ČLÁNOK




Prehľad najdôležitejších udalostí
1. júna 2018

1. mája
– Od 1. mája tohto roka sa začala uplatňovať novela Zákonníka práce, ktorou sa zavádza čiastočné oslobodenie trinástych a štrnástych platov od daní a odvodov.

2. mája
– Štát hospodáril po štyroch mesiacoch tohto roka so schodkom 551 mil. eur. V samotnom apríli sa tak deficit štátneho rozpočtu navýšil o 96 mil. eur. Medziročne sa schodok štátneho rozpočtu znížil o viac ako 84 mil. eur.
– Jediným dôvodom, prečo sa v súčasnosti nestavia úsek D1 Hubová – Ivachnová, sú podľa Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) rozklady podané obyvateľmi Ružomberka.

3. mája
– Zástupcovia poškodených farmárov sa obrátili so žiadosťou o pomoc na generálneho prokurátora SR Jaromíra Čižnára. Farmári Generálnej prokuratúre SR podali hromadné trestné oznámenie.
– Predseda vlády Peter Pellegrini po návšteve spoločnosti U.S. Steel Košice uviedol, že vláda bude podniku venovať špeciálnu pozornosť. „Platnosť memoranda, ktoré bolo podpísané pred piatimi rokmi skončila, no dnes sme sa dohodli, že naše pravidelné stretnutia niekoľkokrát za rok budú pokračovať. U.S. Steel na Slovensku nekončí, nikam z Košíc neodchádza,“ povedal Pellegrini.
– Hnutie Sme rodina požaduje odstúpenie ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej. Ako dôvod uviedlo, že výsledkom jej dvojročného pôsobenia je najhoršia situácia v agrosektore v histórii Slovenska.
– Úrad pre verejné obstarávanie a Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) informovali, že budú úzko spolupracovať v oblasti profesionalizácie verejného obstarávania.
– Európska komisia navýšila prognózu rastu slovenskej ekonomiky. Podľa zverejnenej jarnej prognózy totiž odhaduje rast hrubého domáceho produktu v tomto roku o 4 % a v budúcom roku o 4,2 %.

4. mája
– Tržby v maloobchode na Slovensku pokračovali v solídnom raste. V marci medziročne stúpli o 5 %, čo je rovnaká dynamika, akú dosiahli vo februári.
– Skupina Slovenskej sporiteľne dosiahla v prvom kvartáli konsolidovaný zisk 40,9 mil. eur. V medziročnom porovnaní je to nárast o 0,2 %.
– Hnutie Progresívne Slovensko (PS) rozbehlo petíciu za spravodlivú transformáciu regiónu Hornej Nitry a ukončenie ťažby hnedého uhlia do konca roku 2020.
– Generálna oprava Vodnej elektrárne Gabčíkovo (VEG) sa aj napriek jej akútnej potrebe, ktorú pred vyše troma rokmi deklaroval dnes už bývalý premiér Robert Fico, stále nemohla začať. Štátnemu podniku Vodohospodárska výstavba sa totiž zatiaľ nepodarilo nájsť dodávateľa opravy.
– Košice dostanú nové pravidelné letecké spojenie. Spoločnosť Eurowings, ktorá patrí do skupiny Lufthansa, totiž ohlásila, že od jesene tohto roka spojí Košice s Mníchovom.
– Piatkového protestu farmárov, ktorým upozornili na dlhodobo neriešené problémy v poľnohospodárstve, sa na slovenských cestách zúčastnili stovky traktorov a osobných vozidiel. Pre agentúru SITA to potvrdila Lucia Gallová z Vidieckej platformy

7. mája
– Bratislavská rafinéria Slovnaft navýšila v minulom roku tržby aj zisk. Skupina Slovnaft dosiahla vlani čisté tržby vo výške 3,42 miliardy eur. V medziročnom porovnaní to predstavuje nárast o takmer 15 %.
– Zamestnanci baní na Hornej Nitre mali zháňať podpisy pod petíciu za zachovanie ťažby uhlia pod nátlakom vedenia spoločnosti a hrozbou výpovede. Tvrdí to poslanec za SaS Karol Galek, ktorému to potvrdil bývalý dlhoročný vedúci pracovník Hornonitrianskych baní Prievidza Jozef Striežinec.

