosiahol 26-ročné minimum voči britskej libre a jeho úroveň je rekordne nízka aj voči euru, Trichet varoval, že zmeny vo výmenných kurzoch môžu byť nepochybne ostré a náhle.
Približne v tom istom čase sa predseda Fedu Ben Bernanke vyjadril, že pokles dolára a narastajúca cena ropy naznačujú pravdepodobnosť inflačných rizík v USA, nie však iba v krátkodobom, ale aj dlhodobejšom časovom horizonte.
Trichetove výroky pripomínajú obdobie spred troch rokov, kedy začalo euro prudko posilňovať – teraz sa uvažuje o tom, že pohyby vo výmenných kurzoch by mohli európske krajiny prinútiť, aby si vytvorili svoj vlastný manévrovací priestor novým nastavením úrokových sadzieb.
Tie zostali počas minulého týždňa na nezmenenej úrovni – základná úroková sadzba definovaná ECB je na hladine 4%, Bank of England ju ponechala na úrovni 5,75%.
ECB predpokladá, že výrazná intervencia na finančných trhoch si bude vyžadovať súčinnosť centrálnych bánk európskych krajín.
ECB v dvoch separátnych operáciách umiestni na finančné trhy dovedna 60 miliárd eur, čo naznačuje, že napätie na trhoch ešte vôbec nie je prekonané.