Finanční ministri Európskej únie sa v sobotu dohodli na spoločnej pomoci leteckým spoločnostiam, zasiahnutým minulotýždňovými útokmi v USA. Ich pomoc však bude len krátkodobá, s cieľom zabrániť momentálnemu zlyhaniu komerčného poisťovacieho trhu. Ministri vylúčili pomoc neziskovým leteckým spoločnostiam.
Letecké spoločnosti sa v súčasnosti musia vyrovnať s prudko rastúcimi poistnými sumami na pokrytie „vojnového a teroristického“ rizika. Finanční ministri sa dohodli na tom, že vlády jednotlivých krajín obmedzia svoju podporu na krytie rizík súvisiacich s vojnou a terorizmom. Podpora by mala trvať jeden mesiac, pričom vlády budú neustále hľadať udržateľné riešenie súčasnej situácie. Za svoju finančnú pomoc budú samozrejme žiadať určité „rozumné“ poplatky, ktoré budú zodpovedať riziku, ktoré na seba zoberú.
Aj České aerolínie (ČSA) chcú v súvislosti s teroristickými útokmi na USA a následným výpadkom zámorských letov požiadať o finančnú pomoc vládu ČR. Uviedol to v nedeľu minister financií Jiří Rusnok. Ako formu pomoci podľa neho navrhujú nesplatenie časti dlhov voči štátu.
Prípadnú pomoc J. Rusnok odhaduje na niekoľko desiatok miliónov korún. Podľa ČSA predstavujú straty z výpadku letov asi 30 miliónov korún. Pre ČSA je to už druhá udalosť, ktorá nepriaznivo ovplyvnila ich hospodárenie. Prvou bola nedávna nátlaková akcia pilotov, ktorí si pod hrozbou štrajku vynútili nárast miezd o 30 percent.
Česká vláda o pomoci ČSA zatiaľ ešte nerokovala. Minister financií je však tejto myšlienky naklonený v prípade, ak budú ich požiadavky zdokladovateľné a ak sa tak stane v celoeurópskom kontexte.
Predseda rozpočtového výboru Poslaneckej Snemovne Vlastimil Tlustý (ODS) sa však domnieva, že české firmy v prípade akýchkoľvek nepredvídateľných udalostí očakávajú pomoc od štátu. „Ak bolo kompenzované sucho, neviem si predstaviť, že by sa nemali kompenzovať dôsledky katastrofy v USA,“ uviedol V. Tlustý.
Opatrenia, ktoré česká vláda zaviedla po teroristických útokoch v USA, predstavujú zatiaľ podľa J. Rusnoka asi pol miliardy Kč.