8. mája
– Rezort zdravotníctva zaznamenal v minulom roku celkový stav záväzkov 1,46 miliardy eur. V porovnaní s rokom 2016 ide o nárast o 81,34 mil. eur. Najväčší rast záväzkov vykázali zdravotnícke zariadenia v pôsobnosti Ministerstva zdravotníctva SR.
– Od roku 2014 sa rozhodlo do zahraničia presídliť takmer 10 tisíc slovenských spoločností, najčastejšie z oblasti veľkoobchodu, maloobchodu a opráv motorových vozidiel. Najviac ich odišlo do Maďarska a Českej republiky.

9. mája
– Slovensko zaznamenalo za marec v zahraničnom obchode prebytok na úrovni 515 mil. eur. Vyplýva to z predbežných údajov Štatistického úradu SR.
– Štatistici februárový prebytok zahraničného obchodu navýšili. Kým pred mesiacom Štatistický úrad SR informoval o predbežnom prebytku vo výške 140,8 mil. eur, aktuálne údaj spresnil na sumu 201,7 mil. eur.
– Za prvý kvartál tohto roku dosiahla skupina Slovak Telekom celkové konsolidované výnosy 182,1 milióna eur. Prevádzkový zisk EBITDA za prvý štvrťrok predstavoval 80,7 milióna eur, čo bol medziročný rast o 5,4 percenta.
– Vláda v stredu odobrila návrh Štatútu Rady pre rozvoj najmenej rozvinutých okresov a na jeho čelo vymenovala vicepremiéra pre investície a informatizáciu Richarda Rašiho.
– Rada Protimonopolného úradu SR potvrdila prvostupňové rozhodnutie PMÚ, ktorým uložil pokuty spoločnosti Rajo a jej odberateľom – obchodným reťazcom. Celková výška uložených pokút dosahuje zhruba 10,27 milióna eur.
– Európska banka pre obnovu a rozvoj bude v tomto roku smerovať investície na Slovensku do energetickej efektívnosti a obnovy verejných budov. Konkrétne by mohla do našej krajiny smerovať financie v sume 60 mil. eur.

10. mája
– Spoločnosť Rajo informovala, že napadne rozhodnutie Protimonopolného úradu SR (PMÚ) o uložení pokuty na súde.
– Baníci vo svojej petícii za zachovanie ťažby hnedého uhlia na Hornej Nitre okrem iného uviedli, že Elektráreň Nováky je schopná ešte desať rokov po roku 2023 vyrábať elektrinu z ich uhlia. Slovenské elektrárne, ktoré prevádzkujú novácku tepelnú elektráreň, však s týmto tvrdením nesúhlasia.
– ČSOB dosiahla v prvom štvrťroku čistý zisk necelých 15 mil. eur. Ako ďalej vyplýva z účtovnej závierky, v medziročnom porovnaní je to nárast o 9,9 %.
– Hnutie OĽaNO upozornilo na podozrivé praktiky pri prerozdeľovaní financií z výzvy Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Hoci výzva číslo sedem bola oficiálne uzatvorená ešte v roku 2015, rezort na prelome apríla a mája 2018 dodatočne prerozdelil v rámci uzatvorenej výzvy piatim firmám takmer 7 miliónov eur.

11. mája
– Produkcia priemyslu na Slovensku po jedenástich mesiacoch medziročného rastu v marci klesla o 2,3 %. Vo februári ešte vykázala rast o 1,1 %.
– Stavebná produkcia v marci tohto roka medziročne vzrástla o 0,6 % na 368 mil. eur.
– Predsedníčka poslaneckého klubu hnutia OĽaNO Veronika Remišová a poslanec za OĽaNO Martin Fecko informovali o ďalšom podozrivom dodatočnom prerozdelení eurofondov z výzvy ministerstva pôdohospodárstva, ktorá bola uzavretá ešte v roku 2015. Ministerstvo malo podľa nich pred týždňom schváliť dotáciu vo výške 330 tisíc eur na výstavbu rybníka pri dome podnikateľa Alexeja Beljajeva.
– Správa a údržba ciest Prešovského samosprávneho kraja odovzdala do užívania zrekonštruované úseky ciest v rámci projektu Modernizácia cestného spojenia Prešov – Bardejov – Gorlice (Poľsko).
– Opozícia začala zbierať podpisy na odvolanie ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej z funkcie. Dôvodmi na demisiu ministerky mali byť problémy s agrodotáciami, ignorovanie požiadaviek farmárov a osobné zlyhávanie ministerky Matečnej.

