ČLÁNOK




Premiér Robert Fico sa obáva rozpadu eurozóny
31. augusta 2012

Premiér Robert Fico sa obáva možného rozpadu eurozóny. Podľa Roberta Fica je totiž možnosť, že sa klub krajín používajúcich spoločnú európsku menu rozpadne, rovnocenná k iným alternatívam. „Ja vidím rozpad eurozóny tak isto reálne ako jej udržanie, 50 na 50,“ vyhlásil vo štvrtok na tlačovej besede Fico. Ďalší vývoj v eurozóne bude podľa premiéra záležať hlavne od toho, ako sa podarí zvládnuť situáciu v niektorých problémových krajinách ako je napríklad Grécko či Španielsko. Rovnako bude dôležité aj to, ako budú reagovať členské štáty eurozóny na snahy posilniť európsku integráciu. „Toto všetko môže viesť buď k posilneniu Európskej únie a eurozóny, alebo k rozdeleniu eurozóny,“ upozorňuje Fico.

Téma dvojkoľajnosti Európskej únie je podľa slovenského premiéra „čím ďalej, tým aktuálnejšia“ a Slovensko musí v prípade rozdelenia krajín zostať súčasťou silnejšej časti. Jediné, čo môže v súčasnosti Slovensko ponúknuť, je podľa Roberta Fica tvrdá finančná disciplína a schopnosť plniť si domáce úlohy. „Chceme, aby Slovensko bolo vnímané ako krajina, ktorá si vie splniť domácu úlohu,“ vyhlásil Fico. Aj preto musí vláda podľa premiéra prijímať opatrenia na ozdravenie verejných financií.

Premiér Robert Fico na tlačovej besede reagoval aj na kritiku opozičnej SaS. Vláda podľa Fica rešpektuje tak opozíciu, ako aj sociálnych partnerov, zároveň však požaduje, aby aj oni rešpektovali potrebu konsolidovať verejné financie. „Nie je možné šetriť, nie je možné znižovať deficit štátneho rozpočtu na jednej strane a na druhej strane zvyšovať výdavky zo štátneho rozpočtu,“ vyhlásil Fico. SaS podľa premiéra nepredložila žiadnu alternatívu, ktorá by zabezpečila potrebný objem zdrojov na ozdravenie verejných financií.
Kabinet Roberta Fica stihol podľa opozičnej SaS schváliť za štyri mesiace spolu 14 zákonov, ktoré výrazne poškodili podnikateľské prostredie. „Zmeny v Zákonníku práce, vyššie dane a odloženie realizácie projektu Unitas znamenajú horšie podmienky pre zamestnávateľov, čo znamená menej pracovných miest v budúcnosti,“ skonštatoval na štvrtkovej tlačovej besede exminister hospodárstva Juraj Miškov.

Okrem zmien v Zákonníku práce a zvyšovania daní kritizuje SaS aj novelu zákona o bankách, osobitný odvod vybraných finančných inštitúcií a zákon o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach. Nepriaznivý vplyv na podnikateľské prostredie bude mať podľa opozičnej strany aj zmena zákona o sociálnom poistení a zákon o úhrade za služby poskytované RTVS, ako aj zákon o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch. Negatívny postoj SaS zaujala aj k avizovanému zámeru zavedenia jednej zdravotnej poisťovne.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 11. 2024

USD 1,062 0,003
CZK 25,390 0,051
GBP 0,828 0,002
HUF 410,700 1,070
CAD 1,480 0,005

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS