Rast HDP v poslednom štvrťroku dosiahol 2,9%, pričom bol ťahaný hlavne domácou spotrebou. Dobrá správa nechala korunu chladnou. Jej kurz voči euru sa nevychýlil z úrovne 43,68. Dlhodobo však bude pôsobiť na korunu povzbudzujúco.
Voči doláru koruna končila na 48,48 Sk za dolár, pod vplyvom oslabovania eura a priblíženia sa k hranici 0,9 centov za euro. Voči českej korune končila slovenská na 1,265.
Spestrením obchodovania na medzibankovom trhu bola vo štvrtok aukcia pokladničných poukážok Národnej banky Slovenska (NBS). Jej výsledky boli pre niektorých dílerov zrejme prekvapením, pretože viacerí očakávali, že centrálna banka ponechá aspoň malú časť splatného objemu v sektore a akceptuje menší objem ako maturujúcich 7 mld. Sk. NBS sa však pri dopyte 10,6 mld. Sk rozhodla stiahnuť 7,6 mld. Sk pri výnose 7,95 % p.a. Aukcia sa uskutočnila holandským štýlom.
Podľa dílera Tatra banky Miloslava Paracku však sterilizovaný objem nie je privysoký, podľa jeho názoru mohla centrálna banka akceptovať aj viac. „Presunutím zdrojov do pokladničných poukážok by tak NBS mohla znížiť objem prostriedkov sterilizovaných v dvojtýždňovom repotendri a predĺžiť tak splatnosť sterilizácie,“ povedal Paracka. O primeranosti akceptovaného objemu pokladničných poukážok NBS podľa neho svedčí aj stav povinných minimálnych rezerv. „Banky sú na dennej báze v nadstave 1 mld. Sk a po piatkovom vyrovnaní tokov z pokladničných poukážok zo sektora odíde v čistom vyjadrení 0,6 mld. Sk,“ povedal. Sektor by tak mal zostať aj naďalej v dennom podstave.
Vo štvrtok banky po odchode 1,92 mld. Sk z emitovaných štátnych bondov deponovali na účtoch v NBS 31,3 mld. Sk, čo kumulatívne predstavuje plnenie na 97,28 %. Plnenie rezerv tak pomaly stúpa k 100 %. Podľa Paracku by bankám na to, aby splnili svoju povinnosť voči centrálnej banke, stačilo do konca periódy držať na účtoch 30,3 mld. Sk.
Obchodovanie na peňažnom trhu bolo počas dňa len minimálne. Banky mali podľa dílera svoje prostriedky rozložené rovnomerne a nepociťovali potrebu ukladania alebo dopĺňania likvidity na medzibankovom trhu. Jednodňové prostriedky sa kótovali na 7,5 / 7,6 % p.a., týždňové až dvojmesačné na 7,6 / 7,7 % p.a. Trojmesačné až deväťmesačné úložky boli na 7,5 / 7,6 % p.a. a ročné na 7,4 / 7,5 % p.a. Podľa Paracku by sa mali v piatok udržať jednodňové fondy na 7,5 % p.a., dlhšie by mali vzhľadom na infláciu a hrubý domáci produkt smerovať k 7,6 % p.a.