14. mája
– Rast cien na Slovensku sa opäť zrýchlil. V apríli totiž boli spotrebiteľské ceny medziročne vyššie o 2,9 %, čo je najvyšší rast od decembra 2012.
– Súčasťou plánovanej liberalizácie osobnej železničnej dopravy bude aj úsek Košice – Moldava nad Bodvou na trati Košice – Zvolen. Ministerstvo dopravy už oznámilo zámer vypísať súťaž na osobnú regionálnu prepravu vo verejnom záujme na uvedenom úseku v Úradnom vestníku EÚ
– Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná uviedla, že chce problémy v agrorezorte riešiť prostredníctvom individuálnych rozhovorov s farmármi, opozíciou aj generálnym prokurátorom Jaromírom Čižnárom. Vyjadrenia opozície o svojom zlyhávaní odmietla.
– Spoločnosť RegioJet informovala, že má záujem zúčastniť sa a uspieť v pripravovaných súťažiach v rámci liberalizácie osobnej vlakovej dopravy vo verejnom záujme na vybraných tratiach.

15. mája
– Dynamika slovenského hospodárstva pokračovala v tempe z minulého roka. V prvom kvartáli roka 2018 totiž hrubý domáci produkt Slovenska podľa rýchleho odhadu Štatistického úradu SR medziročne reálne stúpol o 3,6 %.
– Zamestnanosť na Slovensku v prvom štvrťroku tohto roka stúpla. Ako informoval Štatistický úrad SR, zamestnanosť na Slovensku v uvedenom období dosiahla vyše 2,39 mil. osôb. V porovnaní s prvým štvrťrokom 2017 tak stúpla o 2,2 %.
– Minimálna hranica poistenia alebo bankovej záruky cestovných kancelárií pre prípad úpadku sa zvýši z 25 % na 30 % ročných plánovaných tržieb z predaja zájazdov a spojených služieb cestovného ruchu. Vyplýva to z nového zákona o zájazdoch, ktorý schválili poslanci NR SR
– Podpredsedníčka NR SR za stranu SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová podala trestné oznámenie v súvislosti s prípadom drobného roľníka Juraja Béreša z Michaloviec. Ten mal prísť o pôdu podľa SaS podozrivým konaním Slovenského pozemkového fondu.
– Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ZSSK) informovala, že sa ako národný dopravca určite zapojí do všetkých plánovaných súťaží na prevádzku osobnej dopravy.
– Telekomunikačné spoločnosti Swan a Benestra sa zlúčia do jedného subjektu najneskôr do konca tohto roka. Dohodli sa na tom vlastníci oboch firiem.

16. mája
– Zrýchlenie rastu cien v apríli potvrdili aj údaje o harmonizovanej inflácii. Ceny totiž podľa harmonizovaného indexu Európskej únie (HICP) v štvrtom mesiaci medziročne stúpli o 3 %, čo bolo najrýchlejšie tempo od konca roka 2012.
– Nové objednávky v priemysle na Slovensku dosiahli v marci objem 4,503 mld. eur. V medziročnom porovnaní to znamenalo pokles o 2 %.
– V prípade kauzy nákupu predraženého CT prístroja v piešťanskej nemocnici boli jednoznačne naplnené znaky trestného činu. Preto je absurdné, že Krajská prokuratúra v Trenčíne definitívne zastavila vyšetrovanie. Vyhlásil to poslanec hnutia OĽaNO Alan Suchánek.
– Väčšina dodávateľov automobilového priemyslu na Slovensku počíta s rastom tržieb v tomto roku o viac ako 5 % a s významnými investíciami do technológií v horizonte troch až piatich rokov.
– Vodiči SAD Prešov vyhlásili štrajkovú pohotovosť. Dôvodom je, že sa s vedením spoločnosti nedohodli na novej kolektívnej zmluve.
– Strana Smer-SD navrhla zaviesť strop na vek odchodu do dôchodku pre mužov a bezdetné ženy na 65 rokov, pre ženy, ktoré vychovali jedno dieťa, na 64 rokov a pre ženy, ktoré vychovali dve a viac detí, na 63 rokov. Uviedol to predseda strany Robert Fico.
– Poslanci definitívne schválili návrh novely zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach.

17. mája
– Skupina ČSOB dosiahla v prvom štvrťroku konsolidovaný čistý zisk na úrovni 21,2 mil. eur pri medziročnom náraste o 12,5 %.
– SNS informovala, že presadzuje, aby strop na odchod do dôchodku u mužov bol 64 rokov a u žien 63 rokov. Nemôže preto podporiť zmenu ústavného zákona, ktorú predložila strana Smer-SD.
– Opozícia podala návrh na vyslovenie nedôvery ministerke pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriele Matečnej.

18. mája
– Poštová banka dosiahla od začiatku januára do konca marca čistý zisk 11,84 mil. eur. Ako ďalej vyplýva z účtovnej závierky, v medziročnom porovnaní je to pokles o 27 %.
– Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku ku koncu apríla tohto roka oproti marcu klesla o 0,13 percentuálneho bodu na nové historické minimum 5,42 %.
– Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek (OZSaPA) vyhlásilo, že nesúhlasí s premenovaním zdravotníckych asistentov na praktické sestry.
– Ani ďalšie kolo rokovaní medzi zamestnávateľom PCA Slovakia a základnou organizáciou OZ KOVO v trnavskej automobilke za účasti sprostredkovateľa neprinieslo dohodu o zvýšení platov.
– Jasličkový zákon znížil dostupnosť starostlivosti o deti do troch rokov a zároveň zvýšil ceny. Uviedla to Aliancia súkromných jaslí a škôlok.

21. mája
– Tatra banka evidovala v prvých troch mesiacoch tohto roka medziročný nárast čistého zisku o 6,6 % na 25,6 mil. eur.
– Každý piaty slovenský spotrebiteľ priznáva, že v domácnosti plytvá potravinami. Priemerný obyvateľ Slovenska vyhodí ročne 111 kilogramov jedla. Informovalo o tom ministerstvo pôdohospodárstva.
– Úrad vlády SR navrhol, aby sa 30. október stal štátnym sviatkom. Návrh novely zákona o štátnych sviatkoch, o ktorom rokovala tripartita počíta s tým, že by bol 30. október štátnym sviatkom len v tomto roku. Zamestnávatelia však s týmto krokom aj tak nesúhlasia.
– Poslanci za OĽaNO informovali, že podporia návrh ústavného zákona o zastropovaní veku odchodu do dôchodku, ak budú môcť ženy odchádzať do penzie skôr ako muži podľa počtu detí, ktoré skončili aspoň strednú školu najnižšieho stupňa.

22. mája
– Európska komisia ukončila konanie voči Slovensku, ako aj voči Rumunsku a Poľsku, v súvislosti s opatreniami, ktoré tieto krajiny zaviedli na zamedzenie reexportu liekov. Komisia uznala, že opatrenia proti reexportu liekov sú oprávnené.
– Ministerstvo hospodárstva SR vynakladalo počas bývalej jednofarebnej vlády Smeru-SD prostriedky na niektoré právne a poradensko-konzultačné služby neefektívne a neúčinne. Informoval o tom Najvyšší kontrolný úrad SR.
– V májových aukciách štátnych dlhopisov si Slovensko napokon požičalo celkovo 193 mil. eur.
– Poslanci za hnutie Sme rodina uviedli, že podporia návrh ústavného zákona o zastropovaní veku odchodu do dôchodku. Sme rodina však presadzuje, aby muži a bezdetné ženy odchádzali do dôchodku najneskôr v 64 rokoch.
– Skupina Agel informoval, že vybuduje v komárňanskej nemocnici Komplexné onkologické centrum z vlastných zdrojov.

23. mája
– Strana Sloboda a Solidarita vyhlásila, že považuje ústavné ohraničovanie veku odchodu do dôchodku za čistý populizmus.
– Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná mala ešte vo funkcii riaditeľky Slovenského pozemkového fondu podľa strany SaS podpísať reštitučné zmluvy, ktoré porušujú zákon. SaS už nepovažuje za dostačujúce len vyvodenie politickej zodpovednosti, ale požaduje aj vyvodenie trestnoprávnej zodpovednosti.
– Slovensko musí udržať verejné výdavky na uzde, aby dodržalo požiadavky Paktu stability a rastu. Konštatovala to Európska komisia vo svojich špecifických odporúčaniach pre Slovensko.
– Podľa Svetovej ročenky konkurencieschopnosti sa Slovenská republika tento rok umiestnila na 55. mieste spomedzi 63 hodnotených krajín. V medziročnom porovnaní sa postavenie Slovenska zhoršilo o štyri miesta.

24. mája
– Poslanci NR SR za Smer-SD predložia do parlamentu návrh ústavného zákona o zavedení stropu na dôchodkový vek pre mužov na 64 rokov. Na tlačovej besede to uviedol predseda strany Robert Fico. Strana prehodnotila svoj pôvodný návrh, aby muži odchádzali do dôchodku najneskôr v 65 rokoch.
– Situácia v Univerzitnej nemocnici Bratislava – Nemocnici sv. Cyrila a Metoda je podľa zástupcov hnutia OĽaNO kritická. Ako informoval o výsledkoch poslaneckého prieskumu v spomínanej nemocnici poslanec Marek Krajčí, najväčší problém je s nedostatkom sestier inštrumentárok.
– Počet návštevníkov v ubytovacích zariadeniach na Slovensku v minulom roku prekonal rekord. Množstvo hostí dosiahlo celkovo 5,375 milióna a medziročne vzrástlo o 7 %.
– Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná ostala vo funkcii. Za návrh opozície vysloviť jej nedôveru na mimoriadnej schôdzi parlamentu po 12-hodinovej rozprave hlasovalo 60 poslancov zo 134 prítomných.

25. mája
– Prípadné zavedenie stropu veku odchodu do dôchodku bude mať negatívny vplyv na udržateľnosť verejných financií. Upozornila na to tridsiatka ekonómov združená v Klube ekonomických analytikov.
– Poslanci NR SR za stranu Most-Híd navrhujú, aby bol vek odchodu do dôchodku na Slovensku známy päť rokov dopredu.
– Ľudia na Slovensku pracujú tento rok na štát o desať dní kratšie ako vlani. Vyplýva to z analýzy Nadácie F. A. Hayeka. Deň daňovej slobody tak v roku 2018 pripadol na 25. mája.
– Slovenská ekonomika potrebuje radikálne reformy. Povedal to Eduard Heger z hnutia OĽaNO v reakcii na zverejnený rebríček konkurencieschopnosti, v ktorom Slovensko za rok kleslo o štyri miesta.
– Spoločnosť Taxify na rozdiel od Uberu môže naďalej prevádzkovať osobnú prepravu na Slovensku. Okresný súd Bratislava I totiž zastavil konanie voči firme.

27. mája
– Do návrhu ústavného zákona, ktorým sa má zaviesť strop na dôchodkový vek, vložili poslanci za Smer-SD aj ustanovenia o minimálnej mzde. V návrhu sa uvádza, že „každý zamestnanec má právo, aby jeho odmena za vykonanú prácu nebola nižšia ako minimálna mzda“.

28. mája
– Dynamika rastu cien v priemysle na Slovensku sa v apríli zrýchlila. V úhrne totiž ceny priemyselných výrobcov medziročne vzrástli o 1,5 %, kým v marci stúpli o 1 %.
– Dôvera v priemysle sa v piatom mesiaci tohto roka zhoršila. Indikátor dôvery v priemysle v máji klesol o päť bodov na hodnotu 2,7 bodu.
– Poľnohospodári na juhu a západe Slovenska vyčíslili straty v dôsledku sucha v roku 2017 na 28,2 mil. eur. Informovala o tom Agrárna komora Slovenska.
– Autobusová a vlaková spoločnosť RegioJet, pôsobiaca najmä v Českej republike a na Slovensku, poslala autobusovému dopravcovi FlixBus predžalobnú výzvu. RegioJet obviňuje svojho konkurenta z nekalej súťaže.

29. mája
– Ministerstvo zdravotníctva investuje do Univerzitnej nemocnice v Bratislave 15 miliónov eur na rekonštrukčné práce. Ďalších 15 miliónov eur pôjde na prístrojové vybavenie. Informovali o tom ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská a premiér Peter Pellegrini.
– Automobilka Jaguar Land Rover otvorila v Nitre tréningovú akadémiu, v ktorej bude školiť svojich zamestnancov. Investíciou za 7,5 milióna eur sa chce vyhnúť problémom nájsť kvalifikovanú pracovnú silu. V súčasnosti pracuje v nitrianskom závode automobilky 1 300 zamestnancov.
– Banková rada Národnej banky Slovenska rozhodla o určení kapitálových vankúšov pre päticu slovenských bánk. Za lokálne systémovo významné banky určila ČSOB, Poštovú banku, Slovenskú sporiteľňu, Tatra banku a VÚB banku.

30. mája
– Ceny vybraných trhových služieb sa na Slovensku v úvode roka vrátili k rastu. Podľa údajov Štatistického úradu SR (ŠÚ) medziročne v prvom kvartáli stúpli o 1,2 %, kým v predchádzajúcom štvrťroku naopak klesli o 0,4 %.
– Hnutie OĽaNO dáva podnet na Najvyšší kontrolný úrad SR pre hospodárenie Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Informoval o tom poslanec hnutia Marek Krajčí. Problémové je podľa neho aj zriadenie centrálnej poštovej adresy od 3. júla minulého roka.
– Prípadné ústavné zastropovanie dôchodkového veku by malo byť prepojené aj na ústavný zákon o rozpočtovej zodpovednosti. Uviedol to minister financií Peter Kažimír.
– Objem finančných prostriedkov Európskej únie pre Slovensko v rokoch 2021 až 2027 na podporu regiónov a znižovanie rozdielov by mal byť oproti súčasnému obdobiu 2014 – 2020 v bežných cenách nižší zhruba o desať percent. Informoval o tom podpredseda vlády Richard Raši.
– Rozvoj domáceho cestovného ruchu by mali podporiť zníženie DPH za ubytovacie služby na 10 % a rekreačné poukážky pre zamestnancov vo výške päťsto eur. Na zavedení týchto opatrení sa Slovenská národná strana dohodla s koaličnými partnermi.

31. mája
– Slovenská spoločnosť Nafta, ktorá sa zaoberá skladovaním zemného plynu a prieskumom a ťažbou uhľovodíkov, dosiahla v minulom roku čistý zisk 74,7 milióna eur.
– Rast slovenskej ekonomiky by mal v tomto roku podľa predikcie Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) pri trhových cenách dosiahnuť 4 % a v budúcom roku 4,5 %.
– Pôdohospodárska platobná agentúra vyplatila v roku 2017 na jednotlivé podporné schémy 658,58 milióna eur. Najvyšší podiel z toho tvorili priame platby, ktoré dosiahli výšku 533,33 mil. eur.
– Americká vláda oznámila, že začne uplatňovať clá na dovoz ocele a hliníka z Európy, Mexika a Kanady po tom, ako sa jej nepodarilo dosiahnuť ústupky z ich strany. Minister obchodu USA Wilbur Ross uviedol, že clá budú na úrovni 25 percent pri dovoze ocele a 10 percent pri importe hliníka.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

10. 1. 2025

USD 1,030 0,000
CZK 25,090 0,026
GBP 0,837 0,001
HUF 413,680 0,300
CAD 1,485 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS